FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Sjekire vs mačete - Page 2 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Sjekire vs mačete

+11
LEGION66
mimir
Đedo
Antonio Antrić
bowhunter
gladiator
Milan
mariobab
commando
Mladen
spyder
15 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by Gost 26.05.09 22:10

mariobab je napisao/la:Drugi slijeva je Trail Hawk, do njega desno sjekira koju uglavnom nosim, sedmi slijeva je Rifleman's Hawk, težak tomahavk, zaista nije za bacanje.

Čija je sjekira, jel Gränsfors, dizajn mi odgovara.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by mariobab 26.05.09 22:44

To je Hultafors radio za Jonsered-informacija iz prve ruke, kolega sa jednog (tj. više) foruma, Cegga, je tamo kovač.Inače za Husquarnu i Jonsered rade i Hultafors i Gransfors(znači i Wetterlings, jer ih je Gransfors pripojio prošle godine)
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by Gost 26.05.09 23:06

Za Husqvarnu znam gdje ima kupiti, Gransfors sad ima relikart, ali mi je preskup.
Ima li još šta kvalitetnog kod nas za nabaviti, gdje i po kojoj cijeni, ako znaš?

-----------
Nije li Cegga bio na OMF? Ili možda na BB

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by Gost 26.05.09 23:08

i ja bi takvu Sjekire vs mačete - Page 2 86830

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by mariobab 26.05.09 23:17

Je Replikart je preskup, ali možeš naći i kvalitetne sjekire prihvatljive cijene, pazi da na sebi imaju oznaku DIN ( Deutsches Institut für Normung), morao bih sada ići u šupu gledati koji je broj za sjekire.

Cegga je bio na OMF, vidiš da znaš, pa na Bladeforums, BushcraftUK..., svugdje gdje su sječiva.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by Đedo 28.05.09 13:54

Hm... moje misljenje sto se tice macete ili sjekire.

Imao sam nedavno priliku koristiti macetu i moram priznat da sam se zaljubio u to oruzje-orudje.
Iako je drska te macete bila dosta klizljiva i nije imala siguran hvat. Ucinkovitost samog orudja me odusevila.
Iako obovama i sjekire. Iapk , mislim da cu od sada furat macetu ili kukri.

Samo si moram jos kupiti Sjekire vs mačete - Page 2 368870

Imate li mozda koji prijedlog za kvalitetan kukri ili macetu ?
Đedo
Đedo
tipko
tipko

Male
Broj postova : 66
Godine : 36
Lokacija : Wide Hill
Datum registracije : 28.01.2009

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by Gost 28.05.09 15:18

Ontario mačete su dobre, Tramontina je bestbuy.
Kukri se većinom svodi na ponudu iz replikarta, ili kao luksa svoju iz Pule.
Pisalo se o ovom kukriju koji je ostao u Puli, pa izgleda da ga treba prepustiti nekom turisti da ponese kući izvorni istarski suvenir.
Ili čekaj sljedeću nabavu, ili replikart. Uvijek ostaje mogućnost da ga sam napraviš, ili da ti ga netko napravi.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by mimir 28.05.09 16:11

tramontina je ok, ali pazi na debljinu,ja posjedujem tanku i nije bas upotrebljiva u sumi, jedino u skari,ali ako ti treba za sumu uzmi neku malo deblju, teza jeje ali i korist je puno veca
mimir
mimir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 259
Godine : 34
Lokacija : np-kc-zg
Datum registracije : 15.04.2009

