FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Sjekira iz kovačnice! EmptyYesterday at 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
Sjekira iz kovačnice! Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
Sjekira iz kovačnice! Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Sjekira iz kovačnice! Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Sjekira iz kovačnice! Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Sjekira iz kovačnice! Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Sjekira iz kovačnice! Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Sjekira iz kovačnice! Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Sjekira iz kovačnice! Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Sjekira iz kovačnice! Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Sjekira iz kovačnice! Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Sjekira iz kovačnice! Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Sjekira iz kovačnice! Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Sjekira iz kovačnice! Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Sjekira iz kovačnice! Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Sjekira iz kovačnice! Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Sjekira iz kovačnice! Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Sjekira iz kovačnice! Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Sjekira iz kovačnice! Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Sjekira iz kovačnice! Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Sjekira iz kovačnice! Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Sjekira iz kovačnice! Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Sjekira iz kovačnice! Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Sjekira iz kovačnice! Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Sjekira iz kovačnice! Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Sjekira iz kovačnice! Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Sjekira iz kovačnice! Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Sjekira iz kovačnice! Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Sjekira iz kovačnice! Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Sjekira iz kovačnice! Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Sjekira iz kovačnice!

+20
Drvo
Mraz
jratko30
puholovac
Strider
Boris P
Samobaniran
LUKSA
mariobab
hanuman
lonewolf
Mladen
Igsy
Marko
NAVIGATOR
Jolender
bolle
Pomorac
gogastiOS
Wild Wolf
24 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Wild Wolf 18.09.10 14:43

kupih danas jednu manju sjekiru iz kovačnice (120kn) Sjekira iz kovačnice! 69343 . dosta dobro je naoštrena. šta mislite valja li išta??? ručno je kovana,pa zato vjerujem da bi se trebala isplatiti.... Sjekira iz kovačnice! 69343

Sjekira iz kovačnice! DSC00281

Sjekira iz kovačnice! DSC00282

Sjekira iz kovačnice! DSC00283

Sjekira iz kovačnice! DSC00284

Sjekira iz kovačnice! DSC00285
Wild Wolf
Wild Wolf
spikač
spikač

Male
Broj postova : 687
Godine : 37
Lokacija : Croatia
Datum registracije : 24.03.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by gogastiOS 18.09.10 17:30

Meni je zanimljiva gdje si je kupio i ko ju je kovao...
gogastiOS
gogastiOS
tipko
tipko

Male
Broj postova : 64
Godine : 57
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.08.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Pomorac 18.09.10 20:49

Ista takva, dakle kovana iz bosne koju svi cjene imaš u metrou za 67kn, al nisi se zajebal, kupil si močan alat!
Pomorac
Pomorac
lingua
lingua

Male
Broj postova : 333
Godine : 37
Lokacija : U primitivnom skloništu
Datum registracije : 24.11.2009

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by bolle 18.09.10 20:57

Uvijek me je zanimalo kako netko preko slike ocijeni što je dobro a što nije?
bolle
bolle
lingua
lingua

Male
Broj postova : 244
Godine : 52
Lokacija : Gračac
Datum registracije : 06.10.2009

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Wild Wolf 18.09.10 21:08

gogastiOS je napisao/la:Meni je zanimljiva gdje si je kupio i ko ju je kovao...

sjekiru sam kupio u kovačnici u jednom selu blizu sinja.....stvarno nema što nemaju u ponudi. inače svake subote bude njihov štand u sinju,pa se može kupiti i tamo,a i cijene su fer. Sjekira iz kovačnice! 69343

više na PP!


Zadnja promjena: Wild Wolf; 18.09.10 21:20; ukupno mijenjano 1 put.
Wild Wolf
Wild Wolf
spikač
spikač

Male
Broj postova : 687
Godine : 37
Lokacija : Croatia
Datum registracije : 24.03.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Wild Wolf 18.09.10 21:20

Pomorac je napisao/la:Ista takva, dakle kovana iz bosne koju svi cjene imaš u metrou za 67kn, al nisi se zajebal, kupil si močan alat!

uff nemam baš dobro iskustvo s tim bosanskim sjekirama. jednom sam kupio u nekog lika iz Bugojna veliku sjekiru. lik se kunio svim i svačim da je sjekira ručno kovana,da je klepana,sve živo. još su tu naišla neka dvojica i tvrde da je stvarno sve 5. ma ajd kupim ja,kad ono ništa nije valjala.....pare bačene. Sjekira iz kovačnice! 374724 Sjekira iz kovačnice! 865284
Wild Wolf
Wild Wolf
spikač
spikač

Male
Broj postova : 687
Godine : 37
Lokacija : Croatia
Datum registracije : 24.03.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Jolender 19.09.10 10:03

Wolf, kupio si od preprodavača, kinesko smeće. U Bugojnu si mogao kupiti dobar kupus, he he.


