FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

ontario maceta

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Autor/icaPoruka
Mladen
honoris
honoris

Broj postova : 2632
Datum registracije : 15.02.2009

PostajNaslov: Re: ontario maceta   14.06.10 21:08

tak se preživljava... =)
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova : 2023
Godine : 52
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: ontario maceta   14.06.10 21:57

WILLY je napisao/la:
Ja živim u metkoviću i kod njih nisam vidio mačetu samo kuhinjskog pribora i par tramuntana noževa tipa lovački,nije mi palo napamet da ih upitam mogu li naručit mačetu.pitat ču ih ovi dana pa javim

E bilo bi mi drago da javiš- noževa ima dobrih, ali ima i svakakvog jeftinog smeća njihove proizvodnje

Wild Wolf je napisao/la:
ali upišite u google kukri machete i vidjet ćete rezultate

Razumljiva zabuna, s tim je prije nekoliko godina izašao CS, pa kukri, pa bowie, barong, kopis i šta sve ne-ustvari lagani alat koji ima oblike oruđa spomenutog naziva
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
cabala - baniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 348
Godine : 48
Datum registracije : 28.11.2009

PostajNaslov: Re: ontario maceta   14.06.10 22:15

Idući tjedan predstavit ću katalog noževa koje dizajniram. Neki modeli namjenjeni su krčenju terena pri kretanju ili za logor i nadam se da će vam se svidjeti.
[Vrh] Go down
WILLY
lingua
lingua

Male
Broj postova : 494
Godine : 41
Datum registracije : 13.12.2009

PostajNaslov: Re: ontario maceta   15.06.10 1:23

to će biti super
[Vrh] Go down
WILLY
lingua
lingua

Male
Broj postova : 494
Datum registracije : 13.12.2009

PostajNaslov: Re: ontario maceta   15.06.10 14:12

mačeta stigla,prvi dojam-zadovoljan,sljedi test na terenu
[Vrh] Go down
northy
tipko
tipko

Male
Broj postova : 72
Godine : 34
Datum registracije : 07.08.2011

PostajNaslov: Re: ontario maceta   01.09.11 0:30

Nasao sam ovde dosta pohvala na racun Ontario macete od 12". Da li isto vazi i za model od 18" ili on zbog dodatne duzine gubi na cvrtstini i mogucnostima?
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: ontario maceta   01.09.11 8:16

Ne gubi na čvrstini, niti na mogućnostima. Međutim, dok je 12" zaista svestrani kamp nož (odatle joj i naziv CT-camp&trail), 18" je vojna mačeta i kao takva nije u tolikoj mjeri funkcionalna poput pravih poljoprivrednih alata. Prvo, zbog same konstrukcije. Dok recimo mačeta ima raznih oblika, dužina i namjena ovisno o vegetaciji i poslu za koje se koristi, Ontario je tu išao na jedan svestran alat koji kao i svi takvi u tome gubi.
Drugo, da bi se postigla ta svestranost ima i priličnu debljinu za mačetu (3,2mm), što dodaje i težinu. Nije problem za kratki rad oko kampa i kratka krčenja, ali za ozbiljan rad se to itekako osjeti, pogotovo na gornjem mišiću nadlaktice (brachioradialis), a kada taj ode, gotovo je s mahanjem mačetom. Ono što je često nesporazum je što je to mačeta. Mačeta je dugi nož, širokog lista i uskog presjeka (1-2,5 mm) i niti jedan ozbiljni proizvođač ozbiljnih poljoprivrednih alata ne ide preko te debljine, počevši od Tramontine (koja je valjda najkorištenija na svijetu za taj posao), pa do Martindalea (njihov golok je 4mm i sužava se-ali golok nije mačeta i služi za druge stvari u drugom podneblju). Tanko sječivo veoma dobro prolazi kroz zeljasto bilje, a širina mu daje stabilnost i čvrstoću. To se gubi na tvrdom drvetu i nož se jednostavno duboko zacijepi i često se uvija (ne zna li se raditi) Ontario upravo tu ima prednost zbog težine i debljeg presjeka. Koristio sam i 12" (još uvijek koristim) i 18" Ontario i nemam zamjerke, ali za ozbiljan rad čišćenja korova uvijek biram Tramontinu.
18" Ontario se dokazao od II Svj. rata na ovamo u vojnoj upotrebi i zato ga još i koristi vojska.

