FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
lonewolf
spikač
spikač

Male
Broj postova : 530
Godine : 47
Datum registracije : 26.04.2010

PostajNaslov: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   26.04.10 23:04

ah, da, na slici fali jedan Vic Rucsack i "noname" fileting knife, kao i jedna bosanska sjekira koju sam obrusio kružnom brusilicom i nasadio na "kosi" držak.....
[Vrh] Go down
lonewolf
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   26.04.10 23:37

Citat :
ah, da, na slici fali jedan Vic Rucsack i "noname" fileting knife, kao i jedna bosanska sjekira koju sam obrusio kružnom brusilicom i nasadio na "kosi" držak.....

..evo i njih: - to su svi moji noževi osim kuhinjskih

Zadnja promjena: lonewolf; 26.04.10 23:51; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   26.04.10 23:50

Ima tu stvarno svega. s morama nemozes pogrijesiti ali meni je najinteresantniji kosir. Jel to ima koznu rucku?
[Vrh] Go down
lonewolf
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   26.04.10 23:54

nisu sve more, onaj narančasti je Hultafors....
kosir je obični talijanski s kožnom drškom, ali ne zbog toga lošiji, ono što je trebalo privuči pogled je DIY futrola....
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   27.04.10 0:00

Kalva futrola? Nisam skuzio DIY
[Vrh] Go down
lonewolf
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   27.04.10 0:05

usput, spomenuo bih ABC Vic, modificiranu moru 511 ( prilagodba korica uz pomoč mikrovalne !!! ), Leathermanov 154CM EDC, kineski Boker ex tanto i omiljenu kranjsku Hmezad Jeklo Ruše (HJR) sjekiricu ( hatchet ), licenciranu od Uniora - za koju vjerujem da ne zaostaje za GB - očekujem usporedni test od nekoga tko ima GB

DIY= do it yourself - sam sam je izradio
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   27.04.10 0:15

Aaaa kuzim malo mi je kasno pa slabo kopcam. E da ja imam nekoliko GB sjekira. Do sada sam isprobao tonu ali jedino GB me motivirao da jednu stvarno nosim i fantasticna je. Inace sam noz maceta tip a ne noz sjekira. Sve do GB-a. Nadam se da ces i ti sa svojom biti zadovoljan unior radi odlicne alate pa valjda i znaju sjekiru skovat.
[Vrh] Go down
Samobaniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 269
Godine : 216
Datum registracije : 04.08.2009

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   27.04.10 6:02

.

Zadnja promjena: StepenWolf; 27.03.11 13:29; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
redbeard rum
spikač
spikač

Male
Broj postova : 894
Godine : 32
Datum registracije : 06.12.2009

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   27.04.10 15:49

ovo je leatherman kick,zar ne?
i ja imam istog,odličan mi je alat_prihvatljiv cijenom,lagan,čvrst,funkcionalan.
čak je i oštrica dobra,lako se naoštri do brijanja.
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2398
Godine : 44
Datum registracije : 21.02.2009

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   27.04.10 20:27

ona sjekira zelena je tesarska a ne za ove naše namjene!

nije kritika, amo da se zna!

Vidjeti ćeš kako će ti služiti sav taj alat! =)
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
lonewolf
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   27.04.10 22:52

Citat :
ovo je leatherman kick,zar ne?
i ja imam istog,odličan mi je alat_prihvatljiv cijenom,lagan,čvrst,funkcionalan.
čak je i oštrica dobra,lako se naoštri do brijanja.

da, kick i do njega micra...kick je dobar samo ima premalo alata..dobro bi mu došle pile...na forumu multitool.org ( super forum ) imaš modifikacije u tom smislu...

Citat :
GB i sekira na slici imaju puno razlika i ne mogu se porediti.
Prednost je veoma očigledno na strani GB
Ukoliko je novi model sekire približno dobar, a mi kao posmatrači to ne vidimo, onda je obaveza onoga ko to tvrdi da dokaže testom, a ne samo verovanjem

Citat :
ona sjekira zelena je tesarska a ne za ove naše namjene!

GB i HJR ( Hmezad Jeklo Ruše )....ok, evo samo teza za raspravu.....GB je legenda koja košta, a HJR se može nabaviti gotovo svugdje za cca 110 KN. Zovu je tesarska, ali nije....to je klasičan oblik kranjske sjekire ( na webu ima pdf stari Šumarski vjesnik iz 1926. godine s opisom kranjske, ličke , slavonske - http://www.sumari.hr/sumlist/192606.pdf OBAVEZNO pročitati) Ista takva bez rupe i kliješta za čavle ( bez dva korisna alata ??? ) zove se kučna u prodaji., ( gotovo da bi se kučna po funkciji mogla prevesti kao wildlife hatchet). Iste sjekire s pečatima HJR i 80 ( 800 grama) prodaje pod svojim imenom UNIOR, a navodno ta firma nešto znači u svijetu alata i u Europi danas

e sad Granfors u svojoj literaturi sjekiru za obradu drva definira kao sjekiru s ravnom oštricom i takvu je proizvodi. HJR ima zakrivljenu oštricu - Slovenci žele podvalit klasičnu kranjsku formu tesarima, samo su joj dodali rupu i kliješta - ali eto tesari to ne znaju...

