FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Camino de Santiago - Mojih 1000km

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2573
Godine : 34
Datum registracije : 06.03.2010

PostajNaslov: Camino de Santiago - Mojih 1000km   22.04.17 16:42

Kao sta sam naslov kaže, u ovoj reportaži ću opisati svoj dojam puta, iako je kilometraža koju smo prešli oko 1200km ovako zaokruženo lijepše zvući

Nažalost nisam stigao prije napraviti reportažu o putu zbog osobnih obaveza a i malo zbog ljenosti, kako bilo nakon brojnih upita što sa foruma što privatnih, odlučio sam složiti ovu reportažu na način da posluži kao "kratki" putopis i savijeti šta nositi šta ne nositi na jedan takav put.

Imam preko 5gb matrijala i oko 2500 fotografija (možda i više) sa samog puta, tako da treba dosta izabirati.

Sami Camino ću opisati po regijama, vodio sam dnevnik putovanja tako da imam svaki dan posebno zabilježen ali to bi tajalo cijelu viječnost, tako da ću se bazirati na 4 regije kroz koje se prolaze i kolko je to moguće kratko opisati put to danima....

Na kraju reportaže ću opisati svu opremu i sve prednosti i mane opreme kao i preporuku šta nositi...

MOLIM FORUMAŠE DA NE KOMENTIRAJU TEMU DOK JU NE ZAVRŠIM ZBOG PREGLEDNOSTI ISTE HVALA !!!
[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male

PostajNaslov: Re: Camino de Santiago - Mojih 1000km   22.04.17 16:44

[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male

PostajNaslov: Re: Camino de Santiago - Mojih 1000km   22.04.17 17:25

Pa počnimo!
Camino de Santiago je hodočašće do grada Santiaga u Španjolskoj pokrajini Galicija i jedno je od najstarijih i najvažnijih kršćanskih hodočašća.
Samo hodočašće datira i iz doba prije kršćanstva, kada su ljudi tu rutu pohodili do grada Finisterre ili u prijevodu "kraj svijeta", ili najdalje (iako ne naj zapadnije) mjesto do kojega te noge mugu dovesti, sa toga mjesta pogled puca na Atlanski ocean i više ničega nema na vidiku, to mjesto su smatrali kraj svijeta i tako je i dobilo naziv, navodno je razlog zašto su pohodili rutu baš do tog mjesta je navodno taj jer taj put po noći obasjava "milky way" ili mliječni put...

Par rečenica kako sam se ja našao na tom putu...

2001g sam služio vojni rok u Šibeniku u vojarni Bribirski knezovi u 113 brigadi.
Jednog dana sam na nekoj od bezbroj viježbi u pijesku našao ovakav križić

Križić mi se svidio jer je bio drugačiji od svih koje sam ikad vidio, zbog oblika mača.
Na kraju služenja vojnog roka sam križić poklonio prijatelju koji je odlazio iz Hrv. u to doba i putovao na istok, kao za "dobru sreću"...

Nikada nisam uspio saznati kakav je to križ sa obzirom da je takvog oblika, mislio sam da je od nekog reda ili samostana ali u tu doba to nisam uspio saznati.
Sve dok 2014g nisam sa pogledao film The Way sa Martin Sheen-om i naravno saznao od kuda je taj križ.
Kako se meni i curi cijela prića i film jako svidio, odlučili smo se i sami probati prehodati taj put čim bude prilike.
I tako dvije godine poslije, neke stvari su se posložile i odlučili se da na kraju ljetne sezone krečemo!

Sam Camino ima puno polazišta, legenda je da Camino počinje sa praga polaznika, ali napoznatiji je Camino Frances koji počinje iz gradića koji je i početak polazišta u filmu Saint-Jean-Pied-de-Port, tako smo i mi odlučili krenuti iz tog Francuskog gradića.

Najteže je bilo odlučiti se za put do toga grada, mi smo išli avionom do Barcelone, tamo smo proveli 2 noći i od tamo vlakom za Pamplonu pa iz Pamplone autobusom za Saint-Jean-Pied-de-Port.
[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male

PostajNaslov: Re: Camino de Santiago - Mojih 1000km   22.04.17 17:53

Ovako je izgledao sadržaj moje torbe koju sam odlučio nositi na put.
O opremi koju sam nosio ću detaljno na kraju reportaže i usput.