Sva ostala duga sječiva nebuloznih debljina možda bi poslužila u doba izmišljeno Conana, ali to jednostavno nisu alati, nego samo lijepi ukrasni primjerci.
Mala digresija-unatoč tome što često čitamo da su vitezovi nosili po 12 kg mačeve, to naprosto nije istina-brzina i pokretljivost su tražili lagana sječiva (u razumnoj mjeri), tako da niti dvoručni mačevi nisu zahtijevali nadljudsku snagu.

I još jedna mala napomena-često se pročita da je kupljena mačeta ovakva i onakva. Unatoč našim romantiziranjima, u stvarnom svijetu mačeta je jeftini alat svima dostupan i zato se tu puno ne ulaže u picajzliranje-praktički se očekuje daje krajnji korisnik uredi i korisnički prilagodi, što znači da se izštanca, zakali, popusti, stavi neka (uglavnom rudimentarna) oštrica, koja često ne valja ničemu, prikače se dva komada plastike, drveta za dršku i vozi. Zato slovačke 8koje su prilično dobre) i Tramontine recimo koštaju koliko i tri kave. Esee, CS, Ontario, više paze na tu završnu doradu i estetiku i zato su skuplje.
Dalje, zbog posla koji obavlja, mačeta se radi od ugljičnog čelika i mekše nego nož (48-52), tako da se na terenu lako naoštri turpijom ili brusom (za kosu recimo). Uglavnom se koriste 1055 i 1075, Ontario radi 1095.
[Vrh] Go down
northy
tipko
tipko

Male
Broj postova : 72
Godine : 34
Datum registracije : 07.08.2011

PostajNaslov: Re: ontario maceta   01.09.11 11:41

Zahvaljujem na ovako detaljnom odgovoru.
[Vrh] Go down
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 351
Godine : 38
Datum registracije : 06.11.2009

PostajNaslov: Re: ontario maceta   01.09.11 16:42

Kupio sam nedavno tu mačetu, Ontario 18''. Još ju nisam koristio jer je tvornički došla tako tupa da je na dijelovima oštrice žica bila tupa doslovno kao žlica. Uopće na pojedinim mjestima na žici nema reznog brida, već on izgleda kao slovo U, a ne kao V. Trebat će mi dani da ju dovedem u red da ju uopće počnem koristiti... ali mislim da unatoč dužini i težini neću imati s njom problema jer će mi služiti samo za povremene radove krčenja i raskrčivanja.
[Vrh] Go down
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 766
Godine : 70
Datum registracije : 29.08.2009

PostajNaslov: Re: ontario maceta   01.09.11 23:46

mariobab je napisao/la:
Ne gubi na čvrstini, niti na mogućnostima. Međutim, dok je 12" zaista svestrani kamp nož (odatle joj i naziv CT-camp&trail), 18" je vojna mačeta i kao takva nije u tolikoj mjeri funkcionalna poput pravih poljoprivrednih alata. Prvo, zbog same konstrukcije. Dok recimo mačeta ima raznih oblika, dužina i namjena ovisno o vegetaciji i poslu za koje se koristi, Ontario je tu išao na jedan svestran alat koji kao i svi takvi u tome gubi.
Drugo, da bi se postigla ta svestranost ima i priličnu debljinu za mačetu (3,2mm), što dodaje i težinu. Nije problem za kratki rad oko kampa i kratka krčenja, ali za ozbiljan rad se to itekako osjeti, pogotovo na gornjem mišiću nadlaktice (brachioradialis), a kada taj ode, gotovo je s mahanjem mačetom. Ono što je često nesporazum je što je to mačeta. Mačeta je dugi nož, širokog lista i uskog presjeka (1-2,5 mm) i niti jedan ozbiljni proizvođač ozbiljnih poljoprivrednih alata ne ide preko te debljine, počevši od Tramontine (koja je valjda najkorištenija na svijetu za taj posao), pa do Martindalea (njihov golok je 4mm i sužava se-ali golok nije mačeta i služi za druge stvari u drugom podneblju). Tanko sječivo veoma dobro prolazi kroz zeljasto bilje, a širina mu daje stabilnost i čvrstoću. To se gubi na tvrdom drvetu i nož se jednostavno duboko zacijepi i često se uvija (ne zna li se raditi) Ontario upravo tu ima prednost zbog težine i debljeg presjeka. Koristio sam i 12" (još uvijek koristim) i 18" Ontario i nemam zamjerke, ali za ozbiljan rad čišćenja korova uvijek biram Tramontinu.
18" Ontario se dokazao od II Svj. rata na ovamo u vojnoj upotrebi i zato ga još i koristi vojska.