Npr, u Kreševu ima dobrih kovača sa iskustvom i velikom kovačkom tradicijom.

Ovo u metrou (dobro) za 67 kuna nebi komentirao.
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by NAVIGATOR 19.09.10 10:58

ja nemam baš najbolja iskustva sa tim sjekirama. možda i ima još majstora u bosni koji če iskovati pravi kvalitetan alat od dobrog materjala ali teško je to od prve odrediti koji je takav. mislim da je tu ključna jedino preporuka osobe koja zna što govori o tim temama a ne nekog iz lokalne birtije koji hvali svoga susjeda. iako mislim da če sjekira odraditi solidno posao u krugu kuče i oko roštilja, ali za neke ozbiljnije avanture ja bih ipak odabrao provjerenu firmu tipa GB. iako znatno skuplja nije i pre skupa jer se sjekira ne kupuje svaki dan. za one koji su na buđetu moja bi preporuka bila huskvarna sjekire iz švedske ima ih za kupiti u huskvarninom dučanu u Zagrebu u maksimirskoj po 230kn. prilično su slične GB-u ali razlike u kvaliteti čelika i obliku svakako postoje. največi nedostatak ovih bosanskih sjekira je katastrofalno loš štil od nekvalitetnog drva. također teško to čovjek može sam (iako je izvedivo uz dosta truda) nasaditi jer za to u GB-u i sličnim kvalitetnim manufakturama koriste hidraulične preše i onda nema šanse da vam glava sjekire otpadne zato jer se drvo rasušilo. sam profil GB ovih sjekira je dosta uži tako uz znatno manju masu glave sjekire(koju "nosite") se postižu jednaki ili bolji rezultati. no tako tanka silueta sječiva sjekire zahtjeva i vrhunski materjal čiji je nedostatak uz nekvalitetnu TO u bosni i šire drugi največi minus tih kovačkih uradaka.


Zadnja promjena: NAVIGATOR; 19.09.10 11:24; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : tipfeler)
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Marko 19.09.10 11:05

Super post od Navigatora.

Samo bi napomenuo da se i u kućnoj radinosti može dobro nasaditi sjekira(ili bilo kaj takvog)
ako se koristi dobro osušeno i odabrano drvo.

Inače nisam sad skužio. Dal' je vuk kupio bosansku ili sjekiru iz Sinjske kovačnice??
vidim da ekipa komentira bosanske pa sam se zbunio?
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Wild Wolf 19.09.10 14:04

@Navigator

stvarno dobar post.

@Marko prije 2-3god. sam kupio tu veliku bosansku sjekiru (to je ona što nije valjala)....

a jučer sam kupio ovu manju sjekiru u kovačnici u selu nedaleko od sinja.....

:bog:
Wild Wolf
Wild Wolf
spikač
spikač

Male
Broj postova : 687
Godine : 37
Lokacija : Croatia
Datum registracije : 24.03.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Igsy 19.09.10 16:02

Imam i ja jednu malu ručno izrađenu od ruskog maraging čelika koji se inače koristio u izradi ruskih podmornica. Sadrži skoro 20% nikla u sebi i od njega se i danas izrađuju palice za golf... nije u najboljem stanju jer je 20 i nešto godina stajala praktički u zemlji i traba je još dodatno ispolirati i naoštriti. Za sad sam joj nabio neku drvenu dršku samodok je testiram i da mi je lakše s njom rukovati pri dodatnoj obradi u budućnosti.