Ali ovakav je bio plan.

Obuća: Garmont Dragontail pristupne cipele
Adidas Terrex treking tenisice
Keen clearwater sandale

Odjeća: klasične planinarske hlaće ali ljetne (tanke)
La sportiva penjaćke hlaće
Adidas donji dio trenirke
Kratke Reebok hlaće

Flis majica dugih rukava polartec 200
Flis majica dugih rukava Dechatlon
McKinley majica dugih rukava
McKinley merino majica kratki rukav
Dechatlon sportska kratka majica
bokserice od merino vune i kratke gaće
Čarape 7 pari sto kratkih sto dugih

Spavanje: Poliesterska lagana majica iz dechatlona i tanke duge gaće etriel, išao sam na duge gaće jer nisam znao šta me ćeka pa neka se nađu.

Jakne: noise sam Maya Maya jaknu i kišnu kabanicu.

Kozmetika: mašinica za šišanje sa kojojm sam se i brijao,četkica i pasta za zube, grickalica, fajlica, flasteri, Plivisept za dezinfekciju, sapun za rublje i sapun za pranje, išao sam na sapun jer sam misli da će duže trajati, kapi za nos (problemi sa sinusima), nešto sumećih tableta, mali pribor za prvu pomoć u kojemu je osim flastera i zavoja bilo i šumećih aspirina i mali set za šivanje.

Vreća za spavanje ljetna (za curu sam imao svoju 3-sezonsku), suha vreća za svaki slučaj,nešto malo špage, dva karabinera, Leatherman Wave, malu suhu vreću di sam nosio data bank da mogu dopuniti mobitel i punjać za mob i to je više manje to.

U slučaju da se sjetim da sam nešto zaboravio ili izostavio ću dodati kasnije.

Karte kupljene i čeka se ukrcavanje

Gužva je za Barcelonu

Krećemo!

Moj solarni pratitelj

Malo nebeskih

[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male

PostajNaslov: Re: Camino de Santiago - Mojih 1000km   22.04.17 18:47

U Barceloni smo proveli dvije noći, meni osobno je Barcelona jedan od najlijepših gradova di sam bio i ko ju nije posjetio neka ju obavezno stavi na listu svojih putovanja, na kraj reportaže ću staviti i slike iz Barcelone da ne opterečujem ljude koje to ne zanima.

Iz Barce hvatamo vlak za Pamplonu a iz Pamplone bus za Saint-Jean-Pied-de-Port

Čekamo autobus

I napokon Saint-Jean-Pied-de-Port!!!!!

Sam gradić je smješten u podnožju Pirineja i zovu ga vratima Pirineja.
Gradić odiše filmskim mističnim mjestom, gdje tisuće ljudi počinje svoje putovanje.

Ono šta je bitno u ovom gradiću je da čim dođete potražite ured za Peregrinose (hodočasnike) i tamo izvadite hodočasnićku putovnicu odnosn "Credencial del Peregrino" on je najvažnija isprava na cijelom putu a veže se ili za osobnu ili za putovnicu (ovisno sa čime ste putovali, ja sam nosio samo osobnu).

Ured za Peregrinose, ako obratite pažnju na desni dio slike vidjet ćete da je tu i viseča vaga di svi važu svoje ruksake i u dosta slučajeva se smiju jedni drugima jer se večina prenatrpa (baš kao i ja)

Naravno i mi važemo ruksake, moj je 13,6 a od cure dobrih 10.
Moj je u tom trenutku bi u najlakšoj opciji jer sam na sebi imao teške cipele i dugu odjeću i nisam imao hrane i vode.
Kasnije je znao težiti do 16kg...

Kada dođete do ovog stola, pitaju vas od kuda ste, obajsne vam kako i di izlazite iz grada i daju vam popis svih albergue-a (prenoćišta) i neki njihov plan kretanja i puta.

U ovom uredu je i podatak koliko ljudi iz kojega dijela svijeta prelazi Camino, brojka Hrvata je daleko ispod spominjanih "stotina" Hrvata kako su meni govorili po našim reprezentativnim spotskih dućanima, a brojka koja završava cijeli Camino nažalost još manja...

