Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin
Share | 

Čovjekova duša između života i smrti

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova: 2619
Godine: 46
Datum registracije: 15.02.2009

PostajNaslov: Čovjekova duša između života i smrti   21.03.09 23:50

Početak mojih pisanja na ovome forumu...odabir tema ...
upučivalo je na preživljavanje u pravome smislu riječi ....
prošlo je neko vrijeme ..stvorila se jedna jezgra ljudi koji su prihvatili jedni druge...
dolaze novi ljudi ....forum raste...
došlo je vrijeme da počnemo pisati o survivalu onakvome kakvi on ustvari mora biti ...
bit survivala jest preživjeti bez opreme...
ovu temu posvetio bi samo tome i koju ču temeljiti na vlastitom iskustvu...
za takvo nešto treba biti smirena duša...tijelo testirano na glad i žeđ....
za ljude koji su naučeni živjeti po svojim životnim šablonama to su
nevjerojatne stvari...niko ne misli da postoje situacije u životu
koje mogu biti upravo borba za goli život...sudbina takvih situacija može potrajati
kratko a može biti i jako dugo ...da bi izvukli iz toga živu glavu ...
moramo se i njome služiti ...moramo se preispitati koliko smo zapravo spremni
prihvatiti takvu borbu...
koliko smo gadljivi kad treba pojesti nešto što bi nas u tom trenu nahranilo..
priroda je nepresušni izvor svih materija koje su potrebne čovjeku da živi...
drveče..kamenje..smeče koje čovjek ostavlja iza sebe u prirodi ...
sve nam to služi kao priručni predmeti koji mogu zamjeniti opremu...
veliku ulogu ima upravo čovjekova duša...
duša je pokretač ideja i dosjetljivosti pronalasku načina da se preživi...
ovu temu nazvao bi upravo tako..čovjekova duša između života i smrti
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova: 2367
Godine: 42
Datum registracije: 21.02.2009

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 9:46

Sorry Vuče ali mislim da mi koji imamo novaca za plaćati internet račune i kupovati digitalne aparate i ko zna kakvu opremu ne trebamo preživljavati, Preživljavaju naši penzioneri koji su navikli na komunizam i četrdesetgdišnjaci stariji kojima su propale firme i nitko ih ne treba i koji su prisiljeni kupovati mlijeko iz Kozarske Dubice a ne iz Hrvatske( što je žalosno ), po mom mišljenju je Hrvatska premala za Survival kakav nam daju filmovi ali se možeš naći u situaciji kada ti tebaju takva znanja i kada treba biti pribran. možeš se izgubiti, dehidrirati, zalutati, uhvatiti te noć ili se ozlijediti. ali mislim da vrlo brzo možeš doći do naselja i potražiti pomoć.
na ovo sve ja gledam kao izvor dobrodošlog znanja ali društven sam i ne namjeravam izgubiti kontakt sa ljudima i otići negdje kako bi živio totalno izoliran ako se netko namjerava izolirati i vratiti starom načinu života onda mu to treba ali pritom se treba znati da u svakom segmentu kršiš zakon!
npr. napraviš drvenu kučicu u šumi- zabranjeno, loviš zamkama- nesmiješ, loviš ribu bez dozvole, divljač bez dozvole, skupljaš gljive više nego je dovoljno, neplaćaš boravišnu pristojbu itd.
Ovdje sam jer to volim i ovaj forum me oduševio ali sorry dragi prijatelji ne živim u filmovima, nemislim da ću pasti iz aviona jer nikada nisam letio istim, nisam Grizli Adams, ni zagor ili bilo koji drugi lik i nemam idola.
Orjentacija, čitanje karata, prva pomoć, prehrana i pronalaženje vode itd su dobrodošla znanja ali to znamo mi koji smo ovdje na forumu a što je sa ostatkom ljudi , naročito mladih koji nemaju pojama o ničemu i ne zanima ih. ja gledam na to recimo ovako, Petrinjsko općina ima 26000 stranovnika od toga je 80 u planinarskom društvu, 40 i Izviđačima, neznam koliko je ribolovaca i lovaca od njih se nitko nebavi survivalom! svi igraju nogomet, odlaze u kladionice itd.misliom A gdje je preživljavanje, skoro nigdje!
Smatram da su sva znanja dobrodošla ali treba biti sa obadvije noge čvrto na zemlji, biti realan i prihvatiti činjenice. Pa ja recimo ako trčim sam čudak agdje su druge stvari...
Da ne duljim, ne znam jesam li zeznuo temu Vuku ali samo glasno razmoišljam i imao sam potrebu ovo napisati. =)
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 9:55

tooooooooooooooooo je nekaj za mene! blagoslovljen bio ti meni

ipak ima ljudi koji misle kako sacuvati goli zivot i to golim rukama, ali dal se svi pripremaju i testiraju...e to je vec drugi par rukavicam uostalom vuce....u takvoj extremnoj situaciji moze se naci 150 kilas koji godinama nije ni pjeske u ducan otisel, a i zena, pa cak i sa djetetom....takve situacije ne biraju izdrzljive i sposobne, u tome se mozemo naci svi..