HJR je nešto teži od paralelnog GB modela ( 800 gr ) - po onome masa x brzina.....
GB se ručno kuje u selu Bergsjo, a HJR u selu Ruše možda izrađuju slovenski roboti od milja nazvani France i Izet...kakobilo nije ni slovensko jeklo škart. HJR sam naoštrio da osrednje reže papir, više nisam htio da ne oslabim oštricu

GB ima ručku od američkog hrasta, a HJR jasenov ročaj I kvalitete ( slovenske) - ono što ja mogu primjetiti da su godovi okomiti ( tako treba biti) i da je balans prst od uške sjekire ( tako treba biti ). Slovenska ručka ima onaj zgodan detalj koji se nekima neče svidjeti - protukliznu oblogu

GB ima osobni pečat kovača, a HJR pečat Ruše i natpis 80

HJK ima i onu rupu ( valjda za odvrtanje matica ) i kliješta za čavle ( od viška glava ne boli ) Kad se skine ručka urez za kliješta može poslužit kao nišanska sprava za ručno izrađen katapult.

GB ima ručno izrađenu prekrasnu navlaku od debele kože, HJR ima navlaku od skaja koju sam sfuširao, ali čuva od ozljeda pri nošenju

Sjekiru sam koristio za napad na užasno dračast grm...tu se kosir pokazao boljim jer je sjekao grane grma od 2 cm u promjeru, koje su amortizirale udare sjekire. Kasnije mi se nije dalo nositi grane ( naramak od kubika koji bode )do kontejnera..te sam ih usitnio na daščici sjekirom na komade 3-4 cm i gurnuo niza zid u travu - cca 2000 udaraca sjekirom - na oštrici gotovo ni traga !
[Vrh] Go down
Boris P
tipko
tipko

Male
Broj postova : 92
Godine : 55
Datum registracije : 12.03.2010

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   28.04.10 0:02

Cene su drastično različite, kao i materijali, GB diferencijalno kaljena 59Hrc
oštrica ostali delovi 55Hrc, čelik 1095, 52100, ili 5160, oštrenje posebno za sekire, klinovi u glavi 2 kom (drveni klin-godovi suprotan pravac od godova drveta, metalni klin češljast ukoso montiran sa 3 zuba). Drvo mladi super elastićni Hikory orah mašćen na toplo biljnim uljima. Ručni rad 100%. Na nekim sekirama ručke su radlovane spiralno tako da je smanjeno klizanje.

Jeklo ruše čelik 1045, mislim da nisu dif. kaljene, jasen je odličano drvo,
mislim da je Hikory orah elastičniji, ručke su lakirane površinski pa dole bojene.
Sekira ima samo jedan drveni klin, nije mi poznat pravac tečenja godova.
Pozdrav Boris P.
[Vrh] Go down
http://ipas.rs
lonewolf
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   28.04.10 11:08

ovo se zove argumentiran odgovor...respekt na tome, i na poznavanju čelika za sjekire...
[Vrh] Go down
Boris P
tipko
tipko

Male
Broj postova : 92
Godine : 55
Datum registracije : 12.03.2010

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   28.04.10 12:37

Hvala, rastem kao kvasac. SVE ovo i mnooogo više imaš na GB sajtu, skini knjigu u PDFu, e to je lepota, Slovenačke sekire su ok ima ih u većim marketima, ali budi S I G U R A N da ako ne paziš možeš da naletiš na
FALSIFIKATE iz Kine, Pakistana, ili domaću radinost " livada made ".
Posebno obrati pažnju na GB knjigu i to deo u kome Gabriel, vlasnik GBa
piše zaljubleno i veoma nadahnuto o svojim proizvodima ( isti čovek je vlasnik Wetterllinga- sekire , fabrike vunene garderobe, manufakture za proizvodnju saksija za cveće od gline, proizvode cveće.....). Pozdrav, Boris P.
[Vrh] Go down
http://ipas.rs
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto   Today at 23:19

[Vrh] Go down

Unazad mjesec, otkad pratim forum, skupio ponešto
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Lignjolov
» Tema koja je uzburkala forum jace nego Sebenzina...
» Prvi Srpski forum sa tematikom preživljavanja
» Novi hosting/forum?
» Hrvatski pomorski forum i Pomorski portal