FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
izrada lukova i strela - Page 8 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
izrada lukova i strela - Page 8 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
izrada lukova i strela - Page 8 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
izrada lukova i strela - Page 8 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
izrada lukova i strela - Page 8 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
izrada lukova i strela - Page 8 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
izrada lukova i strela - Page 8 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
izrada lukova i strela - Page 8 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
izrada lukova i strela - Page 8 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
izrada lukova i strela - Page 8 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
izrada lukova i strela - Page 8 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
izrada lukova i strela - Page 8 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
izrada lukova i strela - Page 8 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
izrada lukova i strela - Page 8 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
izrada lukova i strela - Page 8 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
izrada lukova i strela - Page 8 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
izrada lukova i strela - Page 8 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
izrada lukova i strela - Page 8 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
izrada lukova i strela - Page 8 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
izrada lukova i strela - Page 8 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
izrada lukova i strela - Page 8 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
izrada lukova i strela - Page 8 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
izrada lukova i strela - Page 8 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
izrada lukova i strela - Page 8 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
izrada lukova i strela - Page 8 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
izrada lukova i strela - Page 8 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
izrada lukova i strela - Page 8 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
izrada lukova i strela - Page 8 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
izrada lukova i strela - Page 8 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
izrada lukova i strela - Page 8 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

izrada lukova i strela

+76
urbana_gorila
Njonjo
lemi412
elvin
Stribog
DeltaWayper
minehunter
stefan.j
Armin
mali plavi
Askathar
Fesch
Ris994
vlado88
Drvo
laki4884
Monkey_Bussines
DaniloJOKSO
BowMaker 6
kinaski
mlotar
krlekrkic
edin
BorisLav
Filip
Ikarus
hrvac98
Damir001
kostale.mk
akijana
oetzi
Ris
diniczoran
orao
Leon
slava
aco
Jurgen
martin
Strider
Mirnes
c.boris
miho
dragan K
Nahualli
SoLoSaroman
kicolino
transformator
Ja
Ishi
-ANUBIS-
NAVIGATOR
Jovan
aljosa
Bansek
musashi
Aeon
Marko
DaRkGuitaRist88
Cave Bear
ben-66
mariobab
Dule**PO**
Alexander
Wild Wolf
feniks
robin
Spuzva Bob
Zokac
dragan-cupa
silver bullet
zora
boro
Sasa
tihoos
debeli6
80 posters

Stranica 8 / 33. Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 20 ... 33  Next

Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by ben-66 05.09.10 18:49

Dragane hvala na adresama ,postovima i strpljenju .Nadam se da ce ti uspjeti krakovi ,jedva cekam rezultat .Pozdrav

ben-66
lingua
lingua

Broj postova : 491
Datum registracije : 16.07.2009

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 06.10.10 14:13

E zdravo svima upravo sam nasao ovaj sajt i strava je!!! :bog:
Vec bog zna kolko vremena nostop pokusavam da napravim dobar luk (ustvari otkad znam za sebe ), pravio sam razne lukove od svakakvih drveca ,a najcesce od leske (lesnika) , medjutim to su bili oni obicni likovi , isceces dobru granu , skines sporedne grane urezes za mesto za kanap i vezes kanap , pokusao sam jednom da oblikujem drvo od leske da uspadne dobar luk , ali je on na kraju bis sav grbav od godova drvo je napuklo samo od sebe(neznam zasto ) i bila je losa grana pa je na jednoj strani luk tanji pa se mnogo savija , a na drugoj deblji pa se malo savija ,medjutim uspeo sam da napravim obican luk sa dobrom ,ravnom granom leske i sa debelim najlonom za pecanje za hvatanje soma i to mi je najbolji za sad , strele sam pravio od leske (pa nevaljaju krive su) pa sam pravio od bambusa ( nevaljaju rezu ruku) , pa sam pravio od trske(palacki kako se jos zovu) jos u pocetku i idalje i tako pravim i to je zasad najbolje ali su lako lomljive pa opet nista.
pa bih zeleo da vam postavim par pitanja ako nije problem???


Zadnja promjena: Ja; 06.10.10 15:27; ukupno mijenjano 1 put.