kako ce cija psiha da funkcionira tada, je cisto stvar pojedinaca, o tome se ne moze globalno razgovarati, no moja saznanja kao zene govore u prilog tome da se ponekad suocimo sa snagom na koju ni racunali nismo....
pripremljenost i znanje su ono sto bi nam u takvim uvjetima uveliko pomoglo...tu dileme nema
mislim da je instinkt za prezivljavanje toliko jak da bi se velika vecina ljudi na samom pocetku nekako snalazila, tek kasnije usljed umora, recimo osamljenosti, gladi zedi...moglo bi doci do posustajanja i prepustanja sudbini...
gadno je jedino ako si sam, a ozljeden si..i nepokretan, iako kad je tijelo pod sokom i stresom, ne osjecaju se bolovi na onoj razini kao kada do ozljede dode u normanm uvjetima....ipak treba nauciti zaustaviti krvarenje, nauciti imobilizaciju prirucnim sredstvima....itd itd..

zato je potrebno sve i nauciti i napraviti da se sto duze odrzi zelja i iskoristi posljedni atom snage da se prezivi...
ono sto svima vama nije ni na um palo, ali meni kao zeni jeste....zena se moze naci u takvim uvjetima bas kada ima svoje zenske stvari....i sto onda?sto su nekad zene radile u toj situaciji..pojma nemam

treba odrezati koju granu, nema se noz, izrada sjeciva iz kamena ili cega vec..
to je to sto meni moju glavu muci, nadam se da imas znanja o svemu tome da ga podjelis sa nama, ne samo ti, vec i drugi dragi forumasi
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 10:41

o cemu mi onda ovdje pricamo luksa?
pa to nema veze sa prezivljavanjem, to je onda stvarno izlet u prirodu!

osim toge...sve one lijepe i pucne prica o prezvljavanju pojedinih ljudi koje je stavil stule na podforumu ISTINITE PRICE O PREZIVLJAVANJU...svi ti ljudi nisu imali cilj naci se u takvim situacijama...desilo im se....
ja svoj zivot ne vezem iskljucivo na hrvatsku, a niti ne odbacujem mogucnost iznenadne potrebe za ovom vrstom znanja

drustveni smo svi mi... i ne vjerujem da je ikome cilj SVIJESNA I NAMJERNA izlolacija iz drustva

ako kome i jest....nek me povede sa sobom
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 11:14

LUKSA u pravu si ...treba biti čvrsto na zemlji ...
treba vladati sobom u svim mogučim situacijama...
kad ti je došla potreba da napišeš ovaj post razmišljao si upravo o survivalu ...
pisao si o stvarima koje su u stvarnosti točne ...pokrenuo sam ti razmišljanje ...
ljudi koji čitaju naše postove moraju shvatiti da ne želim nikoga uvrijediiti ni zlonamjerno savjetovati...
želim putem interneta pokrenuti zanimanje za survivalom...
upoznati ljude sa pravim stanjem koje ih može zadesiti..
priroda ne nudi samo ljepote , ona je i okrutna i to u svakome trenu može biti i naša sudbina ..
napisao ti budem jedan primjer ...nije tak davno bilo...ljeto ...
ljudi odu na kupanje na dravu ..u desetak minuta vrijeme se uraganski promjenilo..,
pljusak..tuča..vjetar ..strava u dravskoj šumi...
bezbrižnost ljetnog kupanja pretvorilo se u rušenje stabala ..
blesikanje munji..opasnost od groma...šok situacija...u roku desetak minuta...
tu su se mogla nači djeca prepuštena sama sebi...
u takvim situacijama treba se zaštiti ...ostati pribran...
tu duša igra svoju ulogu..o takvim pojavama želim pisati ..
ovo je trajalo nekoliko sati...poslije je to izgledalo stravično
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 11:27

VATRICA...ima nešto u tvojim postovima što ljude tjera na razmišljanje ...
na nekim tvojim pitanjima jednostavno sam pokrenuo nešto što bi vjerojatno
otišlo u zaborav..ljudi poput tebe koji žele da izvuku najbolje iz čovjeka
zaslužuju da im se i odgovori na najbolji način...
nemora to biti dravski vuk ...to može biti bilo koji forumaš ..
znanje je raspodjeljeno...to si jako dobro napisala..