Sva ostala duga sječiva nebuloznih debljina možda bi poslužila u doba izmišljeno Conana, ali to jednostavno nisu alati, nego samo lijepi ukrasni primjerci.
Mala digresija-unatoč tome što često čitamo da su vitezovi nosili po 12 kg mačeve, to naprosto nije istina-brzina i pokretljivost su tražili lagana sječiva (u razumnoj mjeri), tako da niti dvoručni mačevi nisu zahtijevali nadljudsku snagu.

I još jedna mala napomena-često se pročita da je kupljena mačeta ovakva i onakva. Unatoč našim romantiziranjima, u stvarnom svijetu mačeta je jeftini alat svima dostupan i zato se tu puno ne ulaže u picajzliranje-praktički se očekuje daje krajnji korisnik uredi i korisnički prilagodi, što znači da se izštanca, zakali, popusti, stavi neka (uglavnom rudimentarna) oštrica, koja često ne valja ničemu, prikače se dva komada plastike, drveta za dršku i vozi. Zato slovačke 8koje su prilično dobre) i Tramontine recimo koštaju koliko i tri kave. Esee, CS, Ontario, više paze na tu završnu doradu i estetiku i zato su skuplje.
Dalje, zbog posla koji obavlja, mačeta se radi od ugljičnog čelika i mekše nego nož (48-52), tako da se na terenu lako naoštri turpijom ili brusom (za kosu recimo). Uglavnom se koriste 1055 i 1075, Ontario radi 1095.

Briljantno napisano! Potpisujem. Bolje se ne bi moglo. Bravo Mario!
[Vrh] Go down
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 346
Datum registracije : 23.05.2010

PostajNaslov: Re: ontario maceta   24.09.11 10:46

mali mačak je napisao/la:
Kupio sam nedavno tu mačetu, Ontario 18''. Još ju nisam koristio jer je tvornički došla tako tupa da je na dijelovima oštrice žica bila tupa doslovno kao žlica. Uopće na pojedinim mjestima na žici nema reznog brida, već on izgleda kao slovo U, a ne kao V. Trebat će mi dani da ju dovedem u red da ju uopće počnem koristiti... ali mislim da unatoč dužini i težini neću imati s njom problema jer će mi služiti samo za povremene radove krčenja i raskrčivanja.

Možda da je prvo vratiš tamo gdje si je kupio i reklamiraš?

Zanima me kako se oštri mačeta s obzirom na duljinu pa ako možeš podijeliti iskustvo.
Isto sam mislio naručiti tu mačetu za povremeno krčenje terena.

[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2817
Godine : 24
Datum registracije : 19.06.2009

PostajNaslov: Re: ontario maceta   24.09.11 11:15

Sve mačete se na terenu oštre čime stigneš...milsim da je onaj brus za kose univerzalan. Ako imaš vremena nabavi si Sarpmaker od Spydercy i imaš oštrač za sve s oštricom.
[Vrh] Go down
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 3151
Godine : 42
Datum registracije : 06.08.2010

PostajNaslov: Re: ontario maceta   24.09.11 12:45

Ontario dolazi "tvornički tup" i đabe vračanje kad su sve takve..... negdje je netko pisao da je to u biti zaštita oštrice koja se u par poteza skine, ja na svojoj nisam skidao nego sam ju takvu koristio jedan dan i onda je u par poteza na brusu za kose (plačenom nekih 10-15kn) naoštrio do brijanja. sada će neki reći da to nije rezanje nego kidanje dlaka seracijama koje je ostavio brus ali meni se baš takva pokazala najboljom iako sam je oštrio i na brusevima kojima oštrim ostale noževe do stvarnog rezanja dlake.
U svakom slučaju ja mogu reći samo rjeći hvale za ontario mačete

“You never know how strong you are,
until being strong is the only choice you have.”
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: ontario maceta   24.09.11 18:17

Preduga oštrica za picajzliranje =)
[Vrh] Go down
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 766
Godine : 70
Datum registracije : 29.08.2009

PostajNaslov: Re: ontario maceta   24.09.11 19:06

Strider,

ja ne bih to nazvao 'picajzliranje'. Kengur je vrlo ozbiljan outdoorsman i sigurno zna što govori.