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 06.10.10 14:25

Prvo nasao sam za sad 3 nacina za pravljenje dobrog luka pa dal znate kji je najbolji nesto detaljnije kako se on radi?:
1.Drvo (najbolje visnja) se sece u tanke daske koje se lepe i stavljaju u kalup a na lnjih se lepi ojacanje(deblje ,oblikovano drvo) koje je ujedno i drska i leziste za strelu potom se opet lepi jos jedna tanka daska preko drske i ujednacuje je sa prvim daskama i stavlja se u kaluo , posle se stavlja kanap
2.Ravna okrugla grana sa jako malo godova(nemogu da nbadjem nogde koje je to drvo)se oblikuje prvo nozem-skida se kora, onda sekirom, pa bonsekom (testerom), onda ponovo noze mzbod detalja i na kraju smirglom i turpijom .Tako obtadjeno drvo sa izgledom lika stavlja se u kalup i ceka se da se osusi (neznam kolko dugo) i nakraju se vezuje kanap.
3.Od manje a deblje daske se pravi drska i drzac za ktrelu kao osnova luka , a na ljega se potom sa obe strene zasravi po jedna tanja daska kao kraci luka i vezuje se kanap.
Drugo dal znate od kog drveta mogu da napravim najbolje strele?
Unapred hvala svima !!! =)

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by aljosa 06.10.10 19:40

to o luku ti najvise mogu pomoci Ishi,mariobab i debeli6 i jos neki ali oni to najbolje znaju i prebaci se i pisi na ovu drugu temu Lukovi i strele ovo je stara tema slabo se pise

dobrodosao u svijet bowyera izrada lukova i strela - Page 8 368870

aljosa
tipko
tipko

Male
Broj postova : 81
Godine : 25
Lokacija : Banja Luka - Sargovac
Datum registracije : 13.08.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 06.10.10 20:59

Fala i bolje te nasao !!!
=)
Nego ja probao da udjem na temu koju si mi rekao , a ono neda kaze tema zakljucana, sta da radim??

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Marko 06.10.10 21:30

Pretpostavljam da si otišao na onaj topic gdje je preko 50 strana, taj je zakljucan, postoji ti još jedan koji je razlomljen od toga.
Treci nacin se odnosi na takedown luk i prvi nacin na neki laminat. Ali uglavnom možeš i koristiti bagrem, javor, brijest, jasen, ljesku, svib itd. uglavnom dosta drveca je pogodno za izradu selfbow-a(to je taj drugi način)
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 06.10.10 21:49

E fala , nego dal moze neko da stavi link do te strane na kojoj svi pricaju i dal zna neko koji je najbolji nacin od ona 3 sto sam naveo???
Sada sam pre par sati poceo da pravim nesto ko onaj na treci nacin , uzeo sam parce daske , jedva sam je nasao , zamalo da bude nalozena , pa sam je donekle oblikovao nozem , nije bas predivno , ali to je cisto za pocetak , bas mi se pravi dobar luk pa nisam mogao da docekam da nabavim valjan materijal :bog: , na drsku sam planirao da sa obe strane zasrafim nekoliko parcadi lesonita koje sam iscrtao pa cu ih za vikend iseci , mislio sam da ih lepim belim PVA lepkom za drvo i da ih stavim u kalup , tj. da stavim sa drskom na gredu na verandi ,ustvari na neku letvu zakacenu kod plafona , nebitno samo da je ravna osnova i da je dovoljno duga, i stavim ostatke od secenja na letvu stavim luk u delovima na ljih i privezen na odredjenim delovima da dobije oblik , pa dal valja ideja il cu da se trudim za badava , dal lesonit opste valja za krake luka ?????
Ponovo unapred hvala svima! =)

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 06.10.10 21:54

Joj ljudi tek sam sad shvatio kolko ja pisem tesko vama kad treba da citate ono sto ja napisem! izrada lukova i strela - Page 8 368870

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Marko 06.10.10 21:57

ovo ti je link : https://survival.aforumfree.com/alati-prezivljavanja-f23/lukovi-i-strijele-t1926.htm


Pa svaki od ovih nacina je dobar(mada si ih ti dosta šturo opisao) i sad samo zavisi kakav luk želiš raditi, koliko imaš znanja i resursa. mislim da bi ti bilo najjednostavnije da radiš selfbow a to ti je drugi način. znači tesanjem debla(grane) dobiti luk.