Zadnja promjena: dravski_vuk; 22.03.09 11:32; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova: 1988
Godine: 50
Datum registracije: 28.01.2009

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 11:28

Hajde polako, miješaju se tu kruške i jabuke, i hardcore survival i bushcraft i primitivne vještine.u situaciji trenutne borbe za opstanak najvažnija je bistra glava i imaginacija.Ne pomaže tu niti znanje paljenja vatre trenjem niti dobivanje vode kondenzacijom- tu se radi o prvih nekoliko trenutaka, prva tri dana gdje je najvažniji zaklon od prirodnih elemenata i medicinska skrb. Nekada se taj period može malo produžiti, ali nema li pomoći i počne li se živjeti od resursa to je već bushcraft, na duže razdoblje, primitivni načini.
Naravno da treba vježbati i uvježbavati vještine kao da smo u situaciji da smo bez ičega, ali vartice, teško da ćeš se ikada naći u situaciji da si gola i bosa u pustinji.
Slaganje opreme i svari nije izletnički duh, već pravi put da se ne nađeš u situaciji da te drugi traže i spašavaju.Izraditi nož od kamena nije tako jednostavno koliko bi netko mislio, treba tu i pomoćnih alata.Isto je i sa dobivanjem vatre trenjem- dug i mukotrpan posao i u idealnim uvjetima.Zato si objesi firesteel oko vrata i to te neće učiniti manje vrijednom, već samo pokazuje da misliš i spremna si na sve.
Napisao sam negdje u svojim prvim postovima, a ponoviti ću opet, to što Čeh ode na Biokovo u natikačama ne čini ga majstorom survivala, već neozbiljnim turistom.

Inače, što se tiče ženskih stvari, kroz povijest su se koristile razne stvari, od mahovine, pletenih trava, unutarnje isprepletene kore drveta, a zatim nekoliko tisuća godina platneni ulošci.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
Mladen
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 11:57

MARIO..kako si dobro napisao bistra glava..imaginacija..
razmišljanje...šesto osjetilo ...
survival je poveznica svih tema ...
na ovoj bi želio da se piše o mislima ...
trenucima preživljavanja koji su vezani uz ideje...
postupke..početne strahove..zapravo survival ...
kad nemamo pri sebi punu naprtnjaču ..
kad moramo razmišljati kako preživjeti...
nadam se tvojim jako dobrim postovima ....
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 14:23

dajte pustite covjeku temu nek pise!!!
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 20:25

Citat :
Ne pomaže tu niti znanje paljenja vatre trenjem niti dobivanje vode kondenzacijom- tu se radi o prvih nekoliko trenutaka, prva tri dana gdje je najvažniji zaklon od prirodnih elemenata i medicinska skrb

tocno, ja sam vec na nekoliko mjesta napomenula da bi trebalo znati sto u tim prvim trenucima, dakle sto ima prioritet sto moze malo pricekati, no u prva tri dana moram imati vatru, a u prvih par sati i vodu:)
meni se cini bitno na samom pocetku pozabavit se signalizacijom te nastaviti s njoj kada god je prilika

tesko ili nestesko na primitivan nacin zapalit vatru....treba ju upalit

Citat :
ali vartice, teško da ćeš se ikada naći u situaciji da si gola i bosa u pustinji
.

na zalost mislim da hocu, ono cega se najvise bojis....bas to ti se desi, dobro gola i bosa valjda bas ne budem...barem se nadam

meni je u mojoj glavi i dalje to izletnicki, pa nosim ja uvijek sa sobom sve kaj mislim da mi treba, imam ja svoj ruksak koji ide s menom i nije prazni ........zakaj me ne razumijete kaj mene muci
i da to sto ja forsiram na nekim stvarima nije meni bez veze, mozda vama jest, ali dozvolite da naucim i da pitam ono kaj mene zanima

meni pojam PREZIVLJAVANJE, znaci bas to..prezivjet bez icega, na primitivan nacin, kuda srece da onda kada mi se desi taj maler da zaglavim imam sa sobom barem najnuznije, ali.....sto ako nebum imala..........ili sto ako vi ne budete imali?
taj dio je vazan meni...
Citat :

Napisao sam negdje u svojim prvim postovima, a ponoviti ću opet, to što Čeh ode na Biokovo u natikačama ne čini ga majstorom survivala, već neozbiljnim turistom.

