FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Krčenje terena

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
krom
bebač
bebač

Male
Broj postova : 9
Godine : 39
Datum registracije : 12.01.2010

PostajNaslov: Krčenje terena   09.08.10 1:05

Pozdrav,
Može li neka preporuka za oštricu za krčenje terena?
Neka mačeta, kukri ili lokalna alatka tipa kosir..?
Treba mi za divlju kupinu, manja drvećapromjera 5 cm i ostalog.
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Krčenje terena   09.08.10 1:39

u replikaartu su upravo stigle solidne ontario mačete! nisam ih koristio ali dosta ih ljudi hvale. no meni je na njima rukohvat jako loš i pre širok. kao da ga je netko naopako montirao (mahao sam njima po dučanu). mislim da koštaju nekih 200kn+ ovisi od modela ima ih raznih veličina. no po meni još bolja i jeftinija solucija nabaviti tramontina brazilsku mačetu. prije dosta godina uvozila ju je šumoopskrba iz Zagreba ali ju oni više ne drže!¨ja bi izbjegavao jeftina smeća iz kine na placu. e da imaš u Maestralpromu dosta dobar i jeftin izbor CS mačeta! oko 150-170kn!
[Vrh] Go down
lonewolf
spikač
spikač

Male
Broj postova : 530
Godine : 47
Datum registracije : 26.04.2010

PostajNaslov: Re: Krčenje terena   09.08.10 8:51

mislim da mačeta izvrsno sijeće "mesnate# bilke poput bambusa ili šećerne trske, dok tvrde stabljike kupine "amortiziraju" udarac. Osim toga zapletu se pa ih opet moraš rukama izvlačiti....

Stoga rukavicu na ruku i kosir u nju...bočni udarac u stabljiku da je zasiječeš i onda povlačenje prema sebi da je slomiš i izvučeš iz gomile.....
[Vrh] Go down
p.strumf
lingua
lingua

Male
Broj postova : 200
Godine : 36
Datum registracije : 02.08.2009

PostajNaslov: Re: Krčenje terena   09.08.10 13:14

Ja sam baš za to napravio 2 mačete, jedna lakša za trnje a druga teža za grane do 5cm debele.
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Krčenje terena   09.08.10 13:38

p.strumf di su fotke tih napravljenih mačeta?
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2104
Godine : 26
Datum registracije : 03.08.2009

PostajNaslov: Re: Krčenje terena   09.08.10 13:39

lonewolf je napisao/la:
mislim da mačeta izvrsno sijeće "mesnate# bilke poput bambusa ili šećerne trske, dok tvrde stabljike kupine "amortiziraju" udarac. Osim toga zapletu se pa ih opet moraš rukama izvlačiti....

Stoga rukavicu na ruku i kosir u nju...bočni udarac u stabljiku da je zasiječeš i onda povlačenje prema sebi da je slomiš i izvučeš iz gomile.....

tako je, vinjak u ruke i deri.
[Vrh] Go down
p.strumf
lingua
lingua

Male
Broj postova : 200
Godine : 36
Datum registracije : 02.08.2009

PostajNaslov: Re: Krčenje terena   09.08.10 14:28

NAVIGATOR je napisao/la:
p.strumf di su fotke tih napravljenih mačeta?
http://i152.photobucket.com/albums/s193/papastrumf/Macetanakonsjecenja.jpg

http://survival.aforumfree.com/izrada-i-odrzavanje-noza-i-alata-f37/moji-radovi-t756.htm

Drugu lakšu mačetu nisam slikao, nabrzinu je napravljena i ne izgleda baš fino. Nisam ni radio sa njom, ali pri testiranju se pokazala dobrom, metal je debel samo oko 1,5mm, više od duplo lakša je od ove teže, ima oko 330 grama. Stavit ću možda kasnije sliku.
[Vrh] Go down
WILLY
lingua
lingua