Lesonit je pretpostavljam laminat(podna obloga), ako je to to, to i nije baš dobar izbor.
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 06.10.10 22:35

Hvala za link i nije laminat za pod , on je plasticni oval lesonit je poledjina za kuhinjske elemente , valjda od dosta slojeva jako tankog drveta ili nesto na fazon iverice ili sperploce stim sto nije ko sperploca da se vide tacno delovi tankog drveta nego je homogenije , pa jel to valja??

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Marko 06.10.10 22:50

A da, sad je i meni jasnije. Mislim da ni to nije dobro. Bolje suho drvo.
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 07.10.10 9:45

E Marko koji ti mislis da bi bilo najbolji nacin da napravim luk , tankih letvi nemam pojma gde da nabavim(reci ako znas de ima) gledo sam svugde ali mi oni za malo parce daske koje nije nizasta naplate 1000 din. , na najlonu (pijaci u Novom Sadu prodaje se sve zivo) nece da prodaju po jedni ) , oko moje kuce ima bagrema kolko oces , ali je sav pun bodlji i hrapav (dal to valja) i dal znas kako da ga obradim a da mi ne ostanu ostatci od granja i izbocine kad ogulim koru , imam neki beli PVA lepak za drvo ( dal on valja),od alata za obradu drveta imam sekirce ,noz , bonsek , ubodnu testeru , busilicu, neke turpije za metal i drvo i smirglu(brusni papir) imam nesto poledjina od ormara i kuhinjskih elemenata ako nesto znace i iverice od radnih ploca??
Izvini sto ponovo previse pisem i hvala unapred! =)

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Cave Bear 07.10.10 10:35

Ja je napisao/la:E Marko koji ti mislis da bi bilo najbolji nacin da napravim luk , tankih letvi nemam pojma gde da nabavim(reci ako znas de ima) gledo sam svugde ali mi oni za malo parce daske koje nije nizasta naplate 1000 din. , na najlonu (pijaci u Novom Sadu prodaje se sve zivo) nece da prodaju po jedni ) , oko moje kuce ima bagrema kolko oces , ali je sav pun bodlji i hrapav (dal to valja) i dal znas kako da ga obradim a da mi ne ostanu ostatci od granja i izbocine kad ogulim koru , imam neki beli PVA lepak za drvo ( dal on valja),od alata za obradu drveta imam sekirce ,noz , bonsek , ubodnu testeru , busilicu, neke turpije za metal i drvo i smirglu(brusni papir) imam nesto poledjina od ormara i kuhinjskih elemenata ako nesto znace i iverice od radnih ploca??
Izvini sto ponovo previse pisem i hvala unapred! =)
bagrem ima bodlje,je izrada lukova i strela - Page 8 747986 najbolje radi krakove od njega,sjajno je drvo =) alata imas dovoljno ne brini izrada lukova i strela - Page 8 469245 od iverice napravi metu.za početak najbolje pravi flatbow od jednog komada bagrema dužine oko 160cm i trapezoidnog preseka(trbuh širi od ledja)za backing uzmi žile,creva ili široku molersku traki(ko debeli6) i nalepi je TUTKALOM (kožnim),izuzetno je elastično
Cave Bear
Cave Bear
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 26
Lokacija : Sombor
Datum registracije : 31.05.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Marko 07.10.10 11:25

Ja je napisao/la:E Marko koji ti mislis da bi bilo najbolji nacin da napravim luk , tankih letvi nemam pojma gde da nabavim(reci ako znas de ima) gledo sam svugde ali mi oni za malo parce daske koje nije nizasta naplate 1000 din. , na najlonu (pijaci u Novom Sadu prodaje se sve zivo) nece da prodaju po jedni ) , oko moje kuce ima bagrema kolko oces , ali je sav pun bodlji i hrapav (dal to valja) i dal znas kako da ga obradim a da mi ne ostanu ostatci od granja i izbocine kad ogulim koru , imam neki beli PVA lepak za drvo ( dal on valja),od alata za obradu drveta imam sekirce ,noz , bonsek , ubodnu testeru , busilicu, neke turpije za metal i drvo i smirglu(brusni papir) imam nesto poledjina od ormara i kuhinjskih elemenata ako nesto znace i iverice od radnih ploca??
Izvini sto ponovo previse pisem i hvala unapred! =)