tocno....no vidis, ceh ide ciljano i nepripremljeno, ja pricam o neciljanom i neplaniranom dogadaju
[Vrh] Go down
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova: 1988
Godine: 50
Datum registracije: 28.01.2009

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 20:38

Uvijek ćeš sa sobom imati ono u glavi.Vatrice, sjeti se kada si bila dijete i iz ničega napravila sve,ništa ti nije bilo glupo, nemoguće i neizvedivo, jer nisi mislila niti znala da je glupo, nemoguće i neizvedivo.Ono po čemu smo se tada razlikovali je samo način razmišljanja. Ako na konzervu graha gledaš kao na jedan obrok, nećeš daleko stići, ali ako u njoj vidiš, hranu, posudu za iskuhavanje vode, spremnik za nošenje žari, sredstvo za signalizaciju, priručno sječivo... na dobrom si putu.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 20:41

Citat :
Uvijek ćeš sa sobom imati ono u glavi

eeeeeeeeee bitngo! to je to!
za slucaj kad budem imala samo znanje u glavi, zato zelim znat i naucit...za nedaj boze, ali nek ono bude u glavi

hvala kaj si svatil kaj mene muci
i da budem iskrena....na konzervu graha nisam gledala tako, sada nakon ovog foruma, pocinjem drugacije dozivljavati stvari....zbog toga ste mi potrebni

a zelim znat sve, do zadnje moguce pojedinosti kaj moze past na pamet
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 20:44

vvvvvviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis to je to, konzerva kao moguce sjecivo

yeeeeeeeeees vis!!! jeeeeeeeeeeeee
joj ja se radujem ko malo djete kad tako pokupim neko znanje o kojem prije nisam razmisljala
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova: 2367
Godine: 42
Datum registracije: 21.02.2009

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 20:46

pa na neki način i ja cijelo vrijeme mislim na to, zato me živciraju šminkerski noževi i raznorazna oprema koja nikada neće biti upotrebljena.
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 20:49

sta da?
pa fino onda nas ima troje ili koliko vec<3

zato vam ja i govorim da meni to lici na izlet,a ne na prezivljavanje, joj konacno sam svacena
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   22.03.09 22:46

Kroz vaše postove dolazi do izražaja da ova tema ima svoju vrijednost...
Mario je spomenuo limenku...od te limenke mogli bi napisati cijelu priču...
koliko je ta mala, u stvarnom životu, nevažna stvar zapravo korisna ...
mogli bi se uz našu domišljatost njome služiti na desetke načina...
zamislimo si ...imamo šipak ...imamo oganj...a nemamo u čemu iskuhati čaj..
i onda naiđemo na tu malu nevažnu stvar...koju je neko odbacio kao smeče...
kolika bi to bila sreća..
Stuleu danas došla ideja ...izradio kamenu sjekiru...tako je produžio ruku ...
kamen je tvrdi..može se koristiti za cijepanje ...zabijanje...bacanje...
poslužit če nam i za obranu od životinja..uz domišljtost...
može nam poslužiti u izradi skloništa..zamki ..ako stavimo na dršku ...
šiljasti i dugoljasti kamen prava je alatka za kopanje...
nađemo li komad najlona .. našli smo pokrivač za sklonište...
sredstvo za kondenzaciju vode...zaštitu od vjetra....nepremočivi ogrtač za tijelo...
nepremočivo sredstvo za prelaženje vode...skupljenu vodu
jednostavno u najlonu možemo nositi ..
svaka sitnica na koju naiđemo može nam uvelike olakšati preživljavanje...
da još jednom napomenem u svemu važna je ideja..domišljatost...
ni jedna nepredviđena situacija nije nerješiva ako ju prihvatimo takvom kakva ona jest..
jedna razbijena staklena flaša može zamijeniti i najskuplji nož ..
za neke osnovne radnje...jeste kad palili vatru preko stakla.
jeste kad razmišljali da tkanina od odjevnih predmeta ..
rezana u trake..rastegnuta može poslužiti kao najbolja uzica...
tisuče stvari...koje mogu koristiti a zapravo nam nikad nije palo na pamet...
jeste kad pravili baklju...jeste kuhali imelu...cjedili sok iz breze....
svi smo tu da razmislimo ...stavimo se u takve situacije ...
i svoje ideje podjelimo svi zajedno ...
[Vrh] Go down
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova: 291
Godine: 48
Datum registracije: 15.11.2008

