FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Atlantida

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2104
Godine : 26
Datum registracije : 03.08.2009

PostajNaslov: Atlantida   06.06.10 12:21

ma nisam znao kamo s tom temom pa onda tu.

neznam nekako volim citati o tome, i u knjiznici sam sve procitao sto se dalo na tu temu i razvio sam neko svoje mišljenje o tome.

moze jos se pristupiti sa 2 strane.

Blavatsky pristup(citaj: fantaziranje)

i recimo Hapgood pristup(citaj: pokusaj pristupanja Atlantidi sa neke znanstvene strane, tj. realnije)

opcenito mislim da je problem u tzv. strucnjacima koji pisu gluposti i zbog kojih oni koji se ozbiljnije bave time, tj. ne fantaziraju gube vjerodostojnost.(ne samo vezano za atlantidu, tu bi svrstao i Ickea, Danikena i takve.... znaci piseju stvari koje nemaju veze s mozgom, bar po meni. svaka cast njima na trudu, ali ipak kaj je prevec je prevec)

mislim ni ja ne vjerujem da je bas atlantida postojala, al mislim da ni proslost nije takva za kakvu se smatra. jel zanima koga ova tema? jel tko sta cittao? jel vjeruje netko da je postojala? jel smo sami? ima tko auto viska?
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1967
Godine : 45
Datum registracije : 09.04.2010

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 14:29

Ovo sa autom na kraju je sehr gut!
Jesmo li sami - nismo!
:bog:
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2632
Godine : 48
Datum registracije : 15.02.2009

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 16:20

sama povjest pisana je onako kako je u tom trenu odgovaralo..
ljudima koji su je pisali...
mnoge izume i djela ..
vjeruje se da su zasluge mnogih anonimnih ljudi..
ista je stvar i sa vjerom..
velika nepoznanica Marija Magdalena...
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 16:27

The sacred feminine...
Hmmm...
Vidim, dalo bi se tu pričati...
Pa čak i o raznim apokrifama, svitcima...
Što bi Darth Vader rekao: "Impresive, very impresive..."
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 20:08

i to sam proucaval. rex deus, magdalenska ostavstina i takve stvari.
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 20:31

Ima tu svega i svačega... Ima tu i dobrih tekstova, ali i smeća i tu treba biti jako kritičan. Postoji tu Nag Hammadi, svitci sa Mrtvoga mora... Masa izvrsnih tekstova nije uopće još prevedena...
I cijelu stvar treba prihvatiti ili neprihvatiti ono kak se veli - "cum grano salis..." - vrlo kritično i trezveno. Ali sukladno onoj narodnoj: "gdje ima dima..."... Tko zna... U svakom slučaju intelektualno nadasve intrigantno područje.
[Vrh] Go down
nijoe
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 39
Godine : 39
Datum registracije : 07.05.2010

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 21:05

Meni je uvijek bilo nejasno zašto se toliko energije troši na priču o Atlantidi (namjerno ne koristim izraz mit) koja je očigledna Platonova alegorijska izmišljotina jer ju prije Platona ama baš nitko ne spominje. Zatim se na tako šupljem temelju grade nove teorije o postanku američkih civilizacija itd. Kao kad gradiš kuću sa temeljem od kartona.
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 21:21

I to je razmišljanje...
Samo jednu stvar sam gore htio istaknuti - prilikom iznošenja mišljenja dobro je isto iznijeti kao isključivo svoje i ne nametati ga kao univerzalnu istinu jel tu onda svi pokušaji dijaloga padaju u vodu u samome startu.
Malo što je "...očigledno...", a "...šupljih temelja..." ima dokazanih i nedokazanih...
Ne zagovaram ja postojanje Atlantide - nikako, ali ne zagovaram ni njeno nepostojanje - osobno mislim kako je nešto postojalo u ono vrijeme u kojem je anatomija naše planete bila malo drugačija!
Ali niti cijeloj diskusiji ne prilazim sa tako determinističke točke gledišta koja mene postavlja u ulogu "univerzalne istine" koju onda velikodušno navještam drugima poput evanđelja. Mali disclaimer u tipu "Moje je mišljenje...":
1 - otvara prostor novim individualnim mišljenjima, a što je conditio sine qua non za odvijanje bilo koje teme na bilo kojem forumu - pa tako i ove teme na ovom, svima nama dragom, forumu,
2 - djeluje puno "mekše",
3 - poziva ljude na daljnju komunikaciju po temi...
Zar ne :bog:
[Vrh] Go down
nijoe
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 21:46