Prvo i najvažnije da paziš na godove kod letvi i grana kad ju kalas, moraju se protezati cijelom dužinom. Ne moraš raditi od letvi, kažeš da imaš bagrema, to je odlično drvo. Nađeš ravno komad otpiliš ga, i skalaš. I počneš tesati. Alata imaš stvarno dovoljno. Te bodlje i to ne bi trebale smetati, bar meni nisu, imam nekoliko kvrga na jednom kraku i nismu mi smetale tj. nije puknul. Prvo kaj trebaš napraviti je da staviš sušiti drvo od kojeg želiš raditi luk. Tim ljepilom namaži krajeve iostavi da se suši. To je jedan način, kažeš da ne možeš nabavviti daske, možda da otiđeš do nnekog stolara(možda ti roditelji ili neki poznanik pozna kojeg) pa ga zamoliš da ti proda jednu dasku(pazi kako je piljena) ili mu ponudiš da mu pomogneš nešto pa da ti u zamjenu da jednu dasku. Nažalost neznam drugi način da dođeš do njih. Ja obično to nabavljam od stolara i slicno.

Ako imaš još kakvo pitanje slobodno postavi, možda da pitaš na onoj drugoj temi za koju sam ti link poslao jer ces dobiti puno strucnije odgovore. Ugl samo radi, i nemoj se obeshrabriti ako ne uspiješ iz prve, ja sam više lukova polomio nego napravio, ali iz svakog toga nešto naučiš =)
Marko
Marko
guru
guru

Male
Broj postova : 2015
Godine : 33
Lokacija : Lepoglava
Datum registracije : 03.08.2009

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 07.10.10 16:30

E zdravo nasao sam neke lajsne kod kuce i isprobao ih pa bi trebalo da valjaju , samo da im doradim mali oblik , da urezem za kanap , zaoblim ivice i tako to , nego mislio sam da isecem deo nekog bagrema , ima ih kod mene koko oces ko siblje , nego dal zna neko link za neki dobar snimak kak bi trebao da obradim drvo ili neko uputstvo ili da mi objasni , ali sto jasnije ako nije problem jer sam nov u ovom poslu pa neznam strucne izraze izrada lukova i strela - Page 8 323904 i jos ako neko zna kako i od cega da pravim valjane strele????
Joj ponovo puno pisem izvinte , inaravno puno hvala unapred! =)

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Cave Bear 07.10.10 17:16

Ja je napisao/la:E zdravo nasao sam neke lajsne kod kuce i isprobao ih pa bi trebalo da valjaju , samo da im doradim mali oblik , da urezem za kanap , zaoblim ivice i tako to , nego mislio sam da isecem deo nekog bagrema , ima ih kod mene koko oces ko siblje , nego dal zna neko link za neki dobar snimak kak bi trebao da obradim drvo ili neko uputstvo ili da mi objasni , ali sto jasnije ako nije problem jer sam nov u ovom poslu pa neznam strucne izraze izrada lukova i strela - Page 8 323904 i jos ako neko zna kako i od cega da pravim valjane strele????
Joj ponovo puno pisem izvinte , i naravno puno hvala unapred! =)
obavezno lepo zaobli i ismirglaj da bude glatko !!!! jel možes koji bagrem da mi posaljes?
bas super sto pises i sto si aktivan =)
Cave Bear
Cave Bear
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 26
Lokacija : Sombor
Datum registracije : 31.05.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Cave Bear 07.10.10 17:24

strele radis tako sto nadjes siblje(lesku,svib) ili trsku.osusis drevlje,ogulis ga i ismirglas,glacas ga najfinijom šmirglom,usećes testerom i turpijom nock na jednom kraju,onda strelu postavis nad svecu i ravnas,potom postavis perje(neko stavlja tri,neko dva)zalepis lepkom,perje obmotas koncem.zatim uzmes neku cev promera kao i strela(antena na tv-u,cev kišobrana,cev lustera...)stučes je na jednom kraju,iseces taj kraj klestima,zatim vrh strele suprotno od pera zamažes lepkom i nabijes vrh,ondaga učvrstim koncem(konac natopi voskom) i imas strelu
Cave Bear
Cave Bear
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 26
Lokacija : Sombor
Datum registracije : 31.05.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 07.10.10 19:21

