FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Preživjeti na moru Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Preživjeti na moru Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Preživjeti na moru Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Preživjeti na moru Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Preživjeti na moru Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Preživjeti na moru Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Preživjeti na moru Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Preživjeti na moru Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Preživjeti na moru Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Preživjeti na moru Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Preživjeti na moru Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Preživjeti na moru Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Preživjeti na moru Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Preživjeti na moru Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Preživjeti na moru Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Preživjeti na moru Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Preživjeti na moru Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Preživjeti na moru Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Preživjeti na moru Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Preživjeti na moru Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Preživjeti na moru Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Preživjeti na moru Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Preživjeti na moru Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Preživjeti na moru Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Preživjeti na moru Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Preživjeti na moru Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Preživjeti na moru Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Preživjeti na moru Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Preživjeti na moru Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Preživjeti na moru Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Preživjeti na moru

+3
Nahualli
mali mačak
Stoney
7 posters

Go down

Preživjeti na moru Empty Preživjeti na moru

Postaj by Stoney 09.12.09 18:05

Kao najgori mogući scenarij zamišljam da bi to bio ovaj pa sam počeo učiti kako preživjeti ovu situaciju pošto se često nalazim na brodovima.
Svi ljudi koji plove, bili oni ribari, pomorci ili se nalaze na jahti na godišnjem, se mogu naći u situaciji preživljavanja.

-Splavi za spasavanje (automatizirano napuhavanje) su se dokazali puno boljima nego splavima otvorenog tipa (mali brodovi na automatizirano napuhavanje) zbog zaklona i svojeg designa koji nas automatski štiti od elemenata. Naravno, plasticni brodovi (totalno zatvoreni te ne propuštaju vodu nakon što se vrata zatvore) su najbolji ali se koriste samo na tankerima i slicnim "plutajucim gradovima".
Bitno što prije maknuti se od broda pošto stvara negativan pritisak prilikom potonuća a nesto veći brodovi, prilikom pucanja trupa zbog pritiska, naglo oslobađaju velike (ovisno o brodu) količine zraka tako da "prorijedi" more kada zrak dodje na površinu i plutanje je otežano - ako ne i nemoguće.
Najveća greška je da ljudi (ako recimo nalete na podvodni greben) prvo pokušaju "popraviti" brod i tako izgube važno vrijeme koje je potrebno da bi napustili brod i spasili se.
Realno najbolja stvar koju možete napraviti ako vam se brod zapali bez da imate mogućnost ugasiti tu vatru je sjekirom udariti u trup broda kako bi potonuo (sjekira je čak i zakonom propisana kao obavazni dio opreme na svakom ribarskom brodu - kao i recimo baklje). Izgubiti ćete svoj ribarski brod ili jahtu, ali je puno bolje nego da eksplodira jer je rezultat isti ali posljedice mogu biti puo gore.
Opastnosti od eksplozije uvelike povećavaju rizik jer će sigurno biti okolno more proliveno naftom i goriti će. Najbolje stvar što tu možete je napraviti je roniti a kada trebate izroniti zbog zraka, dlanom "razbacati" površinu i u što kraćem vremenu opet zaroniti. -Naravno panika većini ljudi ovo onemogući isto kao i kondicija.
Ulovite što možete i bacajte vani jer ćete možda na toe ostati plutati ako znate da nemate brod za spasavanje (kakav god on bio).

U svim ostalim situacijama preživljavanja, se može preživjeti bez djelova potrebne opreme ali u ovoj su neki djelovi vitalni pošto se nemože pronaći nešto drugo sa stabla,kamena ili poda. Pokušat ću nabrojati što manje opreme jer nažalost, malo tko će imati vremena uzeti cjeli popis stvari ili već imati pripreljenu torbu pored sebe.