Sjekira iz kovačnice! Fotografija208


Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Pomorac 19.09.10 21:22

@ Navigator: Istina je da GB sjekira odlicna, ali vecina ljudi na forumu nema para da izdvoji za tu sjekiru. Koje je to nekvalitetno drvo kod te ručke? Sjekira nije dobro nasađena, a boga mi uz malo truda ju sklepaš kak spada! Imaš youtube i mali milijun filmova kako napravit ručku, misliš li da ljudi bacaju sjekire ako ima ručka/štilj pukne? Gdje je bio GB pred sto godina?
Bosanac bi ti rekel: ne koristim ti ja tu sjekiru đabe vec mali milijun godina.



Pomorac
Pomorac
lingua
lingua

Male
Broj postova : 333
Godine : 37
Lokacija : U primitivnom skloništu
Datum registracije : 24.11.2009

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Mladen 19.09.10 22:07

Uvjerio sam se u kvalitetu husqvarna sjekire, ali sam pobornik sjekira kovanih u našim krajevima što i jest tradicija ovih krajeva od slavonskih , ličkih do bosanskih. U zagorju se također mogu nabaviti doma kovane sjekire ...mislim da je čovjek iz Stubice. Oblik ove sjekire je tesarski i upitna je kvaliteta , da se uvjeriš dali je sjekira dobra napravi test, udri po kamenu.. =) ..ako se ne odlomi i jače ošteti , znači da si dobro kupio...
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by NAVIGATOR 19.09.10 23:18

U životu sam imao prilike sate i dane provesti cjepajuči drva raznim sjekirama pa i sjekirama iz ovih krajeva. i one najbolje iz hrvatske, slovenije pa i bosne nedaju se ni približno usporediti sa vrhunskim alatima koje radi GB. no da bi to znao moraš ju neko vrijeme koristiti a iz tvojih postova zaključujem da nisi imao prilike.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by lonewolf 20.09.10 9:12

Da citiram par postova iz jedne moje teme. Naime, branio sam kvalitet kranjske sjekire - Hmezad Jeklo Ruše aka Unior. Boris je argumentirano naveo prednosti GB ( i točka )

Ovo je tema za premjestiti u NOŽEVE




GB i HJR ( Hmezad Jeklo Ruše )....ok, evo samo teza za raspravu.....GB je legenda koja košta, a HJR se može nabaviti gotovo svugdje za cca 110 KN. Zovu je tesarska, ali nije....to je klasičan oblik kranjske sjekire ( na webu ima pdf stari Šumarski vjesnik iz 1926. godine s opisom kranjske, ličke , slavonske - http://www.sumari.hr/sumlist/192606.pdf OBAVEZNO pročitati) Ista takva bez rupe i kliješta za čavle ( bez dva korisna alata ??? ) zove se kučna u prodaji., ( gotovo da bi se kučna po funkciji mogla prevesti kao wildlife hatchet). Iste sjekire s pečatima HJR i 80 ( 800 grama) prodaje pod svojim imenom UNIOR, a navodno ta firma nešto znači u svijetu alata i u Europi danas

e sad Granfors u svojoj literaturi sjekiru za obradu drva definira kao sjekiru s ravnom oštricom i takvu je proizvodi. HJR ima zakrivljenu oštricu - Slovenci žele podvalit klasičnu kranjsku formu tesarima, samo su joj dodali rupu i kliješta - ali eto tesari to ne znaju...

HJR je nešto teži od paralelnog GB modela ( 800 gr ) - po onome masa x brzina.....
GB se ručno kuje u selu Bergsjo, a HJR u selu Ruše možda izrađuju slovenski roboti od milja nazvani France i Izet...kakobilo nije ni slovensko jeklo škart. HJR sam naoštrio da osrednje reže papir, više nisam htio da ne oslabim oštricu

GB ima ručku od američkog hrasta, a HJR jasenov ročaj I kvalitete ( slovenske) - ono što ja mogu primjetiti da su godovi okomiti ( tako treba biti) i da je balans prst od uške sjekire ( tako treba biti ). Slovenska ručka ima onaj zgodan detalj koji se nekima neče svidjeti - protukliznu oblogu

GB ima osobni pečat kovača, a HJR pečat Ruše i natpis 80

HJK ima i onu rupu ( valjda za odvrtanje matica ) i kliješta za čavle ( od viška glava ne boli ) Kad se skine ručka urez za kliješta može poslužit kao nišanska sprava za ručno izrađen katapult.