Malo grada

Inaće u samom mjestu se nalazi i mali dućan di ima stvarno sve živo za kupiti od opreme šta je potrebno za pitovanje, tako da ako ste nešto i zaboravili nije problem...
[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male

PostajNaslov: Re: Camino de Santiago - Mojih 1000km   22.04.17 23:14

Ovako izgleda pasoš ili Credencial, naravno ovaj je ispunjen...

Ovo je plan putovanja kojeg dobijete u uredu, mi smo cijeli put planirali prema tom papiru nismo imali nikakve priručnike ni planove puta osim ovih službenih, u njima možete vidjeti koliko albergua ili prenočišta ima u svakom mjestu i koliko su otprilike udaljenosti koje prelazite.

E sada te udaljenosti su dosta "otprilike" određene, ali o tome ćemo još u toku puta...

Na ova prva dva papira vidite njihov prijedlog puta i to po njihovom traje 34 dana
Osim plana puta na grafovima se vidi visine i udaljenost koju prelazite, opet napominjem da tu zna biti dosta odstupanja na nekim mjestima.

Na idućim stranicam se vide sva prenoćišta, cijena smještaja, dali imaju doručak, brojevi telefona i ono šta je skoro naj važnije koliko ljudi primaju.

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/18058195_211443212689066_7751514069020726826_n.jpg?oh=2149d512bc37f864cf8387152c4cefa6&oe=598D2F02

[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male

PostajNaslov: Re: Camino de Santiago - Mojih 1000km   22.04.17 23:44

Nakon šta smo došli u SJPDP i obavili prijavu i uzeli putovnice, išli smo malo upoznati mjesto i znamenitosti, nismo ni računali da i u ovom mjestu treba naći smještaj.
Nabrzinu prolazimo prenoćišta ali skoro na svima stoje natpisi da su puna.

Nalazimo smještaj, odnosno sobu, jer su svi kreveti zauzeti.
Soba iznosi 30e odnosno 15 po osobi i ima i svoju kupaonu (kasnije se to pokazao kao največi luksuz koji smo si znali priuštit, soba a ne smještaj u grupnoj spavoni).

Zanimljivo je da im je bršljan probio kroz u sobu ali su ga pustili da raste

Dan 1

Ujutro buđenje nešto prije 6 ali smo ustali oko 6:30 na doručak koji je uračunat u cijenu.
doručak se satoji od "tostade" (zagrijani kruh sa maslacom i marmeladom) i kava ili čaj, taj je doručak više manje standard cijelim putem.
Zanimljiva razolika ekipa je na doručku, najviše Koreanaca, Talijana, nešto Francuza i Amerikanaca.
Krećemo oko 7:30 na put i još kroz mrak i i maglu napuštamo taj mali gradić....

Taj dan je bilo vatreno krštenje jer prelazimo Pirineje!

Zadnja promjena: Ikarus; 24.04.17 22:48; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male

PostajNaslov: Re: Camino de Santiago - Mojih 1000km   Yesterday at 19:02

Uspon na Pirineje je douta naporan, midlim da je to čak fizički naj zahtijevniji dio cijeloga puta iz dva razloga, prvo zato jer je prvi dan a drugo zato jer je skoro 25km uzbrdice...

Ali zato vas priroda nagradi ovakvim slikama...

Pirineji su poznati i po konjima, kasnije sam saznao da jako puno ljudi pusti konje da se slobodno kreću po Pirinejima tokom cijelog ljeta i onda ih na kraju ljeta skupljaju i vode u mjesta..

Na jednom dijelu puta nailazite na predivnn lokal koji je idealan za okrijepu i imaju pre pre dobru pitu od jabuka

Nakon nekog vremena, presvalčimo se jer što smo višlje to je toplije, iz maglovitog jutra je postao predivan dan!

Tokom cijelog Camina se prati znak školjke Sv.Jakova ili žute strelice.

Put je naporan i nižu se metri i kilometri prvoga dana, since je sve više na nebu a sukladno tome se i uspon povečava, dolaskom na vrh svakog brda se vidi vrh idućega koje treba osvojiti.

Brdima nema kraja a zanimljivo je kako brzo ljudi uvide svoje greške u oblačenju tako da se svko malo netko preobuva ili presvlači...

Nakon 8h hoda dolazimo u Roncevaux!