Odgovarajuća odjeća je najbitnija stvar koju morate imati (ovisno o temperaturama i vremenu) jer je hipotermija drugi razlog najčešće pogibelji u ovim situacijama. Utapanje je naravo, prvi najčešći razlog. Pravila odjeće koja vrijede na kopnu vrijede i na moru (brzina sušenja, nepromočivost i slično) ali je puno više naglašena zbog nemogućnosti paljenja vatre i vlage u zraku (ipak ste na moru i nemojte očekivati da ćete ostati suhi). Najbolje što sam dosad imao prilike koristiti je MUSTO kabanica. Na -5C uz jaku buru, meni je u njoj bilo toplo a sjedio sam. Naravno, ruke, lice i noge ovise o ostatku odjeće.

Voda- svugdje oko vas a nemožete ju direktno piti. Pročitao sam da se more može miješati sa vodom u omjeru 1:3. Znači četvrtina "mješavine" je čisto more. Nisam testirao ili dublje istraživao tako da NE PREPORUČAM da ovo provodite u praksi. Ako nemate zalihe pitke vode, postoji šansa prikupljanja kišnice ali teško da ćete imati najlon viška ili da ćete željeti skinuti kabanicu i riskirati hipotermiju. Postoje i "filteri na napuhavanje". Oni rade na principu isparavanja vode. Ima razlicitih oblika, velicina i designa ali generalna ideja je jednostavna. Zamislite dječji "kolut za plažu", iznad toga (u obliku stožca-piramide/kako koji) je prozirni ili crni najlon na kojemu se prikuplja voda koja isparava te sa toga najlona se voda cjedi po rubovima u cjev, nakon čega voda ide u spremnik koji je pod morem. Te spravice rade, ali ne previše dobro pošto je teško da će otvoreno more biti dovoljno mirmo da vam se more ne uljeva u taj rub kuda curi pitka voda.
Najbolje je kao dio opreme imati pumpu koja more pretvara u pitku vodu. Osmotska pumpa ili pumpa za obrnutu osmozu. Ako ju planirate kupiti naziv na eng je "Reverse osmosis pump" ali nisam siguran da je na hrvatskom pravilno prevedena pošto sam imao doticaj samo sa engleskim nazivima i proizvodima. Te pumpe su (koliko znam) sve na manualni pogom, jer je očito to najdugotrajnije, najlakše i najpouzdanije - jedine stvari koje su u ovakvim situacijama bitne pošto nećete željeti luksuz nego funkcionalnost. Stom pumpom možete mjesecima imati dovoljno pitke vode tako da ju definitivno mogu samo preporučiti. Možete "proizvesti" od litre do 3.5 litara na sat, što je i vise nego dovoljno. Ako patite od dehidracije, pijte vodu polako jer je normalna reakcija povraćanje ako popijete naglo vode. Psihologija nalaže da ove pumpe daju ljudima smisao da nesto rade i da se ne osjećaju beskorisnima, iako proizvode puno više vode nego što im je potrebno.(ljudi u ovim situacijama su čak govorili da su zamislili kako se moraju "otusirati" te da su zato radili toliko velike količine vode).

Kutija prve pomoći - potrebna je iako većina ljudi ju smatra nepotrebnom jer zamišljaju samo situacije gdje se netko poreže ili ubode. Prilikom bjega sa broda, velike su mogućnosti da ćete u panici "zakačiti" na neki kut ili slično. Opekline od sunca su jako česte te se od toga trebate zaštititi kremom za sunce, uljem ili masti. Opekline na očima se događaju zbog izloženosti suncu - ista stvar kao na snijegu. Koristite naocale ako ih imate sa 100% UV zaštitom ili zamotajte nešto oko glave i napravite male proreze samo kako bi te mogli gledati, ali ne previše nego što manje.
Masti i slične zaštite kože (kokosovo ulje) su poželjne jer se zbog soli mogu lako dobiti osipi, gnojem punjeni pristici (koje nesmijete pucati iako će vjerojatno češati jer se se proširiti), te bolna i osjetljiva mjesta. To će se prvo pojaviti na prstima, laktovima i guzovima jer ti djelovi kože nisu prirodno zaštićeni uljem unutar kože. Isto "ulje" koje izaziva probleme tjekom puberteta. Lječi se na način se da ispere pitkom vodom i namaže bilo kojim jestivim uljem. Lječenje traje dugo i imperativo je da se ti djelovi kože ne izlažu morskoj vodi.
Dobro je imati i tablete protiv mučnina jer nije dobro povracati dok pokušavate preživjeti.