Male
Broj postova : 494
Datum registracije : 13.12.2009

PostajNaslov: Re: Krčenje terena   10.08.10 13:25

NAVIGATOR je napisao/la:
u replikaartu su upravo stigle solidne ontario mačete! nisam ih koristio ali dosta ih ljudi hvale. no meni je na njima rukohvat jako loš i pre širok. kao da ga je netko naopako montirao (mahao sam njima po dučanu). mislim da koštaju nekih 200kn+ ovisi od modela ima ih raznih veličina. no po meni još bolja i jeftinija solucija nabaviti tramontina brazilsku mačetu. prije dosta godina uvozila ju je šumoopskrba iz Zagreba ali ju oni više ne drže!¨ja bi izbjegavao jeftina smeća iz kine na placu. e da imaš u Maestralpromu dosta dobar i jeftin izbor CS mačeta! oko 150-170kn!

ontario mačete su dobar izbor.iman jednu i zadovoljan sam s njom,istina je da je drška neudobna i prilikom jačeg zamaha na granu kad mačeta proleti ispada iz ruke što je pomalo opasno ,ja sam je malo prešmirglo i sad je dobra ,a dobro je stavit i od reketa traku protiv klizanja,a cs kukri ču naručit onu jeftinu o 200kn s futrolom
[Vrh] Go down
Zivko Les
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 45
Godine : 30
Datum registracije : 10.02.2010

PostajNaslov: Re: Krčenje terena   10.08.10 16:50

negdje sam vec pisao ,cini mi se, da se na tim ontario macetama jako lijepo da izrezbariti drska kako god covjek pozeli. drske su pune, i tko ima volje moze i urezivati reljefe u njih

jos jedna bolja stvar, po meni, za staviti na drsku macete su one trake koje se ljepe na npr. stepenice, ili na alat a kao brus papir su hrapave. meni ontario maceta jos niti jednom nije izletila iz ruke, a nacjepala se drva (doslovce nacjepala, a ne nakrcila) i nakrcila granja i raslinja. uzmi tramontina macetu pa cjepaj drva lupajuci nekim predmetom po njoj
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova : 2023
Godine : 52
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: Krčenje terena   10.08.10 21:35

Godinama, nekih 15 krčim kupine i čistim pojas od ograde i šume od kupina jer ne želim špricati otrovom, a i krčim kupine prilikom sakupljanja da bih mogao prodrijeti u dubinu i doći do plodova.
Kosir ne koristim za to, niti mu je to namjena-možda bi vinjak bio dobar da se dođe do srca grma, presječe i izvuče, ali to mi nikada nije bio cilj.
Ontario mačete su odlične, koristio sam nekoliko modela, ali moj alat izbora za taj posao je 16" Tramontina. Drške su katastrofa (obavezno zamjenjujem), tvorničko brušenje također ali kada se to sredi i ako se primjereno održava (lako zahrđa), to je alat koji zaista traje i dobro služi.
Uz to, nakon nekoliko sati rada, razlika u težini (100-150g) između Tramontine i Ontaria itekako se osjeti.
Ontarioba drška je predebela, ali nekako mi se čini da je to tako s namjerom, malo rada s četverostranom rašpom za kopita i može se dobiti drška kakva se želi i neklizajuća.
CS ne volim previše, jer mi nema one elastičnosti poput Tramontine, niti snage poput Ontaria. Nije da mi se pokazala potpuni promašaj, ali kada se navalim svom težinom na sječivo očekujem da se vrati u prvobitni oblik, a ne da moram ravnati kao kod CSa. Ali, dobro, to je moj osobni poremećaj.

I još, tehnika sječenja je bitnija nego izabrana mačeta-svaka od nabrojenih će sasjeći kupine, ali ne ići pod pravim kutom na vlakna, niti sjeći poput krmenadla ili lubenice, već sasjecati, dakle pokret koji sadrži i elemente sječenja i rezanja.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Krčenje terena   Today at 22:50

[Vrh] Go down

Krčenje terena
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Krčenje terena
» Ručno rađenje korica