FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Diferencijalno kaljenje

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 940
Godine : 28
Datum registracije : 12.04.2010

PostajNaslov: Diferencijalno kaljenje   18.08.10 23:09

Na par mjesta na forumu sam vidio da se spominje ovaj postupak ali vrlo je šturo opisano. Molio bi nekoga tko zna znanje da detaljnije objasni postupak i što njime dobivamo u odnosu na "obično kaljenje"?
[Vrh] Go down
https://habilisurvival.wordpress.com
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Diferencijalno kaljenje   19.08.10 0:32

ja nemam pojma o izradi noževa ali mi je pojam diferencijalnog kaljenja poprilično jasan. najme različitom brzinom hlađenja pojedinih dijelova oštrice dobivamo u konačnici nož od istog materjala ali na pojedinim dijelovima različite tvrdoče i žilavosti. pa če tako brid oštrice biti zakaljen na veču tvrdoču i manju žilavost radi što boljeg držanja oštrine a leđa če biti nešto mekša i elastičnija. tako čemo dobiti nož koji odlično drži oštrinu ali ipak nije pre osjetljiv i pre krt!
[Vrh] Go down
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 940
Godine : 28
Datum registracije : 12.04.2010

PostajNaslov: Re: Diferencijalno kaljenje   19.08.10 0:46

Ma donekle je i meni to jasno, ali bih volio saznati konkretan postupak, kako pripremiti oštricu za takvo kaljenje, kakvu glinu koristiti (ako se uopće koristi)?
[Vrh] Go down
https://habilisurvival.wordpress.com
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Diferencijalno kaljenje   19.08.10 0:58

gledao sam na jednom dokumentarcu o kovanju japanskih katana da tip štapičem nanosi glinu na mač no to če sigurno znati do u detalje objasniti dečki s foruma koji imaju iskustva u tim stvarima. sva sreča ima ovdje nekoliko takvih, a na žalost ja nisam jedan od njih!
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova : 2023
Godine : 52
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: Diferencijalno kaljenje   19.08.10 6:25

Dobro ti je Navigator rekao što se dobiva diferencijalnim kaljenjem, ali ne moraš koristiti glinu. Često se kukriji kale polijevanjem vruće vode samo po oštrici, tako da leđa ostanu mekana. Sjekire su uglavnom diferencijalno kaljenje 4-5 cm je tvrdo, a ostalo mora biti mekše zbog namjene alata. Ja sam dvije isto tako prekaljivao u toploj slanoj vodi i nakon prvog neuspjeha (zavari, očisti i iznova), već dugo rade kako treba)
Nekoliko noževa sam kalio samo sječivo, u plitkoj posudi (protvanju) u ulju-ovisno o širini sječiva, ali oko 1/2 širine. A možeš i cijelo zakaliti, pa različito popuštati.
Znam da je Knife_maniac više eksperimentirao, bilo bi lijepo da se javi, ali to je upravo to, isprobavaj.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1222
Godine : 27
Datum registracije : 12.05.2009

PostajNaslov: Re: Diferencijalno kaljenje   19.08.10 11:16

mariobab je rekao sto se dobija diferencijalnim kaljenjem i kako se radi.
Ja cu popratiti samo slikama.

Citat :
Nekoliko noževa sam kalio samo sječivo, u plitkoj posudi (protvanju) u ulju-ovisno o širini sječiva, ali oko 1/2 širine.

Ovako sam ja kalio Eku. Brid zakaljen, ledja nezakaljena, poslje je normalno popustana.

Na ovoj slici su mono kaljenje ostrice ali su sa ledja popustane brenercicom pa se lijepo vidi spektar boja.
(ovo nije ni moj rad ni slika)

Uglavnom to se radi kod vecih nozeva/maceta da se vrati dodatna elasticnost da ne bi ostrice pucale.
Kod manjih ostrica dovoljno je mono kaljenje.

Sa glinom i japanskim kaljenjem nisam imao iskustva.
[Vrh] Go down
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 310
Godine : 35
Datum registracije : 06.01.2013

PostajNaslov: Re: Diferencijalno kaljenje   21.10.13 0:54

Momci ..zašto nebih ste probali ovaj metod diferencijalnog kaljenja : zagrejete nož na temperaturu kaljenja.Zatim u 2kg , svinjske masti ili loja , stavite deo oštrice (1/3 ili 1/2), držite 20, 10 ili 15 sek.Naravno , leđa i ramena su van .Nakon toga stavite celo sečivo da se ohladi.. Nema popuštanja nakon toga ...Ja tako radim i prezadovljan sam rezultatima ...a opštinrije o tome imate na forumu : stari nakovanj ( kaljenje bez popuštanja)...
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Diferencijalno kaljenje   Today at 8:02

[Vrh] Go down

Diferencijalno kaljenje
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» kaljenje u ulju
» Višestruko kaljenje/usporedni test
» Test noževa od opružnog čelika (5160)