GB ima ručno izrađenu prekrasnu navlaku od debele kože, HJR ima navlaku od skaja koju sam sfuširao, ali čuva od ozljeda pri nošenju

Sjekiru sam koristio za napad na užasno dračast grm...tu se kosir pokazao boljim jer je sjekao grane grma od 2 cm u promjeru, koje su amortizirale udare sjekire. Kasnije mi se nije dalo nositi grane ( naramak od kubika koji bode )do kontejnera..te sam ih usitnio na daščici sjekirom na komade 3-4 cm i gurnuo niza zid u travu - cca 2000 udaraca sjekirom - na oštrici gotovo ni traga !



Boris P
tipko




Broj postova: 92
Godine: 49
Lokacija: Beograd
Datum registracije: 12.03.2010

Naslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto 27.04.10 23:02

--------------------------------------------------------------------------------

Cene su drastično različite, kao i materijali, GB diferencijalno kaljena 59Hrc
oštrica ostali delovi 55Hrc, čelik 1095, 52100, ili 5160, oštrenje posebno za sekire, klinovi u glavi 2 kom (drveni klin-godovi suprotan pravac od godova drveta, metalni klin češljast ukoso montiran sa 3 zuba). Drvo mladi super elastićni Hikory orah mašćen na toplo biljnim uljima. Ručni rad 100%. Na nekim sekirama ručke su radlovane spiralno tako da je smanjeno klizanje.

Jeklo ruše čelik 1045, mislim da nisu dif. kaljene, jasen je odličano drvo,
mislim da je Hikory orah elastičniji, ručke su lakirane površinski pa dole bojene.
Sekira ima samo jedan drveni klin, nije mi poznat pravac tečenja godova.
Pozdrav Boris P.

lonewolf
lonewolf
lingua
lingua

Male
Broj postova : 496
Godine : 54
Lokacija : Biokovo
Datum registracije : 26.04.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by hanuman 13.10.10 22:58

sjekira je dobro kovana na ocigled samo kakva su svojstva materijala to se ne vidi to ces doznati sam vrlo lako ,,zvizni ošricom od željezo ali bas željezo na njoj nesmije ostati zatupljenje ..inace kujem ,sebi sam iskovao od komada čelika koji se koristi za izradu visokotlacnih boca za plinove ,argon ,co2 dušik itd ,matrijal cudo ostri se 1 godisnje...
hanuman
hanuman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 196
Godine : 48
Lokacija : split ,dalmacija
Datum registracije : 13.10.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by NAVIGATOR 14.10.10 10:55

moram priznati da u cijelom svom životu s poprilično iskustva u tim temama nisam "nikada" imao u ruci oštricu (bilo nož mačetu ili sjekiru) s kojom bi udario po željezu ili kamenu a da to nije ostavilo traga na oštrici. nije da sam baš namjerno lupao ali zna se dogoditi tu i tam da okrznem po nečemu neželjenom. mislim da o intervalu oštrenja ne govori isključivo kvaliteta materjala nego i učestalost upotrebe (korištenja) sjekire.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by mariobab 14.10.10 12:23

lonewolf je napisao/la:

Cene su drastično različite, kao i materijali, GB diferencijalno kaljena 59Hrc
oštrica ostali delovi 55Hrc, čelik 1095, 52100, ili 5160, oštrenje posebno za sekire, klinovi u glavi 2 kom (drveni klin-godovi suprotan pravac od godova drveta, metalni klin češljast ukoso montiran sa 3 zuba). Drvo mladi super elastićni Hikory orah mašćen na toplo biljnim uljima. Ručni rad 100%. Na nekim sekirama ručke su radlovane spiralno tako da je smanjeno klizanje.

Jeklo ruše čelik 1045, mislim da nisu dif. kaljene, jasen je odličano drvo,
mislim da je Hikory orah elastičniji, ručke su lakirane površinski pa dole bojene.
Sekira ima samo jedan drveni klin, nije mi poznat pravac tečenja godova.
Pozdrav Boris P.

GB, Wetterlings i Hultafors (Hults Bruks) kuju sjekire i za Husqvarnu i za Jonsered. Od istih materijala i istim postupkom i isti majstori i jednake kvalitete. Informacija je od Cegge švedskog kovača kojeg sam kontaktirao baš u vezi razlika. Držalice, tj sjekire se nasađuju izvan tih pogona. Osnovna razlika je što na sjekirama koje se prodaju pod nazivom proizvođača kovač ostavi svoj "potpis".

