FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Kanadski nož

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
mastershooter45
lingua
lingua

Male
Broj postova : 453
Godine : 58
Datum registracije : 25.02.2010

PostajNaslov: Kanadski nož   27.02.10 19:36

Priča o Grohmann nožu počinje prije II svjetskog rata u Sudetima. Kanadski kupac je svake godine dolazio u Sudete ( Njemačka oblast u Čehoslovačkoj) po noževe i svaki put pozivao Grohmanna da dođe u Kanadu. 1949. Grohmann je to prihvatio zbog loše ekonomske situacije i preselio u Kanadu sa obitelji, u Novu Škotsku, mjesto Pictou. Tamo je otvorio radionu u kojoj je izrađivao noževe vlastite konstrukcije. Tadašnji tajnik kanadskog premijera Dean H. Russell je tražio originalni kanadski nož, a kako ga nije mogao naći, jer se sve uvozilo, susreo se sa Grohmannom i tako je počela suradnja i izrada originalnog kanadskog noža.
Nakon testiranja na terenu i uz pomoć lovaca i trapera sa sjevera, 1957. godine rođen je GROHMANN D.H. RUSSELL #1 nož.
Taj nož dobio je slijedeće godine nagradu za najbolji industrijski dizajn na svjetskoj izložbi u Brusselu, a 1962. godine izložen je u Muzeju moderne umjetnosti u New Yorku baš zbog svog specifičnog dizajna. Taj nož je do danas poznat baš kao CANADIAN KNIFE, a i Cold Steel radi njegovu repliku pod tim imenom.
Grohmann i Russell zajedno su konstruirali još tri nova modela bazirana na istom dizajnu, model #2 - Trout and Bird, #3 - Army i # 4 - Survival.

Interesantno kod ovog noža (#3) je upravo to da je korišten od kanadske vojske, a bio je poznat pod slijedećim nazivima: #3 Boat Knife, Canadian Armed Forces, or Yachtsman Design.

Da li je nož bio za čamac, vojsku ili jahtaše, ovisilo je o konfiguraciji futrole, nož je u pravilu bio isti, uz manje modifikacije.

Ručka noža izrađivana je od ružinog drva (rosewood), kosti i roga vodenog bivola, jelenskog roga i mikarte, kao i od specijalnog tvrdog drva koje je specijalnim postupkom Grohmann impregnirao sintetičkim smolama i onda to pod visokim pritiscimai temperaturama formirao u homogeni drveni blok koji je bio lagan, ali izuzetno čvrst i trajan poput čelika.

Najčešči materijal od kojeg su izrađivani Grohmann noževi je europski čelik 4110, koji je otprilike komparabilan američkim 440 čelicima, a ako su korišteni ugljični čelici kao C70, tvornički su noževi nauljeni netoksičnim mineralnim uljem i umotani u voštani papir radi zaštite oštrice od korozije.

[Vrh] Go down
http://hoplon.hr/forum/index.php
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   07.03.10 14:20

NOZ JE SAVRSEN ZA GADJANJE METE I DRVETA
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2817
Godine : 24
Datum registracije : 19.06.2009

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   07.03.10 14:33

Sviđa mi se nož, neznam kakav je onaj od Cold steela osim što je jeftin...Pomaže li ovakav oblik oštrice kod rezanja?
[Vrh] Go down
p.strumf
lingua
lingua

Male
Broj postova : 200
Godine : 36
Datum registracije : 02.08.2009

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   07.03.10 14:59

Sviđa mi se dizajn, i izgleda da je nož vrhunske kvalitete.
[Vrh] Go down
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 671
Godine : 51
Datum registracije : 28.09.2009

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   07.03.10 16:16

Klasika,ja još plačem za mojim,oblik je savršeno prilagođen onome što nož treba raditi,rezati.
[Vrh] Go down
mastershooter45
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   07.03.10 17:44

Aleksa Miskovic je napisao/la:
NOZ JE SAVRSEN ZA GADJANJE METE I DRVETA

Ovo nije nož za bacanje.
[Vrh] Go down
mastershooter45
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   07.03.10 17:45

Strider je napisao/la:
Sviđa mi se nož, neznam kakav je onaj od Cold steela osim što je jeftin...Pomaže li ovakav oblik oštrice kod rezanja?

Cold Steel sigurno daje dobar odnos uloženo - dobiveno, ali original je ipak original. Ovo je za rezanje izvrstan nož.
[Vrh] Go down
mastershooter45
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   07.03.10 17:46

rinos je napisao/la:
Klasika,ja još plačem za mojim,oblik je savršeno prilagođen onome što nož treba raditi,rezati.

Žao mi je da si izgubio svoj, baš ga i nije lako naći danas.

Bi li nešto mijenjao na njemu?
[Vrh] Go down
Samobaniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 269
Godine : 216
Datum registracije : 04.08.2009

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   07.03.10 17:59

.

Zadnja promjena: StepenWolf; 27.03.11 13:10; ukupno mijenjano 4 put/a.
[Vrh] Go down
rinos
spikač
spikač

Male
Broj postova : 671
Godine : 51
Datum registracije : 28.09.2009

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   07.03.10 18:19

Moj je imao drugačiju dršku,model je valjda No.1,dobio sam ga krajem 70ih i imao ga 5-6 god,a nestao je prilikom selidbe,sada imam CS jeftinu repliku koja je manja od originala i nemogu se porediti,neznam dali bih išta mijenjao na tom nožu, koliko se sječam meni je bio savršen mada su me svi prijatelji zezali jer im je oblik bio čudan,a većina je imala Bowie tip noža(u tadašnjim izviđačima)
[Vrh] Go down
mastershooter45
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   07.03.10 22:16

Pitam... Meni osobno se jako sviđa, a oblik je poseban, ručka je dobra, lijepo leži, doista ne treba ništa dirati. Kupio sam ga u Trstu kod jednog amerikanca koji prodaje noževe. Ima hrpu smeća za široke narodne mase i jednu vitrinu za znalce i u njoj uvijek nešto dobro.
[Vrh] Go down
đoni
bomber
bomber

Male
Broj postova : 159
Godine : 23
Datum registracije : 04.03.2010

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   08.03.10 13:14

Dobar noz,mada ja nevolim takav dizajn,ali ko voli nek izvoli !!!!
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Kanadski nož   Today at 21:15

[Vrh] Go down

Kanadski nož
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kanadski nož