FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

+3
laredo
zuzonja
GeoVuky
7 posters

Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by GeoVuky 28.11.18 18:13

Pozdav ekipa,

iako ne komentiram baš mnogo po forumu jako često čitam.
Ovoga puta zanima me mišljenje ljudi koji su prvenstveno radili s mnogim sjekirama i imaju dosta iskustva.
Što ocjenjujete kao bolje, neke velike brendove tipa Gransfors Bruk, Husqvarna, Autine.... ili sjekire od "no name" kovačnica koje zaista kuju ručno u cijelosti.

Pod kovanje ručno mislim stvarno ručno, bez ne znam kakvih strojeva i automatizirane proizvodnje. Pod "no name" ne mislim na neke seoske celebrity kovačije iz Bosne nego nešto što stvarno je kvalitetno tipa Toronto blacksmith, Rovtar forge i slično koji još uvijek nekih 90% posla obavljaju s čekićem u rukama
GeoVuky
GeoVuky
bomber
bomber

Male
Broj postova : 101
Godine : 29
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.10.2014

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by zuzonja 28.11.18 22:52

Mozda da postavimo pitanje cemu sluzi udarac cekicem o metal? Naime ne mogu se sitit ni jedne razlike u proizvodnji izmedju navedenih osim velicine cekica. S obziron cemu sila udarca po metalu sluzi mislin da je sila na strani vecega cekica Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane 69343 A onda imas opet razlicite modele kod svih pa sta ti vise lezi. Npr, uzi profil sjeciva kod gransfors, tvrdo kaljenje kod Gransfors ili neka zilavija mozda? Detalji tipa kako ko nadije drzalo, od kojega je materijala, zavrsna obrada. To mozda mozes sam procijenit na temelju izgleda jer ovi kovaci sta si navea meni su nepoznati. Za pocetak mislin da niko na planeti nema kulturu sikire ka nordijske zemlje tako da..
zuzonja
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 629
Godine : 38
Lokacija : obala
Datum registracije : 06.11.2012

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by GeoVuky 29.11.18 0:16

Pa upravo u tome je i problem, periodičko udaranje jednakom silinom... Ali ajde svatko radi kako misli da je bolje/isplativije. Moje osobno mišljenje jest da je ručno ipak bolje jer se više pažnje posveti samom proizvodu. Pogledajte samo koliko treba vremena da jedna kovač iz GB iskuje jednu sjekiru, gotovo je za max 60 sekundi. Ali pustimo to, moje je pitanje zapravo bilo o tome kako se ponaša jedan i drugi tip alata usporedno. Naravno uspoređujemo iste tipove sjekira, ne kruške i jabuke, nebitno je koji tip, samo da su ili kruške ili jabuke.
I nisu bitne kovačnice koje sam ja naveo, možda netko ima neke svoje, ali vjerujem da sam dao neku poantu generalno.
Ja bi primjerice volio napravit usporedbu sam, ali nemam GB ili nešto slično a ne daje mi se 70-100 eura za duplić haha
GeoVuky
GeoVuky
bomber
bomber

Male
Broj postova : 101
Godine : 29
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.10.2014

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by zuzonja 29.11.18 3:33

Neman je ni ja Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane 704997
zuzonja
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 629
Godine : 38
Lokacija : obala
Datum registracije : 06.11.2012

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by GeoVuky 28.05.19 12:43

Pozdrav ekipa, vidim u međuvremenu nije bilo komentara na temu što mi je malo žao, no ja sam imao priliku raditi sa GB sjekirama. Iskreno, malo su me razočarale. Kako cijeli internet bruji o njima kao superiornima, čovjek stvarno i ima takva očekivanja. No kad sam primio u ruku small forest i scandinavian axe baš su me razočarale odnosno nije bilo onog očekivanog WOOOW, a kad sam malo detaljnije pogledao završnu obradu i slično, opet ista stvar. Daleko od toga da to nisu dobre sjekire, kad sam radio s njima stvarno su super što se tiče ergonomije i dizajna i lijepo je raditi s njima. Nisam primjetio nikakvo tvrdo kaljenje, možda čak suprotno. Ali ono što ih kod sječenja izdvaja od drugih je vrlo tanak profil što mi se jako sviđa. No sve u svemu drago mi je da sam se susreo s tim sjekirama prije nego sam kupio jednu od njih jer bi mi bilo žao. Definitivno ne opravdavaju cijenu.
Kako sam već ranije spomenuo, a od sada stojim iza toga još čvršće, više se priklanjam nekim drugim kovačima koji u potpunosti kuju ručno (i mehanički čekić smatram pod ručno ali ne kalupe), i jednostavno takvim sjekirama nema premca (ako čovjek zna što radi). Po pitanju para ovisi kako kod koga, negdje možete proći za manje, negdje za isto  a negdje za više para (U usporedbi s GB, dok su recimo Northmen i Autine daleko skuplje).