E hvla na pomoci , nego ja sam vec pravio strele od trske , ali se brzo lome ,a strele od leske sam pokusao , ili budu pretanke, ili skroz krive i pune kojekakvih kvrglji (neznam kako drugacije to da nazovrm) onako se isavijaju na sitno pa mnogo pa da se ubijes ako pokusas da ih ispravis , nego nisam znao da treba da ih zagrejem iznad svece , ja sam ih ostavljao dugo da vise ili pokusavao da ih isprahim mengelama ili rucno dok su zelene ,a bagrem bi ti rado poslao nego kolko shvatam ovaj sajt je Hrvatski pa pretpostavljam da zivi u Hrvatkoj pa bi me malo cudno gledali u posti ili na granici ako pokusam da posaljem jedno golemo parce bagrema ! izrada lukova i strela - Page 8 469245 izrada lukova i strela - Page 8 368870
Nego dal znas dal ja trebam da pripremim nekako kanap pre nego sto ga stavim na luk , danas sam napravi luk od neke lajsne iza kuce , trebalo bi da bude dobar sam ojos da ga osmirglam , isturpijam , doteram i stavim kanap i evo ga , pa cu onda probati da napravim jedan samo od grane bagrema, i da jos samo da pitam dal treba da obradjujem stap od bagrema dok je zelen ili kad se osusi i kad da stavim lepka na njegove krajeve???
I naravno hvala unapred! =)

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Cave Bear 07.10.10 19:45

Ja je napisao/la:E hvla na pomoci , nego ja sam vec pravio strele od trske , ali se brzo lome ,a strele od leske sam pokusao , ili budu pretanke, ili skroz krive i pune kojekakvih kvrglji (neznam kako drugacije to da nazovrm) onako se isavijaju na sitno pa mnogo pa da se ubijes ako pokusas da ih ispravis , nego nisam znao da treba da ih zagrejem iznad svece , ja sam ih ostavljao dugo da vise ili pokusavao da ih isprahim mengelama ili rucno dok su zelene ,a bagrem bi ti rado poslao nego kolko shvatam ovaj sajt je Hrvatski pa pretpostavljam da zivi u Hrvatkoj pa bi me malo cudno gledali u posti ili na granici ako pokusam da posaljem jedno golemo parce bagrema ! izrada lukova i strela - Page 8 469245 izrada lukova i strela - Page 8 368870
Nego dal znas dal ja trebam da pripremim nekako kanap pre nego sto ga stavim na luk , danas sam napravi luk od neke lajsne iza kuce , trebalo bi da bude dobar sam ojos da ga osmirglam , isturpijam , doteram i stavim kanap i evo ga , pa cu onda probati da napravim jedan samo od grane bagrema, i da jos samo da pitam dal treba da obradjujem stap od bagrema dok je zelen ili kad se osusi i kad da stavim lepka na njegove krajeve???
I naravno hvala unapred! =)
za tetivu može laneni ili kudeljni konop,laneni konac,postolarski kinac,a najbolji su DACRON,FAST FLITE,DYNEMA i SPECTRA

sto se bagrema tice,ako ga osusis celog bez obrade,bice bolji luk,a ako ga približno stešeš i stavis na susenje,brze ce se osusiti(uvek pofarbaj krajeve drveta pre nego sto ga stavis na susenje da ne pukne).najbolje ostavi dva tri bagrema da se suse do kraja a na ostalima vežbaj.ja živim u SRBIJI
Cave Bear
Cave Bear
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 26
Lokacija : Sombor
Datum registracije : 31.05.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 07.10.10 20:11