Signalizacija i komunikacija - Baklje su teško uočljive zbog toga jer je sve izloženo jednakoj količini sunca. Bilo oblacno ili sunčano, jedna baklja se teško vidi jer je i pozadina na horizontu (kontrast) osvjetljena svugdje jednako, a more sa velikim ili malim valovima, stalno lomi svjetlost i stalno se vide kratki valovi svjetlosti. Svjetlosna signalizacija (ogledala) je zapravo najbolja u ovim slučajevima jer prilikom gledanja u more, oči naviknu na kratkotrajna svjetlucanja mora ali zato lakše primjeti dugotrajna koja možete dobiti sa reflektirajucim predmetom -kao ogledalom. Vecina baklji ce svjetljeti crveno i ispustati bjeli dim. To se ne primjeti na moru ni upola dobro kao na kopnu (noć je naravo druga stvar ali tad vas nitko neće tražiti jer nevide) jer ne osvjetljava okolinu. Pod može osvjetliti ali vodu kroz koju svjetlost putuje, nemoze. More je svjetlo + malo oblaka i dim će se uzasno teško vidjeti.
Zvučna signalizacija je praktički beskorisna jer ako vas traže putem zraka nemogu čuti zbog rada motora. Ako nekim čudom imate dovoljno jaku trubu (za maglu) onda postoji mogućnost da ce vas netko čuti ali moraju biti uzasno blizu vama (davno prije toga će vas uočiti). Sigurno će vas netko prije vidjeti nego čuti na moru.
Ako imate radio stanicu, sanse da preživite se drasticno povećavaju jer spasioci znaju da niste potonuli sa brodom i prije će saznati da vam se brod potonuo.

Hrana-Postoji 101 priča kako je najbolje uloviti ribu i svaki ribar ima svoju verziju, ali neka generalna pravila vrijede za svih. Lov noći je bolji jer ribe privlači svjetlost. Pokušajte iskoristiti bilo koji izvor svjetlosti bilo to svjetiljka ili reflektiranje mjeseca. Postoji već puno informacija kako napraviti udicu ili kako iskoristiti vlakna iz odjeće. Što tanje i izdržljivije je bolje jer riba to neće uočiti. Ostima ili puškom za podvodni ribolov će vam se šase povećati ali ako imate gumenu splav za spašavanje, nemojte napraviti rupu jer onda imate problem puno veći nego hrana. Svaka riba je jestiva (a one koje nisu su uz obalu, oko grebena) a u mnogim djelovima svijeta se smatra delicijom, ali izbjegavajte žljezde (jer neznate ako je to žljezda sa otrovom ili ne), iznutrice (osim srca) a ostalo...dobar tek i sjetite se da tako svježu ribu nemožete dobiti u restoranu. Kosti možete iskoristiti kao udice, a nejestive djelove za mamac. Ako ronite nemojte zaboraviti zavezati brod/splav za sebe jer struje i vjetar vas mogu iznenaditi i nositi brod/splav brze nego možete plivati. Lakse je povuci sebe do broda/splavi nego plivati natrag a morate štedjeti energiju.

Jedino što bi još spomenuo je nož koji ce olakšati puno stvari bilo to čišćenje ribe i izdvajanje jestivih od nejestivih (rizičnih) djelova ili rezanje zavoja.

