FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
campy
tipko
tipko

Male
Broj postova : 90
Godine : 905
Datum registracije : 27.09.2009

PostajNaslov: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   06.03.10 22:02

Do sada smo uvijek obrađivali teme individualnoga preživljavanja - PREŽIVLJAVANJA POJEDINCA.

A što je sa situacijom kada se za preživljavanje u prirodi nađe recimo jedna četveročlana obitelj (recimo da je među njima dvoje manje djece npr. do 5 godina)??

Kolike su im šanse da prežive u prirodi, a da se prethodno nisu posebno pripremili za takvu situaciju (zbog iznenadne npr. katastrofe uzeli su samo minimalno stvari - malo robe, malo hrane, malo vode, prvu pomoć i nož koji su slučajno imali uz sebe)??

Recimo da od svih njih samo jedna osoba (npr otac) ima neka znanja o preživljavanju u prirodi.

Mogu li preživjeti? Na koji način? Kolike su im šanse, općenito, za preživljavanje?

Koji su mogući scenariji i eventualana rješenja???

Znam da je puno pitanja, ali vjerujem da bi svaki otac (i/ili majka) u takvom trenutku htio zaštititi svoju obitelj i nastojao uraditi sve da ih zaštiti.

Pokušajte predočiti takvu situaciju prije nego date neki odgovor.

Ja, osobno, smatram da je takva situacija izuzetno teška (čak kada u obitelji postoji jedna jako iskusna osoba u situacijama preživljavanja u prirodi) - znatno teža od one kada se jedna osoba mora brinuti samo za sebe - uz minimalna ili nikakva iskustva o prirodi.
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2632
Godine : 48
Datum registracije : 15.02.2009

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   06.03.10 22:22

ima primjera obiteljskog ili grupnog preživljavanja...
kao i pojedinačno preživljavanje..
bit je da se situacija u kojoj se nađe grupa..
shvati i sa psihološke strane prihvati...
uz dobru slogu i maksimalno zalaganje ..
teškoče se lakše podnose...
ako se počne paničariti onda je veliki problem...
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2398
Godine : 44
Datum registracije : 21.02.2009

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   06.03.10 22:46

Mislim da je kod djece bitno koliko su stara, dali su već u fazi da imaju neka znanja ili se treba brinuti za njih, ono 100 %, oko su starija već mogu biti od velike pomoći.

Kod supruge je bitno to koliko ona ima iskustva, ako nema , onda imaš troje djece za koju treba brinuti i razmišljati, kako dalje.

prioriteti ostaju isti, dakle sklonište, vatra, voda, hrana!

Naravno današnja djeca navikla na blagodati modernog života će sigurno tražiti svoje.

zanimljiva tema i daje na razmišljanje!

Meni je problem stvarala bivša supruga na kapiranju u kampu, koja mi nije bila od nekakve pomoći , te sam sve radio sam, i postavljao šator za 6 osoba i svu opremu.

Mogu si zamisliti koko bi bilo u nepredviđenoj situaciji!

tolerancija djece i žene na manjak hrane i vode, mogučnost hipotermije, naviknutost na komociju itd.

Mislim da na kraju treba biti netko tko će to sve srediti, organizirati, i naravno imati neka predznanja.

na kraju , mislim da bi bilo jako teško jer današnja djeca i ljudi uopće nisu u kontaktu sa prirodom, naviknuti na sve pogodnosti, kao će bez facebooka i farme, pokera i ostalog!
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 671
Godine : 51
Datum registracije : 28.09.2009