Naravno, dijaloga mora biti, ali problem je u tome što su tu dva pola: službena znanost koja se svoje dogme drži kao pijan plota i new age teoretičari koji svugdje vide vanzemaljsko djelovanje (ala Danyken). Zapravo ima jako malo ljudi koji stoje između ova dva pola.
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 21:52

nijoe je napisao/la:
Meni je uvijek bilo nejasno zašto se toliko energije troši na priču o Atlantidi (namjerno ne koristim izraz mit) koja je očigledna Platonova alegorijska izmišljotina jer ju prije Platona ama baš nitko ne spominje. Zatim se na tako šupljem temelju grade nove teorije o postanku američkih civilizacija itd. Kao kad gradiš kuću sa temeljem od kartona.

pa zato da nam ne bude dosadno
ovo s americkim civilizacijama ima jos i smisla za razliku od nekih sranja koje sam cital. knjiga nevidljivi orao, zanimljiva jako, al blesava, zapravo, knjiga opisuje okultizam kod nacista, zasto su takvi bili i to, ono arijevci, spominje se i atlantida i takve stvari.

no svjestan sam bio da sama rijec atlantida izaziva negodovanje kod nekih ljudi, pa da preformuliram pitanje: jel vjerujete u neku pretpotopnu civilizaciju? zovite ju kako zelite, mu, lemurija lalalala. e da bosanske piramide. to mi je ful zanimljivo, ispocetka je bilo wtf, a sad nedugo sam gledal na rubu znanosti i nalaze tunele, stecke i takve stvari.
sto vi mislite o tome?
[Vrh] Go down
nijoe
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 21:59

Ovisi što smatraš pod pretpotopnom civilizacijom - vjerujem da su neolitske kulture bile razvijenije nego što se misli.
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 22:02

slazem se. dal ste citali knjigu "zabranjena arheologija"?, tak se zove ja mislim.
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 22:20

Nemoraš ti ništa preformulirati naslov teme - naslov je OK =)
Bilo je samo pitanje izloženja individualnog mišljena kao takvog - isključivo i samo individualnog.
A što se tiče službene znanosti - ona nije definitivno ni potvrdila ni opovrgnula Atlantidu... Pa ta ista znanost nezna točno ni razvojni put Homo sapiensa, nema univerzalni lijek za virusne infekcije i nije baš najsigurnija što je i kako bilo u srednjem vijeku, a kamoli sve ostalo...
Iako, sa druge strane, znamo poprilično točno starost svemira, vidimo galaksije koje su bile stvarane nedugo (u svemirskim uvjetima) nakon onoga što se zove "veliki prasak", stvorili smo LHC, u stanju smo mjeriti gravitacijske valove koji nastaju u velikim kolizijama crnih rupa (za koje smo do odlaska Hubble-a u svemir samo pretpostavljali da postoje) sa drugim crnim rupama ili sa drugim zvjezdama, raspoznajemo cijelu paletu subatomskih čestica i na najboljem smo putu spoznaje drugih kolosalnih zagonetki ovog našeg Univerzuma kao što je mapiranje rezidualnog mikrovalnog zračenja koje se povlači još od big banga te sve aktualnije pitanje teško uhvatljive "tamne materije" i spoznajno nam dostupne "tamne energije"...
Začudno koliko toga znamo i koliko toga neznamo - u isto vrijeme...
Spremni smo spoznati najdublje tajne svemira, spremni smo osjetiti povezanost sa cijelim univerzumom (počev od naše prirode koja nas okružuje), sposobni smo za predivne stvari, ali smo u isto vrijeme sposobni i za najružnije ispade u "tamnu stranu", za najgore eskapade ljudske psihe, na najgore zločine...
Nadasve smo začudna vrsta...
Čudne životinje...
Atlantida - osobno - zašto ne... - dokle god me netko empirijski 100% ne uvjeri u to kako ista nije postojala - vjerovanje je moj odabir...
Pa tako i paleokontakt...
Kako je rekao jedan veliki naučnik, mislilac, vizionar, renesansni čovjek i probuđena duša:
"If we are alone in the Universe, it sure seems like an awful waste of space."
Carl Sagan
[Vrh] Go down
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1441
Godine : 43
Datum registracije : 12.04.2010

