FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Kremen i kresivo

Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
nodado
bomber
bomber

Broj postova : 192
Datum registracije : 24.11.2013

PostajNaslov: Re: Kremen i kresivo   02.03.14 17:15

Rus sve pohvale za video,
samo nastavi tako.
[Vrh] Go down
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2918
Godine : 23
Datum registracije : 26.06.2010

PostajNaslov: Re: Kremen i kresivo   02.03.14 18:59

tenkju.
[Vrh] Go down
Drekavac
bebač
bebač

Male
Broj postova : 3
Godine : 26
Datum registracije : 19.11.2015

PostajNaslov: Re: Kremen i kresivo   24.11.15 16:58

U RH, prema mojim spoznajama, najlakše je iskru dobiti od kvarca (oblutak najčešće bijele boje, s primjesama crvene, žute ili plave) i markasita (boja cigle). Kvarc može biti u oblucima promjera od 1 cm do 20ak cm. Ima i neki crni kojem ne znam ime. Nije kremen, ali je sličan. Jako je rijedak.

Za iskru je potrebno da je kamen dovoljno tvrd i da ima oštar brid. Ja sam naučio prepoznavati takvo kamenje, jednostavno tako da sam išao po šumi, razbijao kamenje i probao ih udariti turpijom ili Morom Classic (leđima, naravno, a ne oštricom).

Kvarc:
http://www.delminsociety.net/motm/images/images_jan2008/del_quartz_pebbles1.jpg

Markasita ima puno na odmorištu Brodski Stupnik (autocesta A3): http://www.vecernji.hr/media/cache/44/39/4439eed5cce868efcb0a2091a035e811.jpg
[Vrh] Go down
Simke
bomber
bomber

Male
Broj postova : 146
Godine : 47
Datum registracije : 20.12.2012

PostajNaslov: Re: Kremen i kresivo   01.12.15 23:25

MrKrabs je napisao/la:
evo ovako...znaci u zivotu nisam vidio pravi kremen (prirodni) mozda jesam ali neznam...i slucajnom pretragom nadem da je kremen ustvari kvarc...a postoji vise vrsta ovisi o boji...prozirni kvarc se zove gorski kristal...prije godinu dana, na jednom izletistu u brdima blizu mene, uz cestu je bio jedan mali stolic i skatulje razlicitih minerala, pa kome se koji svidi, uzme...a novac ubaci u kutijicu...proziran cist lijepi kamen za uspomenu s izleta...

evo slike... pa sad molim znalce    koji se razumiju u minerale ili kremen opcenito, da mi potvrde dali je to mozda zaista taj kvarc...HVALA

Jeste, ovo je odlomljen dio iz grozda kvarca, gorskog kristala ili kamenog leda. Postoji vise bezbojnih, obojenih, providnih kristala sa blagim nijansama boja. Ova bezbojne je najlakse prepoznati bas zbog toga sto lice na komade leda. Postavicu fotku, sad mi se bas neda, kako izgledaju izvorno. Postavicu i par komadica Pirita, koji se lako prepoznaje i niej ga tesko naci,ako covjek zna gdje da ga trazi.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Kremen i kresivo   

[Vrh] Go down

Kremen i kresivo
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Kremen i kresivo
» Kome treba kremen?
» Neo-Tribal Metalsmiths
» Gdje se u Istri može naci kremen ili rožnjak?
» Kako napraviti kresivo?