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   06.03.10 23:30

Ja svoju djecu opokušavam što je moguće više voditi na "izlete"i usput ih malo i obučavati,prva stvar kad su bili savim mali je naučiti ih par osnovnih pravila u slučaju da se izgube(ako su zajedno ne razdvajati se,ostati na mjestu gdje su shvatili da su se izgubilii označiti to mjesto što je jasnije moguće,zaštiiti se,signalizirati u određenim vremenskim razmacima i kako čuvati hranu i vodu,svko je dobio svoju osnovnu opremu,dovoljno malu da je uvijek s njima i da je stalno nose)
to su neke osnove a dalje se razrađuje za različite scenarije,djecu se te stvari lako uči kroz igru,kao i neke osnovne zadatke koje rade na izletu,sakupljanje drva,donošenje vode,rađenja skloništa i gomila drugih akcij akoje su njima ionako zabava
(zato ih je dobro učlaniti u izviđače,skaute da još negdje pokupe znanja i prakticiraju ih),
u pravoj situaciji preživljavanja važno je da svi imaju svoje zadatke koje moraju ispunjavati i da cijela obitelj,grupa funkcionira.
Ali to se odnosi na situacije u prirodi,a preživljavanje može biti bilo gdje i ubilo kakvom vremenskom razdoblju,uglavnom djeca su prilagodljivija nego što se misli a žene često jače i realnije od muškaraca u takvim situacijama.

U stvari većina nas i je u svojevrsnom preživljavanju,sasvim običnog svakodnevnog života
[Vrh] Go down
campy
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   06.03.10 23:38

Slažem se i sa tobom Luksa (tolerancija djece i žene na manjak hrane i vode, mogučnost hipotermije, naviknutost na komociju itd.) i sa tobom rinos (u pravoj situaciji preživljavanja važno je da svi imaju svoje zadatke koje moraju ispunjavati i da cijela obitelj,grupa funkcionira) - između ostalog.

Naime, teško je prehraniti toliko ustiju i to nekoliko puta dnevno - koliko zahtijevaju manja djeca. Panika kod njih nastaje već kod pojave prve gladi.
[Vrh] Go down
rinos
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   06.03.10 23:55

Panika nastaje na različitim mjestima,često prije kod starijih jer su više svjesni situacije,a u to sam se imao priliku više puta uvjeriti u olujnim noćima na moru,jednom prilikom sam pomagao jednoj jedrilici koju je nevrjeme bacalo na stijene gdje su djeca od 6 i 8 god bez pogovora sve radili dok se otac pokušavao baciti u more.
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   07.03.10 0:02

Ma sve je OK kod pripremljene obitelji ili djece, kao u slučaju Rinosa.

ali današnji ljudi , djeca ne mare previše za ovo, i svatko je svoja osoba , te samim tim ima svoje poglede na svijet, možda dijete maltretiraš sa tim , ono to ne želi, želi biti neznam što, i onda priprema pada u vodu!

nedostatak popodnevne kave ili cigarete već predstavlja problem i teško je neke ljude
naučiti tome ili preokrenuti!

Kava ili čaj u svitanje dana meni predstavlja najveći gušt, nekome to ništa ne znači, predivno zvjezdano nebo je meni nešto neopisivo , a drugome ništa itd!

različiti smo ljudi i to treba usaglasiti!

Zadnja promjena: LUKSA; 07.03.10 12:03; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
tigi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 709
Godine : 42
Datum registracije : 13.02.2009

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   07.03.10 2:08

da ima i u tome istine luksa, nekima jednostavno priroda i ne znači puno, recimo primjer moje supruge koja jednostavno ne voli vidjeti nikakve bube i sl., mislim kad bi vidjela zmiju bila bi prije u autu nego bi se mi snašli, dok recimo moj sin kojem je deveta godina uživa u šetnji po prirodi! tako da kad smo šetnji ja iskoristim svaku priliku da ga nečem naučim, i dok smo u prirodi vidim da nema velike potrebe za videoigricama i sl.!

Zadnja promjena: tigi; 08.03.10 15:16; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
RECON 353
tipko
tipko

Male
Broj postova : 54
Godine : 41
Datum registracije : 07.12.2009

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   07.03.10 12:30

Slažem se s vama, boravak u prirodi je nešto posebno za nas koji to volimo. Na žalost jako je puno onih kojima to baš ništa ne znači. Npr. moja supruga će radije danas poslije ručka prileći jedno dva sata, nego izaći van. Na svu sreću moje dvije kćerkice od 7 i 10 godina ne mogu dočekati da krenemo u šumu. Tako ćemo danas kroz igru i zabavu ponavljati orijentaciju, paljenje vatre, malo proučiti tragove, napraviti zaklon itd. Na moje veliko zadovoljstvo gladne su znanja i pune pitanja, od kojih je glavno "a zašto VEĆ moramo ići kući". Smatram da bi se već u ovoj dobi puno lakše i bolje snašle u nekoj situaciji preživljavanja od recimo supruge, a da ne spominjem većinu vršnjaka. Dok god pokazuju želju i volju za odlascima u prirodu ja ću dati sve od sebe da ih što više naučim, ali čak i da ništa ne nauče sam boravak vani će im koristiti.
[Vrh] Go down
campy
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   07.03.10 19:46

Sa takvim osobama, kojima priroda nije baš draga stvar, još je teže preživljavanje.