Ja imam koanap od kudelje(bar mislim) prirodan je i braonkast , kupio sam ga u poljoprivrednoj apoteci ,pa dal valja i dal treba posebno da ga pripremim ,da ga namazem voskom ili nesto slicno ili samo da ga vezem , a bagrem znaci samo isecem i skinem grane,ne ljustim koru , neoblikujem ga nego ga stavim samo da se susi , a prethodno mu dobro namazem krajeve lepkom za drvo,i to uradim sa nekoliko stapova ako polomim jedan da imam drugi, jeli tako , a kolko treba da ga ostavim da se susi i dal znas neki snimak gde mogu da vidim tacan nacin i tehniku oblikovanja???I iz kog si grada?
I naravno ponovo hvala unapred!
=)

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Cave Bear 07.10.10 20:22

Ja je napisao/la:Ja imam koanap od kudelje(bar mislim) prirodan je i braonkast , kupio sam ga u poljoprivrednoj apoteci ,pa dal valja i dal treba posebno da ga pripremim ,da ga namazem voskom ili nesto slicno ili samo da ga vezem , a bagrem znaci samo isecem i skinem grane,ne ljustim koru , neoblikujem ga nego ga stavim samo da se susi , a prethodno mu dobro namazem krajeve lepkom za drvo,i to uradim sa nekoliko stapova ako polomim jedan da imam drugi, jeli tako , a kolko treba da ga ostavim da se susi i dal znas neki snimak gde mogu da vidim tacan nacin i tehniku oblikovanja???I iz kog si grada?
I naravno ponovo hvala unapred!
=)
premaži voskom zemljace lepse izgleda vezuje se i jače se.tačno tako(za bagrem) sussi ga godinu-godinu i po.
izrada lukova i strela - Page 8 A1%202%20view%20f1
najbolje radi ovakav PLJOSNATI luk
trbuh ce ti biti širi od ledja(trbuh-deo okrenut ka tebi,LEDJA-od tebe)
uvek sam tu da pomognem
nekada sam ziveo u stanu u beogradu a sada u kuci u somboru
Cave Bear
Cave Bear
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 26
Lokacija : Sombor
Datum registracije : 31.05.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 07.10.10 20:41

E hvala , nego nisi ti tolko daleko ja sam u Novom Sadu , pa ako budes prolazio imas na adicamaimas , na telepu, na veterniku , ima mnogo na fruskoj gori i na skoro svim mestima da nisu bas u centru grada bagremlja kolko oces , sto je cudno jako puno ga ima na novom naselju po krovovima atomskih sklonista pa ti jedno dodji ponesi sekirce i uzmi , ja bi ti poslo ali bi me u posti cudno gledali da dodjem sa stapetino mislim da bi zavrsio u onoj lepoj prostoriji sa resetkama i cikama u plavom=O izrada lukova i strela - Page 8 368870
Nego dal ja samo da uzmem svecu pa da prodrljam o kanap (povucem iz kanap) ili treba da natapam preko , i jel moguce da napravim dobar i jak luk za nesto krace vreme od godinu dana da odma gadjam a za one bas valajne da ostavim pa kad dodje vreme i dal mogu nekako vec suve grane da iskoristim ili su one ispucale pa su samo za lozenje????
I kao i uvek hvala unapred! =)

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Cave Bear 07.10.10 20:47

Ja je napisao/la:E hvala , nego nisi ti tolko daleko ja sam u Novom Sadu , pa ako budes prolazio imas na adicamaimas , na telepu, na veterniku , ima mnogo na fruskoj gori i na skoro svim mestima da nisu bas u centru grada bagremlja kolko oces , sto je cudno jako puno ga ima na novom naselju po krovovima atomskih sklonista pa ti jedno dodji ponesi sekirce i uzmi , ja bi ti poslo ali bi me u posti cudno gledali da dodjem sa stapetino mislim da bi zavrsio u onoj lepoj prostoriji sa resetkama i cikama u plavom=O izrada lukova i strela - Page 8 368870
Nego dal ja samo da uzmem svecu pa da prodrljam o kanap (povucem iz kanap) ili treba da natapam preko , i jel moguce da napravim dobar i jak luk za nesto krace vreme od godinu dana da odma gadjam a za one bas valajne da ostavim pa kad dodje vreme i dal mogu nekako vec suve grane da iskoristim ili su one ispucale pa su samo za lozenje????
I kao i uvek hvala unapred! =)
možes i za krace =) ja sam ponekad u ns-u pa se vidimo jednom izrada lukova i strela - Page 8 747986 protrljaj.nadji kog nekog suseda suvo drvo pa vjezbaj.dobra drva su ti bagrem,jasen,orah
Cave Bear
Cave Bear
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 26
Lokacija : Sombor
Datum registracije : 31.05.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by aljosa 07.10.10 21:00