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   24.03.09 0:56

Ja mislim da kuzim vuka... on ne govori o materiajlnim stvarima... on govori o dusi, tu se radi u koliko snage imamo u sebi ... sta smo u stanju izvuci iz sebe, koliko VOLJE imamo za prezivjeti.
Nema veze dali cemo se ikad naci goli i bosi u pustinji (vetrice ... ako ti se dogodi ... nazovi ! ..donesem ti natikace da ne budes bosa!) )
ali ista ta "snaga" treba za "prezivjeti" u bilo kakvoj nevolji ili bolesti.
Sve izgleda lako, ali nitko nezna kako ce se ponasati u crnoj situaciji. Jedna stvar je paliti vatru trenjem na izletu, druga stvar je paliti vatru SA JEDINOM SIBICOM... ali sa zaledjenim rukama kad ti je svijesno da si gotov ako ne zapalis. Kad tri dana ne jedes ali moras traziti vodu, drva za vatru, popravljati brlog... pada kisa i zima je... Treba to probati... onda je puno jasnije. A moze se probati... imamo mi tu admina... on je pokvaren, biti ce sretan izmisliti neku crnu situaciju za znatizeljne ljude!

Vatrice, na jednom tecaju ja nisam uspio zapaliti vatru...zbog umora, psihickog i tjelesnog, bilo je zima ali mi nije izgledala bitna. A da, bio je to tecaj od 4 dana, bez ikakvog tehnickog materjala, bez hrane i prvi dan je kisilo a noc smo proveli bez vatre.
Nedaleko od mene "stanovala" je jedina cura tog tecaja i ona je bila u istom stanju kao i ja i imala je "svoje stvari". Njoj je vatra trebala... ona je spremala tu vatru sa toliko volje, sa toliko paznje, sa toliko energije... nemogu objasniti. Ta cura je svima nama dala jednu ljepu lekciju o prezivljavanju. Pa sad probaj... ljecnici kazu da zenske imaju velike mogucnosti da se nadju u takvim situacijama u prvim danima expedicije zbog povecanog stresa.
[Vrh] Go down
http://www.teamsurvival.it
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   24.03.09 10:18

bravo damire, nista ne bi ni dodala ni oduzela tvom postu, to je to, svatil si kaj zeli vuk reci i koje situacije mene muce: upravo takve!!!

kad smo na samom rubu, kad se polako pocinje posustajanje tada treba crpsti dodatnu snagu, neko ce naci izvor svoje snage, nego se presusta sudbini...to je vrlo individualno

dirnulo me ovo tvoje osobno iskustvo!
i hvala za natikace, kad vec dodes...povedi me sa sobom natrag u civilizaciju

a nasmijalo me i ovo oko admina...kak si to zdusno napisal "on je pokvaren", naravno da sad ja ne mislim da je on doista pokvaren,ali mislim da je sasvim u redu nekome priustiti malo "panike", cisto da se ljudi suoce sa tim osjecajem
[Vrh] Go down
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova: 291
Godine: 48
Datum registracije: 15.11.2008

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   24.03.09 15:35

Ma osobno ne poznam admina, (ali nadam se hocu)..ali znam ja kakvi su instruktori prezivljavanja! Dobro to su ipak simulirane situacije, lakse je, zna se tocno koliko traje. Mislim kad tocno znas da ces za 2, 5, 10 dana biti opet doma ...psiholoski je puno lakse. Ali ipak se moze nauciti/otkriti nesto novo o samom sebi. Nego, po mom misljenju, vec kad je tebi svijesno da bis se mogla naci u nekoj situaciji... i razmisljas o tome... samo to znaci da si vec na pola puta prema rijesenju problema. Sve ostalo su samo "skills".

I mene je dirnulo... ... nisam se usudio nju dirnuti jer je imala veci noz nego ja!

Oprostite budalstine .. ali i u najozbiljnoj situaciji i humor pomaze.
[Vrh] Go down
http://www.teamsurvival.it
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Čovjekova duša između života i smrti   24.03.09 22:23

Citat :
Nego, po mom misljenju, vec kad je tebi svijesno da bis se mogla naci u nekoj situaciji... i razmisljas o tome... samo to znaci da si vec na pola puta prema rijesenju problema

jok
tek kad mi znanje u glavi bude jedno od najjacih oruzja, onda budem na pola puta, drugu polovicu budem morala savladati u praksi
[Vrh] Go down

Čovjekova duša između života i smrti

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Similar topics

-
» MOLITVA ZA OSLOBODJENJE DUSA U CISTILISTU
» Iz života - u život...
» Život poslije života
» Čovjekova duša između života i smrti
» Ozbiljne čizme