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 22:35

imam neku finu prezentaciju sa "zabranjenim fotkama". nije nesto fantasticno, al interesantno. ako je netko zainteresiran, javite se
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 22:37

ja sam zainteresiran
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 22:38

Samo ti baci - zainteresirani će gledati...
[Vrh] Go down
zeleni
lingua
lingua

Male
Broj postova : 412
Godine : 41

PostajNaslov: Re: Atlantida   06.06.10 23:22

Prvo, sviđa mi se tema.
Pod ostalo bi išlo to da danas ljudi jakooo dobro zarađuju i stvaraju si ogroooman ugled na raznim teorijama koje potkrijepe nizom slučajnih činjenica koje u pravilu nemaju uporište u toj tematici.
Ljudi obožavaju misterije svake vrste a u tom moru tzv. misterija ako je nešto i istina nemoguče ju je razlučiti od lažnjaka.
Uostalom, ako bi se istina i saznla bila bi vjerojatno katastrofična iz razloga što se mi nemožemo sa njome nositi.
Zavladao bi kaos u našim životima koji se temelje na sigurnosti, planovima i maštanjima.
Kada nam je repka izgubila od Turske nacija je bila u šoku ali doslovno. Depresija se mogla u zraku nožem rezati a običan nogomet. Zamisli da se desi nešto bitno što mjenja sve iz temelja...
Što se tiče znanosti ona grabi prema naprijed zahvaljujuči tehnologiji ali još nije niti koru očešala...
Ne kuže niti naše tijelo a kamoli vanzemaljsko.
Uostalom postoji Vatikanska knjižnica u koju ima pristup malo ljudi. Tamo piše istina, ali oni koji su tu čitali a nisu bili spremni za istinu nastavili su život u agoniji ludila.
Ništa nije kako se čini i uvijek postoje barem dvije istine.
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 10:34

langdon je bil u vatikanskoj knjiznici

istina bolje nam je da zivimo u blazenom neznanju, ne samo kaj se povijesti tiče nego općenito. sto manje znamo manje se zivciramo.
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 11:31

Ma frigaj ti to... U tu knjižnicu - tamo gdje je uistinu ono BITNO - nemože ni svaki Papa - samo odabrani iz Kongregacije za nauk vjere i masonskog kruga (tko je dovoljno moćan...)... Pa, pokušao je u to (masonski utjecaj u Vatikanu) uvesti malo reda i Papa Ivan Pavao prvi, pa je bio Papa svega 33 dana - srčani udar - šta ćeš - desi se - poklopi se - a pape se ne obduciraju pa nemoš ništa ni reći nego im vjerovati na riječ... - aha, kako da ne...
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6524
Godine : 30
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 14:54

Da odgovorim na pitanje na početku teme... Jesmo li ikada uopče i bili sami?
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 15:46

Ja osobno čisto sumnjam =)
[Vrh] Go down
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1362
Godine : 33
Datum registracije : 06.11.2009

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 15:59

[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 16:30

Za piramide ispod mora (negdje oko nekog Japanskog otoka) sam čuo, čitao i vidio. Ostalo mi je nepoznato... Nadasve zanimljive fotke!!!
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2632
Godine : 48
Datum registracije : 15.02.2009