Naime postoje jako dobre već ranije spomenute kovačije tipa Toronto blacksmith, Bracke smedja, Rovtar forge, Hoffman blacksmithing i slično. Iskreno preporučam (barem onim axe geekovima kao ja kojima sjekira nikad dosta a ima ih ovdje puno haha) da si priuštite jednu takvu sjekiru i uživate Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane 368870

Ovo je par slika mojih od Rovtar forge. Tu su:

Forest (za obaranje i sječu grana)
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane 33uv5o6
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane 65rgc7
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Mjqwzc
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane 16iw7ew

Carpentry (za izradu spojeva u drvenim konstrukcijama i trupcima)
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Sp7n1l
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane S5xqab

Broad axe tj. rekonstrukcija jedne švedske iz 12-13 stoljeća (za tesanje trupaca u grede)
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane 14o3886
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Be93yw
Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane 2qx299f

(Ako ima interesa o tesarstvu i sjekirama koje tamo koristim mogu otvoriti temu ma da mislim da nije za ovaj forum, ali razne stvari se ionako provlače)

Lijep pozdrav svima!
GeoVuky
GeoVuky
bomber
bomber

Male
Broj postova : 101
Godine : 29
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.10.2014

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by laredo 30.05.19 21:21

Sad sam malo proguglao Rovtar forge, mislio sam da su neki Švedi ili Norvedi u pitanju.. jako lijepih radova imaju, uključujući i ove tvoje. Moram priznati da nisam prije čuo niti za jednu od tih manufaktura ali ionako sam uvijek bio više za noževe nego sjekire (čitaj: škrt dati pare za sjekiru Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane 368870 ).
GB je ovdje na forumu uvijek polarizirao ekipu a i ja sam na neviđeno zaključio da su preskupe i gledao u smjeru Hultaforsa i Husqvarne te na kraju nabavio Fiskars X7..
A kad bi sad nabavljao neku klasičnu sjekiru, isto bi išao na nekog manjeg, kvalitetnog proizvođača a ne masovni štanceraj..
Tesarstvo je super hobi/zanimanje, dobro dođe i u bushcraftu i u SHTF situaciji Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane 747986
laredo
laredo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 319
Godine : 49
Lokacija : Zagorje
Datum registracije : 19.02.2014

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by ness 04.06.19 18:59

Nemam puno iskustva sa sjekirama. Imam nekoliko komada, Dvije su kupljene preko neta (Viking i Jeep), a jedna sam dobio od građevimskog radnika.

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Wp_20150

Ove, sa neta, imaju neki "nadomjestak" koji služi kao sječivo. Viking još nisam koristio, ali mi se čini da je, kao i Jeep, šminkeraj. Radije se pouzdajem u "no name" majstorsku sjekiricu.
ness
ness
tipko
tipko

Male
Broj postova : 90
Godine : 61
Lokacija : Bijelo Polje
Datum registracije : 27.06.2018

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by GeoVuky 13.06.19 22:49

Laredo slažem se s tobom u potpunosti. Ja sam nekad isto bio više za noževe a onda sam počeo s tesarstvom i upoznavanjem sjekira haha Ness meni ova Viking izgleda kao da bi nešto i mogla ali jeep e baš, dobra stvar je što ti je može štil otpasti ali to se kod dobrih sjekira (ili ako znaš i sam si napraviš) ionako je događa. Ali ova lijevo je kako se kod nas kaže tesarska sjekira. Ma da nema baš puno veze s time ali neka. Ako ju je radio neki majstor koji je znao što radi vjerojatno je super
GeoVuky
GeoVuky
bomber
bomber

Male
Broj postova : 101
Godine : 29
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.10.2014

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by Indian 01.10.19 19:58

Nisam bas razumio "celebrity kovacnice po bosni"?! Pokojni djed mi je bio kovac i pravio je jako dobre sjekire, imao je i posebnu tehniku kaljenje, iz 3 dijela. Licno kad bi' mogao uci u Naked and afraid, vise bi volio jaku i robusnu sjekiru od macete, mnogo je korisnija za izradu, sklonista, koliba.

Indian
bebač
bebač

Male
Broj postova : 11
Godine : 42
Lokacija : Pale
Datum registracije : 21.09.2019

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by termit520 16.10.19 23:58

pa kolege ja ne bi sada ulazio u tu problematiku oko sjekira...."Granssranje,celebrity kovacnice ,ovo i ono....",ja mislim da u trenutku kada nekom covjeku treba sjekira potpuno je svejedno jeli to GB ili noname sjekira sranje iz Lidla,posao ceka i ako se treba odsjec neka grana ili ako se treba odsjec glava nekome mislim da ce bilo koja sjekira obavit svoj posao prije ili kasnije,to je obicni alat,bila ona GB,ili GFGFGFGFGFGF,ili ne znam koje marke,jer u tom trenu kada nam treba nije bitna marka,bitno je da taj alat radi svoj posao
termit520
termit520
lingua
lingua

Male
Broj postova : 280
Godine : 49
Lokacija : Split
Datum registracije : 10.04.2015

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by NAVIGATOR 12.11.19 16:18

Nekada sam svakodnevno radio godinama kroz zimu sa sjekirama. Danas tek na izletima po Velebitu, Lici i sl. i kod pripreme roštilja i malo vidkendima oko vikendica. Probao sam mnoge sjekire iako nisam nikakav autoritet u tom segmentu i iskustvo mi je ograničeno na možda pedesetak različitih ioak od svih su mi se najviše svidjele GB sjekire baš zbog spomenutog tankog profila oštrice. Kupop sam ih prije 5-6 godina 4 komada kada su u hrvatskoj još bile po 400kn.Dvije sam poklonio a dvije koristim. moji primjerci su stravično oštri odlično kaljeni.
Bosanske i slične sjekire su katastrofa, probao sam ih 20-30. Sve su imale isti problem: nesimetrične oštrice, boli glava loše grindane oštrice kao bat a ne ko sjekira i ono najgore baš su sve bile kriminalno loše nasađene. Skoro svakoj se klimala glava čak i prije upotrebe.
Siguran sam da postoji bolje sjekire od GB-a ali od onoga što je meni pristupačno i poznato GB mi je na prvom mjestu.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane Empty Re: Sjekire: skupi brend VS no name ručno kovane

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.