Ontario je mačeta - no kengur je uspio oštrenjen ( 1095 čelik se na toj tvrdoći lako oštri) pretvoriti je u izvrstan 'utility' veliki nož.

Ne treba to ignorirati već valja isprobati.

[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: ontario maceta   24.09.11 19:24

Ma neee! Ja se slažem s njim, u tome je stvar, kos za bruse je sasvim dovoljan, nikakve super gradacije i japansko kamenje ili dijamanti.
[Vrh] Go down
Surfer
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: ontario maceta   24.09.11 22:11

kengur32 je napisao/la:
Ontario dolazi "tvornički tup" i đabe vračanje kad su sve takve..... negdje je netko pisao da je to u biti zaštita oštrice koja se u par poteza skine, ja na svojoj nisam skidao nego sam ju takvu koristio jedan dan i onda je u par poteza na brusu za kose (plačenom nekih 10-15kn) naoštrio do brijanja. sada će neki reći da to nije rezanje nego kidanje dlaka seracijama koje je ostavio brus ali meni se baš takva pokazala najboljom iako sam je oštrio i na brusevima kojima oštrim ostale noževe do stvarnog rezanja dlake.
U svakom slučaju ja mogu reći samo rjeći hvale za ontario mačete

E, pa to te ja pitam.
Brus za kosu i deri, znači.
Hvala na savjetu.

[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: ontario maceta   16.11.11 11:49

Uglavnom sve mačete dolaze tupe i očekuje se da ih krajnji korisnik uredi. No, to nije razlog zašto dižem staru temu-razlog je taj da se vidi što se može napraviti od Ontario mačete uz malo truda. Bark River na svojim stranicama pokazuje kako su modificirali 18" mačetu i ustvari sječivu od 20USD dali novo ruho i novu cijenu (169 USD)
link
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: ontario maceta   16.11.11 13:31

luudddoooo!
prekrasna je, jedino mi nije jasno zašto si nisu sami blank izrezali nego koristili ontariov. vjerovatno zato jer se radilo o stvarno maloj seriji, pa bi im bilo drastično skuplje da su sve strojeve morali preštelavati za nekoliko desetaka komada. no svakako to potvrđuje moju tvrdnju da je ontariova mačeta izuzetno dobra sirovina za individualnu doradu, prema potrebama, umijeću i količini love koju na taj projekt želimo spiskati.

[Vrh] Go down
mali mačak
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: ontario maceta   16.11.11 16:19

Moje iskustvo sa Ontario mačetom (18-ica) je takvo da sam prvo na početku zažalio što sam ju uzeo. Ali sad vidim da svi pišu da su tvornički tupe. Moja ne da je bila tupa nego je bila doslovno tupa kao žlica, čak na najdonjem dijelu rezne površine, par cm od ručke rezne površine uopće nije bilo- to moram poslikati da vam pokažem jer je stvarno nevjerojatno da bi bilo istina... ali sad kad vidim ovo što je mariobab linkao u postu gore mi odmah daje neke nove ideje s tom mačeticom
[Vrh] Go down
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 732
Godine : 22
Datum registracije : 30.03.2011

PostajNaslov: Re: ontario maceta   16.11.11 16:22

jos jedan obozavatelj ontario mačeta

ja sam ju dobio i super uber zadovoljan sa njom...ako je dobro naoštrena služi i kao nož i kao sjekira i kao mačeta...ja imam 12"...mačeta je svašta pretrpila i nije nigdje zakazala...stvarno alatkakoju je neizostavno za imati...nije teška i puno je lakše raditi sa njom nego sa sjekirom
[Vrh] Go down
mali mačak
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: ontario maceta   16.11.11 16:37

hahaha, da, tako nekako... malo sam zažalio što nisam uzeo 12'' jer je ova zbog svoje težine fakat samo za mlatarat po granju oko kuće- djeluje mi preteška za nosanje okolo sa sobom. Ali ona tupost na početku, eeej... kad mi je stigla došlo mi je da ju slomim . Zbog nedostatka slobodnog vremena ju još uvijek nisam pošteno naoštrio, jer praktički treba sa dijamantom izvući novi rezni brid cijelom dužinom. Ali budem... a što više gledam ovu Bark Riverovu preradu, sve mi se više sviđa ta ideja o skraćivanju i pogotovo o preradi drške.
[Vrh] Go down
Luftwaffe
spikač
spikač