To je ogroman samostan i ujedno i naš kraj prvoga dana.
Tu je sve strogo i po PS-u, nema ulaska u cipelama ili tenisicam, vani je pipa di se cipele operu i čim se uđe ostavljaju se u garderobi bez iznimaka a roksak na klupici dok se ne prijavite na recepciji sa osobnom i Credencialom (postupak prijave sa dokumentima je svugdje isti).
Na recepciji se plati spavanje i obrok po izboru, večera, doručak, sve to skupa za dvoje iznosi 54e.
Mašine za pranje i sušenje se naravno posebno plačaju i tako je cijelim putem.

Ono šta možete očekivati za večeru je (večinom su jela jako slična cijelim putem) slijed od 3 jela
predjelo juha od krumpira
glavno jelo šnicla i pomfri
desert kupovni slatki jogurt
Nije nešto ali zato u samostanu postoje aparati na kovanice u kojima imate sve šta možete poželjeti...

Nakon toga smo bili na misi koja je u crkvi u sklopu samostana, to je ujedno bila i jedna od najlijepših misa u mom životu.

Misa je krenula kao i svaka druga ali su na kraju mise svečenici zamolili da u crkvi ostanu samo hodočasnici, onda su čitali sve zemlje iz kojih su hodočasnici došli (taj podatak dobivaju iz ureda za Peregrinose) naravno i Hrvatsku (u tom trenutku smo bili jedino Hrvati).
Nakon pozdravljanja i blagoslova hodočasnika, pogasili su sva svijetla osim svijeća, sišli među hodočasnike i pjevali pjesme za sretan put do Camina....

Nažalost nemam svojih slika od samostana ali ove su sa neta samo da vidite kako izgleda

Ovako izgleda smještaj

[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male

PostajNaslov: Re: Camino de Santiago - Mojih 1000km   Yesterday at 22:46

Nemoram ni spominjati da su čepići za uši OBAVEZNI, ja nažalost nisam naviknut na spavanje sa čepićima pa mi je to tokom cijelog puta bio problem, hrkanje je neizbježno kod spavanja u grupnim spavaonama, kao i kašljanje, kihanje, lupanje vratima, paljenje svijetla usred noći jer se ljudi zaborave, ali sve jr to dio ugođaja...

Dan 2

Ujutro dizanje oko 6:30 i brzo na doručak, to je klasika cijelim putem, kruh putar i pekmez, jabuka za put.

Uzimamo stvari, pozdravljamo se sa ljudima koje smo tamo uzpoznali, i na put, umjesto normale ture mi odabiremo Pamplonu za iduće mjesto šta bi trebalo biti nekih 50km (ali nije!!!!)

Brzinsko slikanje pored (auto) table, još natečeni od spavanja ali to se mora "obaviti"

Put nam dosta lakše ide nego jučer, i sokidno nabijamo kilometre, malo uspona malo padova i u početku dosta šume, šta je dobro jer sunce ubija!

Ovako izgledaju pauze u hodanju.

Ja kada sam planirao put sam odlučio da ću paziti na noge koliko god je to moguće, mjenjao sam čarape a u početku i cipele za hodanje svakih 2-3 sata hoda.

U pauzi se nešto pojede, popije koja šumeća tableta i dosta vode.
Sa vodom se netreba prekrcavati jer je više manje ima svakih par kilometara.

Prolazimo gradić Zubiri sa rijekom Agra, ekipa koja je došla ranije se već kupa u rijeci

Na obali ispred kanti za smeće stoji dečko sa žutim labradorom.
To je Talijan sa kojim smo se kasnije sprijateljili i cijeli kasnije put se suretali, on je putovao sa još tri Talijana iz Venecije i jednom Amerikankom.
On je cijeli put prehodao u društvu svog 4-veronožnog pratitelja Busty-a, zog kojega ga nekad nisu puštali u prenoćišta, njihovu skupinu sam prozvao Čudnovata družina i tako ću ih kasnije u tekstu nazivati