slusaj Ja

kao sto Marko stalno kaze od svakog drveta mozes napraviti luk ali ne i DObAR luk

ako hoces da krace vrijeme usijeci bagrem kad ga usijeces odmah oguli koru,zatim ga raspolovi po pola i stavi da se susi jedno 4 sedmice i onda ga obradjujes po zelji ja sam tako radio i dobio sam dobar bagremov luk

aljosa
tipko
tipko

Male
Broj postova : 81
Godine : 25
Lokacija : Banja Luka - Sargovac
Datum registracije : 13.08.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by aljosa 07.10.10 21:01

i naravno da kazem da mi je te savjete dao mariobab veoma iskusan u plavljenju lukova pozdrav

aljosa
tipko
tipko

Male
Broj postova : 81
Godine : 25
Lokacija : Banja Luka - Sargovac
Datum registracije : 13.08.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 07.10.10 21:07

E hvala obojci !!!!!!
Nego aljosa nisam bas shvatio jel trebam da isecem bagrem ,namazem mu krajeve lepkom, onda ga isecem po pola, po duzini i stavim 4 nedelje(sedmice) da se susi i onda ga obradjujem, jel tako?
I vec znate hvala unapred! =)


Zadnja promjena: Ja; 07.10.10 21:14; ukupno mijenjano 1 put.

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 07.10.10 21:09

A nazvao sam se ja jer mi je to prvo palo napamet a bilo mi je glupo da se nazovem ti,on ili oni ili mi ili mozda sam mogao i komsija , sve jedno!!!! :bog: izrada lukova i strela - Page 8 368870

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 07.10.10 21:10

Samo Cave Bear nisi mi rko dal mozda znas dal treba samo da prevucem par puta svecu preko kanapa ili da natapam vosak preko kanapa?
Ponovo Hvala unapred! =)

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by aljosa 07.10.10 21:19

evo detalja tzv Ja izrada lukova i strela - Page 8 368870

osjeces bagrem 20 cm duzi nego sto mislis da ce biti,kad ga usijeces ogulis mu koru,zatim ga prepolovis po pola,namazes krajeve lijepkom i stavis da se susi.susenje traje kao sto ti je cave bear rekao godinu,godinu i po ali ti zelis neki brzi


pusti ga da se susi 4 sedmice mjesec dana,kada to prodje onda ga dalje obradjujes

aljosa
tipko
tipko

Male
Broj postova : 81
Godine : 25
Lokacija : Banja Luka - Sargovac
Datum registracije : 13.08.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Cave Bear 07.10.10 22:16

Ja je napisao/la:Samo Cave Bear nisi mi rko dal mozda znas dal treba samo da prevucem par puta svecu preko kanapa ili da natapam vosak preko kanapa?
Ponovo Hvala unapred! =)
protrljaj =) ne trosi tasttaturu na zahvalnost izrada lukova i strela - Page 8 368870 tu smo da pomognemo
Cave Bear
Cave Bear
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 26
Lokacija : Sombor
Datum registracije : 31.05.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Ja 08.10.10 11:03

Nebrinite tastatura se ne trosi!(dobro malo su istrosena slova A,S,D i W samo malo , otkud to...? :bog: ) izrada lukova i strela - Page 8 368870
Nego dal mozda moze neko da mi posalje kolki bi otprilike trebao da mi bude poluprecnik grane kad je secem i dal mozda zna neko cime bi bilo najlakse i najbolje da skida koru , pre sam naveo sta imam od alata , mrzi me da ponovo pisem? izrada lukova i strela - Page 8 368870
A kao sto znate i ocekujete dame i gospodo svima hvala unapred! =)


Zadnja promjena: Ja; 08.10.10 11:11; ukupno mijenjano 1 put.

Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 113
Lokacija : Kod komsije
Datum registracije : 06.10.2010

[Vrh] Go down

izrada lukova i strela - Page 8 Empty Re: izrada lukova i strela

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 8 / 33. Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 20 ... 33  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.