Odluka ako trebate staviti nesto kao jedro ili ne je uzasno bitna jer morate procjeniti u kojem smjeru je kopno i u kojem smjeru vas vjetar i struja nosi. Ljudi se često puta znaju prevariti na otvorenom moru i misle da je oblak, otok. Ako je zahladjenje, otoci mogu dobiti izgled kao da "plutaju" na površini mora (ista stvar kao kada vidite na cesti onaj "zrcalni" odsjaj zbog temperature).
Neke naznake koje bi vam mogle reci da ste blizu obale bile
Ptice-često puta ptice lete prema moru ujutro i vraćaju se na kopno navecer, ali neke ptice mogu letjeti jako daleko na pučinu tako da je poželjno da prepoznate ptice)
Vjetar (generalno) puše prema kopnu tjekom dana,a tjekom noći prema moru.
Plitka voda je bistra ali ovo može pomoći jedino ako ste u tropskim krajevima.
U tropskim djelovima svijeta, lagune i koraljni grebeni reflektiraju "svoj prikaz-sliku" u oblacima u lagano zelenoj boji.
Oblaci se inače skupljaju oko koraljnih grebena i otoka i kumulus oblaci nastaju iznad kopna.
Biljke, naplavno drvo, prljava "zemljana" voda znaci da je rijeka koja izbacuje takve "kopnene stvari" u more.
Promjena u valovima (bez utjecaja vjetra) koju je teško primjetiti, znači da je promjena u plimi i oseki te da ste blizu otoka (ne kopna jer onda tu promjenu nemožete primjetiti)
-"Ljuljanje" mora odn. "valovi izmedju valova" (neznam bolje objasniti) se smiriju ali vjetar ostaje jednak. To se dogadja jer otok štiti valove od vjetra a vi upravo dolazite u to zaštićeno područje. -Nadam se da će netko bolje znati objasniti ali to nemožete naučiti primjetiti bez da prvo vidite.

"Uplovljavanje" na koraljni greben ili otok je jako opasno jer vas valovi mogu natjerati da udarite u kamenja/greben. Ako imate prsluk za spašavanje, plivajte na leđima jer je puno lakše (manje materijala je na leđima) i prednji dio prsluka vam se neće zabijatu u vrat ili lice. Kad dodjete na kopno/otok...[Vidi ostatak foruma]
Javite mi ako sam zaboravio nesto napisati ili želite vise informacija o nekom segmentu jer ovo je sve cega sam se sjetio, a i prsti me više ne slušaju.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Gost 09.12.09 18:37

jako lijepo stoney, svaka ti cast na trudu
ja bi jos pitala nesto o obrani od morskih pasa, dal postoji neki nacin plivanja sto bi im bil manje zanimljiv? sto ih manje a sto vise privlaci?
pretpostavljam da je lose ako smo ranjeni i krvarimo, sto tada valjda nitko ne zna:)

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Stoney 09.12.09 18:49

Morski psi, ako ih ne privučeš mlataranjem po površini, krvlju ili slično te nece napast. Ista stvar kao i sa medvjedima. Puno buke od ljudi ali malo stvarnih napada.
Jedino kako ih privučes je krvlju ili slicnim mirisima, onda plivanjem jer kad covjek pliva (bilo kojim "ljudskim" stilom) izgleda kao ranjena riba pošto smo mi kopnene zivotinje i tjelo nam nije prilagodjeno vodi. Jedino sto mozes napravit je pokusat plivat "smireno" odn sto manje pokreta. Crne povrsine ili reflektirajuce povrsine ih privlace isto kao i čudni zvukovi (svi zvukovi koji nisu normalni i prirodni u moru).
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by mali mačak 09.12.09 19:13