Hrabro nastavljamo put dalje ali nam sve teže i teže ide, Zubiri je bio otprilike na pola puta, barem smo tako mislili.Putem smo kupili nešto vode kikirikija i nekih grickalica i nastavljamo nabijati kilometre koji sve teže idu.
Cura je dobila žuljeve i to ju je dosta usporilo uz to ju bole i zglobovi a mene su počela bolit koljena, prvi put sam primjetio da me bole na velikoj nizbrdici kada smo se spuštali sa Pirineja.
Kako kilometri teže idu tako polaku počinju i prepirke oko toga dali smo trebali nastaviti dalje hodat ili stati negdje putem, u tom trenutku nas sustiže Čudnovata družina i nabijaju tempo.
Nastavljamo dalje i u jednom trenutku oni stoje pored ceste i prepiru se dali da idu dalje ili da se vrate i tu se razilazimo jer mi nastavljamo prema Pamploni.U daljini se nazire grad i izgleda da smo ubrzo tamo, ali camino skreće u drugu stranu i opet nas vodi u brdo.
Dolazimo do grada koji je nekoliko kilometara prije Pamplone a tamo kaos!!!

To je grad di je fešta sa bikovima, ulice su ograđene i hrpa klinaca trči po ulicama ispred bikova

Nastavljamo dalje prema Pamploni, kada smo putovali za Saint-Jean-Pied-de-Port smo prošli kroz Pamplonu i nije mi se nešto svidila ali to je bio krivi dojam jer smo bili u nekom novom dijelu Pamplone.
Sada smo ušli u stari grad u centar i grad je predivan!
Idemo u prvi albergue koji nalazimo,19h je i grad je prazan ali taj albergue je popunjen i ne primaju, idemo dalje i u drugom ima mjesta, uzimamo spavanje sa dorućkom, i vidi čuda, Čudnovata družina dolazi u isti albergue, kasnije smo se tako konstantno nailazili po gradovima, zanimljivo je kako to ispada, danima se ne vidimo i onda se kasnije negdje sretnemo u prenoćištu.

Problem koji je nastao putem je taj da je do Pamplone bilo 56km a ne oko 50 koliko je pisalo, to je problem sao kod planiranja dolaska hrane i sličnih stvari, ali ok, glavno da smo stigli...

Po dolasku u albergue uvijek imamo istu rutinu, ostavljamo stvari na krevetu, spavamo u vrećama za spavanje pa prvo njih stavljamo na krevet, brzinsko tuširanje i higijena pa pranje veša ALI, kako je već 19:30h domaćica nam neda da koristimo mašinu za veš jer će metati drugima koji već sada spavaju i odmaraju, ako peremo na ruke neće se osušiti do jutra, ipak naj osnovnije peremo na ruke i stavljamo na štrik pa ćemo dodatno sušiti na ruksaku u hodu.

Inaće u Španjolskoj je podne Siesta doba kada ništa ne radi i kada je vrijeme odmora, to varira od mjesta do mjesta i obićno je od 14-15 pa do 18-19h, u to doba je teško nešto i kupiti pa tako treba i planirati kupovinu hrane putem.

Ovako je izgledala spavaona

Navećer idemo u Burger king ubit se od gluposti

Dan 3

Odlučili smo da ćemo raditi jedan dan jaću turu jedan dan slabiju, tako da je danas slabija i planiramo 24km preć do mjesta Puente La Reina.
Iako je tek 3 dan nekako nam izgleda da već dosta dugo hodamo,idemo u potragu za flasterima, voltaren gelom i sličnim stvarima, ja sam skužio da sam totalno profulao sa ruksakom koji sam nosio i nadao sam se naći u Pamploni nešto ali nažalost ništa.
Prehodali smo Pamplonu uzduž i poprijeko, u jednom dućanu smo upoznali Irca koji tamo radi, on je na Camino krenuo ćim se sa trajektom iskrcao u Francuskoj, prehodao je Camino i vratio se u Pamplonu i tu je već nekoliko godina, ljubazno nam je ponudio da ostavimo ruksake dok prehodamo grad i potražimo stvari koje nam trebaju.
Pokupili smo stvari i krenuli dalje, inaće svaki grad ima svoje oznake za Camino

Malo van grada put se vraća u normalu

Danas je opet uspon i na putu prema brdu je gradić

Ovakav doručak će vas koštati oko 5-6e

U lokalu klopa cuga, ide camino a idu i euri a još smo na početku puta ali čovjek je željan svega

[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Camino de Santiago - Mojih 1000km   

[Vrh] Go down

Camino de Santiago - Mojih 1000km
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Jedna zelja
» Mojih ruku četvrti nož
» Krusicko j. 2012. 5 mojih dana.