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 17:41

ovaj kostur bi trebao svjedočiti da su postojali divovi...
koliki su njegovi obroci ? ... =)
prava survival tema...
[Vrh] Go down
Fantom k
Gost

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 19:36

Većina tih slika su fotomontaže...
[Vrh] Go down
rtiduti
bomber
bomber

Male
Broj postova : 150
Godine : 46
Datum registracije : 08.05.2010

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 19:58

Ne da postoji jedna ima ih zasigurno više.
U prošlosti je bio priličan broj civilizacija o kojima se danas vrlo malo zna, najčešće jer su nestale uslijed kataklizmi.
Bilo je tu svega od promjene klime, zemljotresa, erupcija, bolesti, osvajača pa i do nestanka pod morem.
Dva razloga mi padaju na pamet da bi se neko područje iznenada našlo pod morem, potres ili puknuće prirodne barijere (pr. izljevanje Sredozemnog mora u područje daqnašnjeg Crnog mora preko Bosporskog tjesnaca).
Pitanje je samo koliki je udio bajkovitosti u svakoj teoriji, jer sve imaju nekakavo polazište koje se temelji na nekom stvarnom događaju.
Vezano uz stare civilizacije, postoji tu još jedan faktor, a to je da se more podiglo nekih 100 tinjak metara od (?) zadnjeg ledenog doba. Što znači da su potopljene mnoge obale, delte i ravnice.
[Vrh] Go down
Adept
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 20:28

Fantom k je napisao/la:
Većina tih slika su fotomontaže...

Nebih se čudio...
Velim, ovo za potopljene piramide znam - to nije ništa tajno...
Za ostalo, kao što rekoh, nisam prije čuo...
A ovaj div...
Što je Sivi Vuk rekao - prava survival tema...
Volio bih vidjeti njegov nož
[Vrh] Go down
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 671
Godine : 51
Datum registracije : 28.09.2009

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 21:24

Citat :
Dva razloga mi padaju na pamet da bi se neko područje iznenada našlo pod morem, potres ili puknuće prirodne barijere (pr. izljevanje Sredozemnog mora u područje daqnašnjeg Crnog mora preko Bosporskog tjesnaca).

Uz Tursku obalu i po nekim Grčkim otocima se lijepo vide ostaci potopljenih luka i gradova,nema tu puno mistike,za neke civilizacije nema nikakvih dokaza da su postojale osim priče iz davnine,nekoga što je čuo od nekoga da je čuo..
.imam jednog prijatelja Lastovskog Bosanca kojega sam pitao što misli o bosanskim piramidama,a Adi ispali iz prve,"Pa bila dva brata Ramo i Ramzes,Ramzes otišo u Egipat...."
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 21:28

rinos je napisao/la:
Citat :

Uz Tursku obalu i po nekim Grčkim otocima se lijepo vide ostaci potopljenih luka i gradova,nema tu puno mistike,za neke civilizacije nema nikakvih dokaza da su postojale osim priče iz davnine,nekoga što je čuo od nekoga da je čuo..
.imam jednog prijatelja Lastovskog Bosanca kojega sam pitao što misli o bosanskim piramidama,a Adi ispali iz prve,"Pa bila dva brata Ramo i Ramzes,Ramzes otišo u Egipat...."

hahahahaha zakon

i da slike su super ali su ovi kosturi takav fejk da je to cudo
[Vrh] Go down
tigi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 709
Godine : 42
Datum registracije : 13.02.2009

PostajNaslov: Re: Atlantida   07.06.10 21:40

tema je baš onak odlična za lijepu raspravu, razmisli malo o teoriji koju spominje Daniken, neznam dal si čitao sve njegove knjige ali primjer one glave na otoku koje teže cca 6-7 tona rađene su od kamena koji se nalazi na otoku, no šeširi na tim glavama su teški koje dvije tone ali su rađene od kamena kakvog nema uopće na tom otoku! s druge strane spominje se ep o noinoj arci ali isti takav ep je zapisan skoro 5000 godina prije noe ep o gilgamešu!
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Atlantida   Today at 12:51

[Vrh] Go down

Atlantida
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Atlantida