Stoney, svaka čast na detaljnom opisu. Moram reći da sam naletio do sada na puno kvalitetne odjeće za more, ali ja sam se osobno odlučio za Maratech kabanicu, tj. jaknu- zaštitna jakna koju obučeš na odjeću a boje je kričavo narančaste. Što se tiče morskih pasa, ako smo ranjeni i krvarimo, mislim da se onda možemo samo pomoliti... makar je šansa da kod nas nabasate na Great White Sharka ili na mlata, makoa, tigra (npr.) jako mala. Tak da mislim da se to većinom odnosi na Sredozemno more i oceane. Ako se ne varam kod nas je najčešći modrulj koji pliva u jatu i napasti će ako ga privuče krv. Naraste 2-3 metra, što je čisto dovoljno da vam zagorča život ili barem utjera kvalitetan strah u kosti... dapače, postoji šansa i da ga sretnete u pličini, ali zvijer je onda tu vjerojatno zbog mrijesta. Postoji nož koji tu može riješiti situaciju, zove se WASP (http://www.waspknife.com/about.php), ali je skup i bojim se kod nas nedostupan. Ali ako sam u situaciji da se na tako blizu branim od morskog psa, onda bi radije to imao uz sebe nego nemao Preživjeti na moru 368870
mali mačak
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 343
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Gost 09.12.09 19:32

nos! nos morskog psa je vazan, gledala sam sad unatrag par dana stalno daju te emisije o proucavanju sto je to sa nosom morskog psa, lagani dodir i pas ubrzo upadne u neku vrstu tonicne nepokretnosti izvrne se na leda i bude ko drogiran
malo je problem jer mu je nos iznad ustiju, ali ako bi se nasli u situaciji da smo psu iznad leda (je to opce moguce?) tada se samo treba docepati nosa

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Gost 09.12.09 19:35

Morski psi, ako ih ne privučeš mlataranjem po površini, krvlju ili slično te nece napast. Ista stvar kao i sa medvjedima. Puno buke od ljudi ali malo stvarnih napada.
Jedino kako ih privučes je krvlju ili slicnim mirisima, onda plivanjem jer kad covjek pliva (bilo kojim "ljudskim" stilom) izgleda kao ranjena riba pošto smo mi kopnene zivotinje i tjelo nam nije prilagodjeno vodi. Jedino sto mozes napravit je pokusat plivat "smireno" odn sto manje pokreta. Crne povrsine ili reflektirajuce povrsine ih privlace isto kao i čudni zvukovi (svi zvukovi koji nisu normalni i prirodni u moru).

plutat na vodi na ledima? znas kaj mislim ono kad se odmaras na vodi
strah od morskih pasa je ukorijenjen u nama, barem u vecini, sresti se sa njima kad si doslovce u moru van nekog plovila i tesko da bi itko razmisljal da nas nece napasti

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Nahualli 09.12.09 19:44

Ja bi zbunila protivnika i prva bi ga napala.
Preživjeti na moru 69343

Ima neka spika u vezi boje odjece koju nosis, mithbustersi su napravili test, a sad ne sjecam se bas, jako ih privlaci zuta ili crvena, a gotovo su skroz nezainteresirani za crnu, tako nesto, povjerite tu informaciju.

Ne znam koliko to realno pomaze i pitanje je kako smo obuceni u datom trenutku.
Ako krvarim mogu bit obucena i u delfina pa mi nece pomoc.
Nahualli
Nahualli
lingua
lingua

Broj postova : 225
Datum registracije : 29.06.2008

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Stoney 09.12.09 19:50

Ok, sad sumnjam u tocnost informacije za crnu boju, jer ima smisla posto se ta boja pronalazi u prirodi, pogotovo moru a zuta,crvena i slicno ne toliko.
Ovo sa nosom mi nema nekog smisla posto morski psi neogu plivati unatrag (osim u filmovima) i oni znaju iskoristiti svoju tezinu i moment kretanja da udare zrtvu i tek onda ju ugrizu. Oci definitivno su osjetljive (vidjeno na mithbustersima Preživjeti na moru 69343 )
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by mali mačak 09.12.09 20:03

Ima neka spika u vezi boje odjece koju nosis, mithbustersi su napravili test, a sad ne sjecam se bas, jako ih privlaci zuta ili crvena, a gotovo su skroz nezainteresirani za crnu, tako nesto, povjerite tu informaciju.