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by LEGION66 28.05.09 16:49

Kod duljeg rada s mačetom ili ako imaš rukavice i ako nisi navikao na mačetu ili kukri, može se dogoditi da ti klizne iz šake i odleti ili da si ju parkiraš u koljeno. Ne govorim gluposti, jer mi se je ovo prvo dogodilo više puta, a ovo drugo jedamput, pametnom dosta.
Općenito, ako čovjek nije vičan radu u šumi, prvenstveno treba voditi računa da ne ozlijedi sebe ili nekog drugog, a ni drveće nije objekat gdje se lijeće ljudske frustracije i kompleksi.
Bacanje sjekira, mačeta, kukrija, kosira, noževa... u drvo, može biti jako zabavno, ali često rezultira slomljenom ili oštečenom oštricom ili drškom. Pogotovo kukri, kad se baca, postoji mogučnost da se još brže vrati prema tebi, jer ako udari gornjim dijelom vrha i ne zabode se, nego se, zbog zakrivljenog oblika leđa odbije lako se može nastradati. Jednom prilikom jedan rođak na Velebitu ozlijedio je dlan porezavši se na kukri, zbog za.ebancije sa frendovima. Sva sreća pa je netko od njih imao set zaprvu pomoć.
Zato pamet u glavu.
LEGION66
LEGION66
spikač
spikač

Male
Broj postova : 631
Godine : 46
Lokacija : KC
Datum registracije : 21.03.2009

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by tigi 28.05.09 21:13

ja sam imao prilike probati i sjekiru, i pilu prilikom izrade tabora, no moram vam priznati da prilikom sjećenja mladica debljine cca 4-5cm mi se pokazao ni manje ni više nego nož, s kojim sam sjekao granje za kostur šatora te radio klinove za učvrščivanje te ih nožem zabijao u zemlju, i danas kad treba nasjeć drva za roštilj i sitniša za potpalu koristim nož ili kosir!
tigi
tigi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 616
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.02.2009

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by mariobab 28.05.09 21:48

LEGION66 je napisao/la:Kod duljeg rada s mačetom ili ako imaš rukavice i ako nisi navikao na mačetu ili kukri, može se dogoditi da ti klizne iz šake i odleti ...

Ili ako ne prepoznaješ znakove umora i pada koncentracije.Ja drške na Tramontini mjenjam u drvo, pna plastila je užas, a onima sa kojima više radim, omaotam dršku lanenom špagom, koju premažem ljepilom za drvo tako da upije.Tako imam sigurniji zahvat.Tu i tamo sam to znao raditi i na sjekirama, a i kukriju sam tako modificirao.Ontario nisam mjenjao dršku,šteta je,drška je dobra, samo sam izbrusio grubom rašpom da ostane hrapava.


mimir je napisao/la:tramontina je ok, ali pazi na debljinu,ja posjedujem tanku i nije bas upotrebljiva u sumi, jedino u skari,ali ako ti treba za sumu uzmi neku malo deblju, teza jeje ali i korist je puno veca

Stare Tramontine se razlikuju od novijih, tanje su u leđima,2mm u odnosu na 2,5 sada (ali i to malo varira prema dolje), po položaju natpisa,ali i 2 i 2,5 mm je uobičajena debljina za mačetu i ono za što je mačeta namjenjena.Istina je da je za teži posao nepraktično, ali to ima veze i sa profilom oštrice, tako da se zasijeca u drvo i onda čupaj, ali malo rada turpijom i brusom podići će performanse.Nije lako poput rada sa sjekirom, ali rušio sam i sa 13" Tramontinom i grabove i glog za luk.I bolje se držala nego Ontario 12" , ako ništa drugo lakše joj je nakon toga vratiti oštricu.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by LEGION66 29.05.09 13:47

Di sad ima za kupiti Tramontininih mačeta, malo da obnovim zalihu. Kupoval sam ih prije u šumoopremi Pod zidom. Već dugo nisam bil tam, a kolko čujem da ih više nemaju.
LEGION66
LEGION66
spikač
spikač

Male
Broj postova : 631
Godine : 46
Lokacija : KC
Datum registracije : 21.03.2009

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by Đedo 29.05.09 15:16

LEGION66 je napisao/la:Kod duljeg rada s mačetom ili ako imaš rukavice i ako nisi navikao na mačetu ili kukri, može se dogoditi da ti klizne iz šake i odleti ili da si ju parkiraš u koljeno. Ne govorim gluposti, jer mi se je ovo prvo dogodilo više puta, a ovo drugo jedamput, pametnom dosta.