U pravilu, sve sjekire bi trebale biti u širokom smislu diferencijalno kaljene, zbog same prirode alata i uglavnom su tako i napravljene (tvrdih oko 5cm sječiva, ostali dio glave mekši), bez obzira radilo se o GB ili kranjskoj.
Drške se u tradiciji ovih prostora izrađuju od jasena, graba, bukve i bagrema (u manjoj mjeri, jer je to relativno nova vrsta u Europi), i osim graba i manjoj mjeri bukve, godovi su dobro uočljivi i mogu se pratiti. Misli li se na godove klina, majstori, neovisno jesu li iz Bosne, Slovenije, Hrvatske ili gdje već imaju veliku i dugu tradiciju i znanje, tako da u taj dio ne bih sumnjao.
Bosanska sjekira (ne sjekira iz Bosne), služi me već više desetljeća i napravila je više nego će mnogi ikada i djelomično napraviti s višestruko skupljim alatom, tako da ne bih otpisivao tradiciju i znanje "naših" majstora.

Testiranje na željezu ne bih nikako i nikada preporučio, ali bio sam i ja takav. Stari PUMA sheffield bowie (cca 22 god.) je sjekao čavle bez znatnih oštećenja. A sjetim se kada sam već kod toga, istih godina (kasne osamdesete), vlasnik brusione Kondor mi je pokazivao jedan nož koji sam htio kupiti i to tako da je udarao po željeznoj ogradi stepeništa prema podrumu brusione. I ograda je bila dobro zarezana, a nož se nakon mučenja sasvim dobro držao.


Zadnja promjena: mariobab; 15.10.10 5:03; ukupno mijenjano 1 put.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by LUKSA 14.10.10 19:32

Ovakve postove obožavam!

Kada se dokaže da neki pljunu duplo ili troduplo više love za istu stvar!

Tko ima neka troši, ali za nas slabije potkožene ovo je previ melem za oči!

Jer baš je Navigator napisao , " šta ti je 200 kn razlike "!

Nekima jako puno, a neki mogu noževe kupovati za 2000 kn iz hobija , da to ne utječa na njihov kućni buđet.

Dakle zagovornik sam davanja savjeta tipa: to je smeće, preporučio bih.... ili ako imaš novaca kupi ovo !

Svatko od nas ovdje je različitih financijskih mogučnosti i to treba imati u vidu!

I mislim da je ovo tesarska sjekira!

Danke Hvala Mario!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by mariobab 14.10.10 20:30

Luksa, nema na čemu. Cegga je kovač u Hultaforsu (Hults Bruks), a sjekire koje radi i prodaje pod svojim imenom su visoko cijenjeni alat i stvar potražnje u tolikoj mjeri da ih ne stigne toliko niti iskovati. Ne ažurira baš živo, ali nešto od radova se može pogledati ovdje, a križali su nam se putevi na nekoliko foruma, pa mi je dao i par korisnih savjeta baš oko kaljenja i nedoumica oko švedskih sjekira.

mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Samobaniran 14.10.10 20:38

.


Zadnja promjena: StepenWolf; 27.03.11 12:55; ukupno mijenjano 1 put.
Samobaniran
Samobaniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 223
Lokacija : Istočno od raja
Datum registracije : 04.08.2009

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Boris P 14.10.10 21:18

Zastupnik sam i za druge sekire na pr Kovaštvo Krmelj. Tačka.
Ko proba zna. Tačka
Boris P
Boris P
tipko
tipko

Male
Broj postova : 90
Godine : 62
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 12.03.2010

http://ipas.rs

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Samobaniran 15.10.10 1:30

.


Zadnja promjena: StepenWolf; 27.03.11 12:55; ukupno mijenjano 1 put.
Samobaniran
Samobaniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 223
Lokacija : Istočno od raja
Datum registracije : 04.08.2009

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Strider 15.10.10 9:06

E da, vezano uz Kovačnicu Krmelj...jel oni prodaju samo ove velike sjekire kao što se vide na stranici ili imaju malo manje vatrogasne (šarene) teme Sjekira iz kovačnice! 368870
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Samobaniran 15.10.10 13:36

.


