FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Go down 
Autor/icaPoruka
GeoVuky
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 24
Datum registracije : 26.10.2014

PostajNaslov: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane   28.11.18 20:13

Pozdav ekipa,

iako ne komentiram baš mnogo po forumu jako često čitam.
Ovoga puta zanima me mišljenje ljudi koji su prvenstveno radili s mnogim sjekirama i imaju dosta iskustva.
Što ocjenjujete kao bolje, neke velike brendove tipa Gransfors Bruk, Husqvarna, Autine.... ili sjekire od "no name" kovačnica koje zaista kuju ručno u cijelosti.

Pod kovanje ručno mislim stvarno ručno, bez ne znam kakvih strojeva i automatizirane proizvodnje. Pod "no name" ne mislim na neke seoske celebrity kovačije iz Bosne nego nešto što stvarno je kvalitetno tipa Toronto blacksmith, Rovtar forge i slično koji još uvijek nekih 90% posla obavljaju s čekićem u rukama
[Vrh] Go down
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 662
Godine : 33
Datum registracije : 06.11.2012

PostajNaslov: Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane   29.11.18 0:52

Mozda da postavimo pitanje cemu sluzi udarac cekicem o metal? Naime ne mogu se sitit ni jedne razlike u proizvodnji izmedju navedenih osim velicine cekica. S obziron cemu sila udarca po metalu sluzi mislin da je sila na strani vecega cekica A onda imas opet razlicite modele kod svih pa sta ti vise lezi. Npr, uzi profil sjeciva kod gransfors, tvrdo kaljenje kod Gransfors ili neka zilavija mozda? Detalji tipa kako ko nadije drzalo, od kojega je materijala, zavrsna obrada. To mozda mozes sam procijenit na temelju izgleda jer ovi kovaci sta si navea meni su nepoznati. Za pocetak mislin da niko na planeti nema kulturu sikire ka nordijske zemlje tako da..
[Vrh] Go down
GeoVuky
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 24
Datum registracije : 26.10.2014

PostajNaslov: Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane   29.11.18 2:16

Pa upravo u tome je i problem, periodičko udaranje jednakom silinom... Ali ajde svatko radi kako misli da je bolje/isplativije. Moje osobno mišljenje jest da je ručno ipak bolje jer se više pažnje posveti samom proizvodu. Pogledajte samo koliko treba vremena da jedna kovač iz GB iskuje jednu sjekiru, gotovo je za max 60 sekundi. Ali pustimo to, moje je pitanje zapravo bilo o tome kako se ponaša jedan i drugi tip alata usporedno. Naravno uspoređujemo iste tipove sjekira, ne kruške i jabuke, nebitno je koji tip, samo da su ili kruške ili jabuke.
I nisu bitne kovačnice koje sam ja naveo, možda netko ima neke svoje, ali vjerujem da sam dao neku poantu generalno.
Ja bi primjerice volio napravit usporedbu sam, ali nemam GB ili nešto slično a ne daje mi se 70-100 eura za duplić haha
[Vrh] Go down
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 662
Godine : 33
Datum registracije : 06.11.2012

PostajNaslov: Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane   29.11.18 5:33

Neman je ni ja
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane   

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Malo o sjekiri iz literature
» Sjekira freund victoria
» kaljenje u ulju
» sjekira , pila ,maceta ili kosir
» Sve češća NE trpeljivost među forumašima...