Da. Dobro si to rekao. Bas zadnji put dok sam radio, kako sam naviknut na noz ili sjekiru. Duga ostrica, a kratka drska. Bili su mi pravi izazov. I bas par puta sam osjetio da gubim, grip.
Ali nakon nekog vremena sam se navikao. I moram priznat da sam ostao odusevljen macetom !
Đedo
Đedo
tipko
tipko

Male
Broj postova : 66
Godine : 36
Lokacija : Wide Hill
Datum registracije : 28.01.2009

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by mariobab 29.05.09 19:17

LEGION66 je napisao/la:Di sad ima za kupiti Tramontininih mačeta, malo da obnovim zalihu. Kupoval sam ih prije u šumoopremi Pod zidom. Već dugo nisam bil tam, a kolko čujem da ih više nemaju.

Nemaju ih više, kontaktirao sam Tramontinu i njihovog predstavnika za RH. imali su nekih nesuglasica, tako da je zadnjih godina Šumoopskrba nabavljala Tramontinu preko Čilea.Sada drže samo neke kineske mačete, cijena je ista, kvaliteta daleko ispod.
Sa Tramontininim predstavnikom za RH nisam se baš uspio sporazumjeti, čuli smo se nekoliko puta telefonski, ali kako meni ne ide portugalski, a on čudno govori engleski, nije nam baš išlo.U svakom slučaju, htio sam naručiti mačetu, a on je rekao da nema problema, ako naručim brodski kontejner mačeta za 10000 USD može biti za već mjesec dana ovdje.Mislim da je došlo do nesporazuma.Tu sam odustao, iako mi je on bio poslao i broj neke žene u Metkoviću da je kontaktiram, ali na taj se nikada nitko nije javljao.

Volio bih i ja ponovo kupiti nekoliko komada, eto ako imaš živaca, probaj ti, sada sam provjerio na Tramontininim stranicama, još je isti predstavnik.

ELIESER DUARTE
6, Hrvatskih Iseljenika 20350 Metkovic, Croacia
Email: duarte.elieser@du.t-com.hr
Telephone: 385 20 682968 / 385 91 762 6322
Fax: 385 20 682968


Sretno
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by Strider 19.06.09 14:10

hm...sjekira vs mačeta...
Ja imam onakvu sjekiru sa crvenom drškom, napravio sam lijepu patinu na njij, ali je vraški tupa! probao sam sve, brusilica, kamenje za oštrenje, puck, pokušao sam ju naoštriti da bude convex grind al ništa...

Khukri je također malo tup ali njega štedim...

Možda bi bilo najbolje uzeti nešto između, da je oštro kao mačeta, a ipak da ima težinu sjekire. To bi onda bilo RTAK 2 ili KA BAR BK7, ili Marine Rider, samo što su svi ti skupi i sumnjam da bi policajac vjerovao da s time ideš rušit drvo ha ha ha

no i s njima je lagano drvo srušit...ima mnogo videa na youtubeu, pogotovo od Nutnfancy-a

još lakše bi bilo koristiti se metodob batoning
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by MI666999 09.07.09 14:20

ima ih za kupiti u madžarskoj, os 80 do 150 kn ovisno o modelu, međutim ako se netko odluči za put u M imaju u ponudi jopš neke mačete jako slične tramontini ali su malo skuplje i puno kvalitetnije, i obavezno sačuvati račun jer treba carini objasniti da to nije mač nego mačeta (za mačeve treba dozvola za uvoz)
MI666999
MI666999
tipko
tipko

Male
Broj postova : 97
Godine : 42
Lokacija : BARANJA
Datum registracije : 08.07.2009