Male
Broj postova : 732
Godine : 22
Datum registracije : 30.03.2011

PostajNaslov: Re: ontario maceta   16.11.11 16:48

da...ni meni se drška nesvidja previse
[Vrh] Go down
sinke
spikač
spikač

Male
Broj postova : 638
Godine : 37
Datum registracije : 09.02.2011

PostajNaslov: Re: ontario maceta   16.11.11 18:33

imam 18-icu i jednom sam je koristio bez oštrenja za krcenje i za taj posao, tak 'tvornicki tupa', obavila je fenomenalan posao
[Vrh] Go down
sinke
spikač
spikač

Male
Broj postova : 638
Godine : 37
Datum registracije : 09.02.2011

PostajNaslov: Re: ontario maceta   16.11.11 18:35

a sto se drske tica, a nista navukao sam rukavice
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2398
Godine : 44
Datum registracije : 21.02.2009

PostajNaslov: Re: ontario maceta   16.11.11 20:31

Dobro ja nemam Ontario , već Tramontinu koju sam pronašao i sredio ju!
Ovu nedjelju sam krčio stazu, palninarsku za koju sam zadužen i nakon jedno 4 sata efektivnog rada, doslovce odustao i ostavio za drugi put!
Mačeta savršeno radi, međutim nisam ponio brus, pa mi se istupila( udarci u skriveno kamenje )!
Radilo se o Kupnama, mladim izbojcima Bagrema i Kestena i ostalom raslinju koje je preplavilo krčevinu na kojoj sam radio!
U dobroj sam kondiciji ali satralo me!
Što sam htio reći je to da je bitno koji posao obavljaš, ova moja je zakrivljena na vrhu pa se lako može odbacivati materijal koji si sjekao!
Ontario 18 bi bio dobra maćeta ali je teža i time umara više!
Ova zakrivljena Tramontina je odlična.
nabrusim ju i u nove pohode!
I treba nositi bilo kakve rukavice jer se ruka, odnosno gornji dio dlana za sekundu prošara ranicama!
Jako dobar alat za posao za koji trebaš! :bog: =)
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
redbeard rum
spikač
spikač

Male
Broj postova : 894
Godine : 32
Datum registracije : 06.12.2009

PostajNaslov: Re: ontario maceta   16.11.11 20:36

naručio sam jednu prije par tjedana iz istog razloga - rasturit ću dršku i napraviti svoju (vjerojatno od masline), napraviti poštenu futrolu i u kolaboraciji s njegovom ženom dati je šogiju za božić
[Vrh] Go down
glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1248
Godine : 53
Datum registracije : 01.02.2011

PostajNaslov: Re: ontario maceta   16.11.11 23:57

tramontina je zakon mačeta,jednostavna,efikasna,lako se brusi,elastična i...jeftina,40-50kn max.Ne vidim razlog davat za mačete 300 i više kuna,a teže su,brže se ruka zamara itd.Mačeta je oruđe za mahat cijeli dan,kao kosa,znači težina tj.lakoća i mogučnost laganog brušenja su gl. stvari tu,šminkerija nije važna.
[Vrh] Go down
Surfer
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: ontario maceta   17.11.11 0:35

glock je napisao/la:
tramontina je zakon mačeta,jednostavna,efikasna,lako se brusi,elastična i...jeftina,40-50kn max.Ne vidim razlog davat za mačete 300 i više kuna,a teže su,brže se ruka zamara itd.Mačeta je oruđe za mahat cijeli dan,kao kosa,znači težina tj.lakoća i mogučnost laganog brušenja su gl. stvari tu,šminkerija nije važna.

Samo gdje je kupiti?
[Vrh] Go down
glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1248
Godine : 53
Datum registracije : 01.02.2011

PostajNaslov: Re: ontario maceta   17.11.11 1:53

bilo ih je u šumoopskrbi Pod zidom,ako ne,Jakuševac nedjeljom.
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: ontario maceta   17.11.11 8:37

Nema ih već dugo u Šumoopskrbi, niti više ima redvnog zastupnika za RH. ModeliaArt koji je naveden kao zastupnik za RH na Tramontininim stranicama drži samo beštek i ne odgovaraju na mail. Tramontina je mačeta, valjda najkorištenija na svijetu i izuzetan poljoprivredni alat za poslove kojima je mačeta namjenjena.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: ontario maceta   Today at 22:49

[Vrh] Go down

ontario maceta
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 6.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» ontario maceta
» Ontario 12" cutlass maceta?