Pogotovo kada nemaš nikakve pomoći od njih......
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2632
Godine : 48
Datum registracije : 15.02.2009

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   07.03.10 22:49

mali sivi vuk...
več sa svojih tri godine ..
razlikuje mnoge životinje...
što je najpozitivnije...
ne ubija ništa..

[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   07.03.10 23:31

Ma sve je 5! kad ti naućiš svoje dijete, ali kada ti to dijete energično kaže da ga ne zanima priroda, već Facebok itd.igrice i što vi brijete po nekakvoj prirodi!

tvoj mali je uhvatio sljepića!

Moja mala se sa 3 godine penjala po stijenama Kalnika, danas ju to uopće ne zanim a!
O tome ja pričam!
[Vrh] Go down
rinos
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   08.03.10 0:08

To su valjda te godine ni moj najstariji više sa mnome neće ni do kućnih vrata ,ali s ekipom ipak zna otići u brdo(doduše oni prakticiraju Lukša,tvoj potpis u potpunosti,u prevodu u šumu će ponijeti drva za vatru iz drvarnice )
[Vrh] Go down
campy
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   08.03.10 1:50

[quote="sivi vuk"]mali sivi vuk...
več sa svojih tri godine ..
razlikuje mnoge životinje...
što je najpozitivnije...
ne ubija ništa..

Mali je super.....

Mogao bi uskoro prestići oca u znanju
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   08.03.10 20:31

rinos je napisao/la:
To su valjda te godine ni moj najstariji više sa mnome neće ni do kućnih vrata ,ali s ekipom ipak zna otići u brdo(doduše oni prakticiraju Lukša,tvoj potpis u potpunosti,u prevodu u šumu će ponijeti drva za vatru iz drvarnice )

Znam da je zezancija ali ne kužim ovo sa drvima iz drvarnice Rinos!

Jer nemam drvarnicu i živim u stanu sa centralnim grijanjem!

Malo sam glup pa ne kužim taj moj potpis! =)
[Vrh] Go down
rinos
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   08.03.10 22:02

A šta da kažem?
Kad je prijatelj rekao da ide u Prag na odmor,a drugi ga pitao jeli s ženom,odgovorio mu je da je to kao da ide u restoran na večeru sa sendvičom u ruci.
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   08.03.10 23:02

Ja sam opet glup za ove tvoje zagonetke! da me ubiješ!

jel možeš ti nacrtati meni to pa da pohvatam, što je pjesnik htio reći!
[Vrh] Go down
rinos
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   08.03.10 23:25

Samo sam htio objasnit da su razmaženi,lakše je ponijet od doma nasječeno drvo nego se "mučiti" po šumi,doći što bliže autom do pozicije i tu se baškariti cijeli dan- svojevrsni hedonizam do jaja :bog:

(grčki hedone-zadovoljstvo, naslada: filozofski smjer koji smatra ugodnosti i uživanje u nasladama najvećim dobrom i idealom ,bar tako Klaić kaže)

Samo zezancija,ništa osobno =)
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   09.03.10 9:35

A moj potpis u postu svakom, e koja sam plavuša!

Pa da neznam što je hedonizam ne bi ni napisao, ovo mi je baš trebalo crtati jer teško da boh skužio!

E vidiš takvo objašnjenje mi je trebalo

PS malo mi je duže trebalo da taj poptis postavimi
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja   Today at 8:47

[Vrh] Go down

Obitelj ili više osoba u situaciji preživljavanja
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» sto NE raditi u situaciji preživljavanja.
» Osnove preživljavanja/vodić za izvanredne situac.
» Tečajevi preživljavanja
» NASA program obuke preživljavanja!!!
» BASIC tečaj preživljavanja