FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share

Čelik kružne pile za drvo?

Go down 
Autor/icaPoruka
djomla
knjižničar
knjižničar
djomla

Male
Broj postova : 992
Godine : 31
Datum registracije : 12.04.2010

Čelik kružne pile za drvo?  Empty
PostajNaslov: Čelik kružne pile za drvo?    Čelik kružne pile za drvo?  Empty23.06.19 21:34

Tražim pomoć pri identifikaciji čelika. Radi se o segmentu kružne pile (cirkulara) za drvo (iz Spačve). Debljina je 2mm, na sebi ima oznaku BSZ.
Čelik kružne pile za drvo?  Img_2010
[Vrh] Go down
https://habilisurvival.wordpress.com
Siniša B.
tipko
tipko
Siniša B.

Male
Broj postova : 57
Godine : 49
Datum registracije : 08.04.2019

PostajNaslov: Re: Čelik kružne pile za drvo?    Čelik kružne pile za drvo?  Empty24.06.19 21:06

BSZ znači isto što i HSS,  dakle nije oznaka čelika već oznaka da podnosi veće brzine.  Uglavnom su to karbonci(high carbon stell) kod kojih su zupci kaljeni na veće tvrdoće. Sve u svemu dobar materijal za noževe.
Mada ima i stailnes steel šajbi i raznih lagura gdje su zupci premazlivani sa nekim tvrdim.. bla bla bla.
Uglavnom što starije to bolje jer tada si siguran da je riječ o karboncu. Ne o nekim laminiranim sranjima u 3 sloja ili nekim sranjima gdje su samo zupci tvrdi a ostalo neiskoristivo...
Mislim da je kod tebe riječ o klasičnom karboncu od kojeg možeš raditi dobre noževe.
Predpostavljam da si radi toga i napravio ovaj post.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao?!
[Vrh] Go down
Žic
tipko
tipko
Žic

Male
Broj postova : 56
Godine : 64
Datum registracije : 01.04.2018

PostajNaslov: Re: Čelik kružne pile za drvo?    Čelik kružne pile za drvo?  Empty05.07.19 17:11

Napravio sam2 noža od cirkulara što mi dao čovjek koji radi sa drvom. Uglavnom to su sigurno karbonci a koje oznake ne znam.
Bitno je reć da su noževi od njih po meni odlični ,jedan je kod mene a kad budem imao vremena napravit ću još jedan.
Isto sam ga najprije ugrijao da bude mek materijal dok ga izrežem i izradim, poslije standardno normalizirao i zakalio te posllije 1 sat na 200stupnjeva i to je sva mudrolija.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Čelik kružne pile za drvo?    Čelik kružne pile za drvo?  Empty

[Vrh] Go down

Čelik kružne pile za drvo?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.