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by Gost 09.07.09 14:51

hm....u kakvim ducanima to drze(sory, stvarno ne znam,a meni je madarska 15 minuta autoputom, pa bi rado pogledala kad odem tamo

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by MI666999 09.07.09 21:13

ja sam ih našao u malim poljoprivrednim trgovinama ili željzarima u mohaču
MI666999
MI666999
tipko
tipko

Male
Broj postova : 97
Godine : 42
Lokacija : BARANJA
Datum registracije : 08.07.2009

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by mariobab 09.07.09 22:10

Strider je napisao/la:hm...sjekira vs mačeta...
Ja imam onakvu sjekiru sa crvenom drškom, napravio sam lijepu patinu na njij, ali je vraški tupa! probao sam sve, brusilica, kamenje za oštrenje, puck, pokušao sam ju naoštriti da bude convex grind al ništa...

Sad, "onakva sjekira sa crvenom drškom", malo što znači, drška može biti bilo kakva, bitna je glava.Što se tiče brušenja, sjekira se ne brusi brusilicom, kao uostalom niti bilo koji drugi ručni alat.Ako si spretan i znaš što radiš možeš, ali prije ćeš sprčkati.A i nema smisla.brusi hladi, buka prašina-fino turpiju u ruke i navali-bolje ćeš kontrolirati nagib, ravnomjerno ćeš napraviti i poslije poglancaj kamenom i stani i divi se kako brije.
Međutim, znaš li dobro brusiti i ostale stvari su ti toliko oštre da je i tebe samoga strah, biti će da si kupio neko kinesko POS, koje se radi od čeličnog otpada sumnjive kvalitete i slabe ili nikakve termičke obrade.Postoji razlog zašto su dobre sjekire u cjenovnom razredu 100-200 HRK, a ove 30-a taj je da u njih nije uloženo ništa, sfušane su, nemaju kontrolu kvalitete, i drvo na držalici je najvrijedniji dio na tom alatu.

Volio bih da se Karlo uključi i stručno pojasni onako kako ja ne znam, ali znam kad vidim-zašto se neki materijal ne može nabrrusiti-ono sa strukturom čelika i zrnatosti.Jednom sam imao neku kinesku mačetu/mač/sablju što li već, koju sam dobio na poklon, to je bilo strašno-što više brusim to se čini tuplje-a materijal granulast kao da su je radili od riže.Izgledalo je na presijeku-naravno da sam poludio i polomio (iako je i to bio problem, stvar je bila niti malo elastična-već plastična-kako bih je savinuo tako je ostala)-kao da je od gusa.To je bio prvi čelik kojim sam se igrao kaljenja i prekaljivanja, doduše to je sada manji nož, ali da se nabrusiti i čak nekada radim triješće a da se oštrica ne iskrivi.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by MI666999 10.07.09 9:00

inače kod nas nije u pitanju sjekira vs mačeta za ponijet u šumu nego skuplji ili jeftiniji detektor metala
Sjekire vs mačete - Page 2 726657
MI666999
MI666999
tipko
tipko

Male
Broj postova : 97
Godine : 42
Lokacija : BARANJA
Datum registracije : 08.07.2009

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by Gost 10.07.09 9:27

Wolani još koriste kamene sjekire
http://www.net.hr/kultura/page/2009/07/09/0436006.html?pos=n2

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by p.strumf 05.08.09 0:14

Za trnje i grmlje je bolja mačeta, za cijepanje i sječu debljih granja je bolja sjekira.

bowhunter je napisao/la:to mi je moj pokojni deda ostavio pa mi je specijalno draga.
Takvu i moj deda ima, vrlo jaka i robusna sjekira. Dobra za cijepanje, ali preteška za neke lake radove.
p.strumf
p.strumf
bomber
bomber

Male
Broj postova : 199
Godine : 44
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 02.08.2009

[Vrh] Go down

Sjekire vs mačete - Page 2 Empty Re: Sjekire vs mačete

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.