Ma ne, nisam ja mislio da je moja jakna dobre boje da otjera morskog psa, nego čisto da mi je dobra i funkcionalna kad sam na moru. Inače mislim da kad čovjek pluta u moru nema adekvatne zaštite osim plutajućeg odijela, a i ono ne štiti predugo... ovisno o hladnoći mora.
Što se morskih pasa tiče, dokazano je da one proždrljive vrste napadaju sve što radi vibracije po površini, neovisno o boji odjeće. Nažalost.
mali mačak
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 343
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Mile 09.12.09 23:59

super tekst svaka cast!!!
citao sam negdje je bio neki clanak o morskim psima u biti mi se nesmijemo kretat jer tad proizvodimo elek. energiju koju oni vide i opcenito bilo kakav pokret i reagiraju na boje samo se nesjecam mislim da sto je svjetlija boja to su agresivniji....
Mile
Mile
bomber
bomber

Male
Broj postova : 175
Godine : 29
Lokacija : starigrad-paklenica
Datum registracije : 07.06.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Stoney 10.12.09 0:05

Hvala.
Sve u svemu...realna situacija nalaže što manje pokreta jer ljudsko tijelo ovako i onako proizvodi elektricnu energiju + izgledas kao ranjena zivotinja + nisi nesto "standardno" tom okolišu a oni su znatiželjni + boje (treba jos potvrdjenih informacija jer vise ni sam neznam).
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Nahualli 10.12.09 0:06



A evo ga i Les Stroud:



Ima cijela epizoda sa testovima, ako nadjete tu emisiju
Nahualli
Nahualli
lingua
lingua

Broj postova : 225
Datum registracije : 29.06.2008

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Stoney 10.12.09 0:07

Embedding disabled by request Preživjeti na moru 469245
Watch on youtube Preživjeti na moru 469245
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Nahualli 10.12.09 0:10

A onda "uačaj" na YT-u, njihova neka fora.
Treba samo kliknuti na video.
Nahualli
Nahualli
lingua
lingua

Broj postova : 225
Datum registracije : 29.06.2008

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Stoney 10.12.09 0:20

Sve ok... moram te malo zafrkavat Preživjeti na moru 469245
Jedni govore da crna privlači, drugi da manje privlaci. Teorija da svjetlucavno ili bijelo/srebrno privlaci je i dalje validna, a ocito vrijedi za sve (ili barem veliku vecinu) morske zivotinje.
Ocito ni znanstvenici jos neznaju tocno ali zasad...mjenjam misljenje i govorim da crno ne privlači koliko i ostale boje.
Nasli smo gresku broj jedan u mojem članku...ajmo dalje =)
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Nahualli 10.12.09 0:57

vatrica je napisao/la:pretpostavljam da je lose ako smo ranjeni i krvarimo, sto tada valjda nitko ne zna:)
Valja sudjelovati u hranidbenom lancu Preživjeti na moru Icon_lol
Nahualli
Nahualli
lingua
lingua

Broj postova : 225
Datum registracije : 29.06.2008

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by damjan 10.12.09 9:07

hvala stoney, skoro nista od ovog nisam znao... jedno pitanje.. jel ima kod nas za kupiti "reverse osmosis pump", tj. tu pumpu za desalinizaciju i ako mozes reci malo vise o tome..jel ima neka mikro verzija te pumpe..
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by robertino 10.12.09 9:54