Zadnja promjena: StepenWolf; 27.03.11 12:54; ukupno mijenjano 1 put.
Samobaniran
Samobaniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 223
Lokacija : Istočno od raja
Datum registracije : 04.08.2009

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by lonewolf 19.10.10 20:05

ajmo....molim detaljni usporedni test sjekira iz Kovaštva Krmelj i Hmezad Jeklo Ruše. Kojeg slovenskog proizvođača odabrati....?

Koji modeli odgovaraju GB Hand Hatchet, a koji GB Wildlife Hatchet, ima li uopće paralele za Mini Belt Hatchet, ili je to igrarija Lennarta Petterssona ?

Vjerujete li više, bosanskoj, kreševskoj sjekiri ili onoj iz Krmelja/Hmezada ?

Koji model slovenske sjekire odabrati- hišnu, dihurku, hojnicu, tesarsku ( malarin levi ili desni ? ), tabornišku, gasilsku malu, bradvu, bognarku....sve u rasponu 500 - 800 gr. ?

Ili ipak uzeti Krmeljov vejnik/kljukec ( kosir ), umjesto survival sjekire ?

A tek ona mačeta sa njihovih stranica, em slovenska, em kovana, em jasenov držak...više vjerujem slovenskim kovačima, nego brazilcima ( Tramontina ) ...!!!!!!!

lonewolf
lonewolf
lingua
lingua

Male
Broj postova : 496
Godine : 54
Lokacija : Biokovo
Datum registracije : 26.04.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Samobaniran 19.10.10 23:09

.


Zadnja promjena: StepenWolf; 27.03.11 12:56; ukupno mijenjano 1 put.
Samobaniran
Samobaniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 223
Lokacija : Istočno od raja
Datum registracije : 04.08.2009

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by puholovac 20.12.10 9:57

Tko je od prisutnih ikada iscijepao na ruke cca 20 do 30 metara drva i to svake godine itd itd. Ja obično slušam one koji znaju,(dobro i sebe jer se mi gorani šest mjeseci jebemo sa snijegom, a šest sa drvima) a to su sjekači. Onda tek vidite priču o tome što je štil, što je sjekira i koliko teška. Ove kranjske, mi u G. Kotaru, kada su dobro nasađene, koristimo za "klejstet" ili klijestiti grane sa srušenih stabala. A tu ne smije zaribati ni jedna.
puholovac
puholovac
tipko
tipko

Male
Broj postova : 92
Godine : 46
Lokacija : prezid
Datum registracije : 13.12.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by NAVIGATOR 20.12.10 13:10

jedino kaj te gorskokotarske sjekire za sjeći 20-30 metara drva nisu baš pogodne za nositi u ruksaku na izlete niti je kod njih kvaliteta čelika i oštrina toliko bitna jer se za 90% radova koristi zapravo masa (kalanje) a ne oštrina. kod outdoor-bushcraft sjekira na izletima one se vrlo često koriste(i ja ih koristim) umjesto noža, rezanje kruha špeka, izrada žlice dašćice za rezanje, štapova za peć kobase, rezanje grana za izradu skloništa i slično zato kod njih puno više dolazi do izražaja kvaliteta materjala i profil namjenjen takvim radovima a ne kalanju balvana i cijepanju odpiljaka popriličnih promjera kao što je slučaj u lici, kotaru, zagorju i sl.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by jratko30 20.12.10 13:19

puholovac je napisao/la:Tko je od prisutnih ikada iscijepao na ruke cca 20 do 30 metara drva i to svake godine itd itd. Ja obično slušam one koji znaju,(dobro i sebe jer se mi gorani šest mjeseci heb sa snijegom, a šest sa drvima) a to su sjekači. Onda tek vidite priču o tome što je štil, što je sjekira i koliko teška. Ove kranjske, mi u G. Kotaru, kada su dobro nasađene, koristimo za "klejstet" ili klijestiti grane sa srušenih stabala. A tu ne smije zaribati ni jedna.
Ima nas takvih, ne brini Sjekira iz kovačnice! 747986

jratko30
lingua
lingua

Male
Broj postova : 366
Godine : 33
Lokacija : lika
Datum registracije : 22.11.2010

[Vrh] Go down

Sjekira iz kovačnice! Empty Re: Sjekira iz kovačnice!

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.