Super text Stoney. Imam malo iskustva sa lagunama i koraljnim grebenima na Zanzibaru. Koralji su stvarno najveca opasnost kod "uplovljavanja" tj prilaska obali. Po danu ih mozes viditi ali nocu nikako. Zato ako imas snage drzi noge pri povrsini kada osjetis da si blizu obale (nocu). Za provjeriti dubinu, lagano spusti nogu da dotaknes dno ako mozes...ali LAGANO. Ne staji punom tezinom jer su koralji ostri ko sam vrag, ko da su milioni zileta poslagani okolo. Zacas imas duboku poderotinu na nozi velicine pedlja. A krv+panika= morski pas. Ali na srecu oko Zanzibara morski psi plivaju izvan laguna i rijetko se desi da pridju kroz koralje do obale (tvrdnje lokalnih ribara..). Po danu, biraj za stajanje samo povrsine sa cistim pjeskom na dnu. Kako si napisao, to je u tropskim predjelima poput Zanzibara jako dobro vidljivo jer je more modrozelenkasto-prozirno zbog svoje plicine i refleksije neba i oblaka. Ali i onda oprez jer u tim tropima sve vrvi od razanoraznih riba i skoljaka od kojih su neke SMRTONOSNO otrovne. Nemalo sam se iznenadio kada sam u "dubini" od samo 60-tak centimetara vidio murine od metar i pol, kamene ribe i one druge bodljikave sto se napusu. Svaka druga otrovna a meni je doslo da ih taknem zbog predivnih boja. No razum je prevladao ( ako ga jos imam) pa sam sve to promatrao sa "sigurne udaljenosti" od pola metra. Inace, te ribe se nekako ne boje ko ove nase jer su otrovne pa ih lokalno stanovnistvo ne jede a one kao da to znaju pa plivaju polako i sepure se. Samo murina je agresivna i nju sam izbjegavao u sirokom luku.
Onih mamutskih morskih crva velicine 3-5 metara ima na tone sto je dobar preduvjet za lov ribe. A i skoljaka ima tako da prezivljavanje nije problem. Neke skoljke su bile samo malo manje od moga laptopa....Kod nas najveca skoljka sto sam vidio je bila periska (lostura) a na Zanzibaru je svaka velika. Par dana se ne mozes oteti tome dojmu o kolicini i velicini biljnog i zivotinjskog svijeta tj podmorja Zanzibara.

U...bolje da prestanem dok nisam otisa u OT...

Pozdrav
Robertino
robertino
robertino
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 59
Lokacija : Zadar/Zaire
Datum registracije : 12.09.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by avantura 10.12.09 10:25

robertino je napisao/la:Super text Stoney. Imam malo iskustva sa lagunama i koraljnim grebenima na Zanzibaru.............
Onih mamutskih morskih crva velicine 3-5 metara ima na tone sto je dobar preduvjet za lov ribe. A i skoljaka ima tako da prezivljavanje nije problem. Neke skoljke su bile samo malo manje od moga laptopa....Kod nas najveca skoljka sto sam vidio je bila periska (lostura) a na Zanzibaru je svaka velika. Par dana se ne mozes oteti tome dojmu o kolicini i velicini biljnog i zivotinjskog svijeta tj podmorja Zanzibara.

U...bolje da prestanem dok nisam otisa u OT...

Pozdrav
Robertino

Pozdrav !

Ja sam već počeo slagati brudet i pripremat gradele ! Nije badave Duško Lokin još 1976 otpjevao - Povedi me u Zanzibar !!

Uživajte !
avantura
avantura
bomber
bomber

Male
Broj postova : 120
Godine : 123
Lokacija : Varaždin - Croatia
Datum registracije : 03.11.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Gost 10.12.09 17:30

citajuci...postajem sve svjesnija koliko malo toga sam vidjela u zivotu, a koliko ljepota jos ima oko nas, pretuzno je kad zivis zivot i na kraju ga i prozivis i ne vidis ni djelic svih ljepota koje ima na kugli zemaljskoj

ako bude bilo slika tih skoljaka i riba...molim lijepo...barem malo da vidim

Preživjeti na moru S5jris

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by robertino 10.12.09 18:01

polako.....biti ce.....samo tribam vrimena
robertino
robertino
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 59
Lokacija : Zadar/Zaire
Datum registracije : 12.09.2009

[Vrh] Go down

Preživjeti na moru Empty Re: Preživjeti na moru

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.