FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Život bez novca - Page 2 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Život bez novca - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Život bez novca - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Život bez novca - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Život bez novca - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Život bez novca - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Život bez novca - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Život bez novca - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Život bez novca - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Život bez novca - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Život bez novca - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Život bez novca - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Život bez novca - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Život bez novca - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Život bez novca - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Život bez novca - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Život bez novca - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Život bez novca - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Život bez novca - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Život bez novca - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Život bez novca - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Život bez novca - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Život bez novca - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Život bez novca - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Život bez novca - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Život bez novca - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Život bez novca - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Život bez novca - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Život bez novca - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Život bez novca - Page 2 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Život bez novca

+23
Hombre
Koaksijalac
glock
Ikarus
Frenky
PJER
duke
zoran
maks1969
jerc1
Mornar
dkclaymore
hankok
MrCroat93
neven
commando
damjan
bolle
Mshai
Zeljko
Stoney
tonka
Mladen
27 posters

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by neven 07.12.09 14:11

anita je napisao/la:nevene si ih stvarno gledao na tv? gdje, šta, kad, o čemu...zanimaju me..
ma ljudi oni su mladi...baš su simpa..a i umjetnici...
mshai jesi i ti bio u ekipi koja je pjesmom dokekala rođenje malene?

Supruga ih je gledala na telki mislim prošli tjedan ja sam nešto čačkao po kompu
od prijatelja pa nisam stigao, znam da su bili na htv-u.Treba prošnjofati po netu možda
je tu emisiju netko snimio.

neven
lingua
lingua

Broj postova : 394
Datum registracije : 21.09.2009

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Mshai 07.12.09 15:49

anita je napisao/la:
mshai jesi i ti bio u ekipi koja je pjesmom dokekala rođenje malene?
Njet, nisam bio prisutan. Ja u ZGu, oni u Istri. Malo daleko. =)
Mshai
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 517
Godine : 39
Lokacija : kraj drva života
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by tonka 07.12.09 16:15

pa oćeš me upoznat s njima..mshaiću? ajde zlato moje Život bez novca - Page 2 469245
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by MrCroat93 13.12.10 17:43

Po meni su ovo gluposti. Izolirat se na takav neki nacin. Al oke svako ima pravo na odabir.
MrCroat93
MrCroat93
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 42
Godine : 31
Lokacija : Sveti Ivan Zelina, Zagreb
Datum registracije : 29.11.2010

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by neven 13.12.10 17:59

MrCroat93 je napisao/la:Po meni su ovo gluposti. Izolirat se na takav neki nacin. Al oke svako ima pravo na odabir.
Pogledaj kada su postovi pisani, prestari su za diskutirat Anita i Mshai se više ne javljaju bar koliko je meni poznato.
neven
neven
lingua
lingua

Male
Broj postova : 394
Godine : 56
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 21.09.2009

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by hankok 13.12.10 18:29

ništa čudno u današnje vrijeme
hankok
hankok
lingua
lingua

Female
Broj postova : 452
Godine : 48
Lokacija : metković
Datum registracije : 12.12.2010

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by MrCroat93 28.12.10 6:48

dobro ja sam ipak novi pa naletim na ovak neš i onda prkomentiram... Život bez novca - Page 2 368870
MrCroat93
MrCroat93
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 42
Godine : 31
Lokacija : Sveti Ivan Zelina, Zagreb
Datum registracije : 29.11.2010

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by dkclaymore 14.01.11 20:59

Šteta,mogu se ljudi truditi koliko hoće pravilno odgojiti i ne pokvariti dijete ali svijet i vrijeme ce napraviti svoje pa će maloj u stvari biti teže u životu nego što bi trebalo. Mi svoje male lopove na neki način već spremamo na sve nesavršenosti života u zajednici a mala SkaSka će to učiti na teži način. Nadam se da će unatoč tomu "ispasti" osoba kojom se njeni roditelji ponose.
dkclaymore
dkclaymore
tipko
tipko

Male
Broj postova : 59
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 31.10.2010

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Mornar 14.01.11 22:03

ja to svome djetetu nebi nikad napravio. nemoze njemu u danasnje vrijeme nikako bit lakse sa ovakvim djetinjstvom...
da ostanem bez para napravio bi bilo sta da mi djetetu bude lakse u zivotu i nije me to sram rec. pred malo je bio covjek koji je uhvacen u kradji jer mu dijete nije imalo sta jest a zive njih par u kvadrat i pol prostora,dok su neki pljuvali po njemu ja se u potpunosti slazem sa njim. prije par mjeseci na forumu je neko napisao da je razgovarao sa zenom i da vise nece radit za nikog nego za sebe???? to po meni nije bas najnormalniji odgovor covjeka koji ima zenu i djecu. kao kupovat ce i preprodaat nes i od toga zivit..mislim da su nozevi bili u pitanju... nije mi bas jasno.
imam takav posao da nisam pre cesto doma al kad dodjem opet pogledam sta ima i doma za zaradit jer htjeli vi to il ne pare su te koje presudjuju koliko ce nam bit dobro.
ima i vic neki kojeg sam zaboravio da je ipak ljepse plakat u ferariju nego u fici.
osudite me kako ocete al obitelj na prvom mjestu
Mornar
Mornar
lingua
lingua

Male
Broj postova : 342
Godine : 38
Lokacija : Grižane-Pula
Datum registracije : 02.10.2010

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by jerc1 15.01.11 1:16

ma nije mislio za sebe kao za osobu, nego za sebe i obitelj
kad radiš za nekoga plaćeno ti je samo tvoje vrijeme i trud, kad radiš za sebe imaš još neki postotak (ako uspješno radiš) od posla nakon što si isplatiš plaću

i btw. pogledaj koliko te država odere, prvo ti uzmu dobar postotak s plaće, razne gluposti, pa platiš još 23% PDV na ono što kupiš s ostatkom novca, pa ako imaš nešto vrijednijeg u vlasništvu još ti i na to naplate nekakve dadžbine
ustvari ti više daš njima nego što tebi ostane, a natrag ne dobiješ ništa, školstvo, zdravstvo, uprava, policija, mirovine, sve to ti plaćaš ogromnom lovom, a ne vidiš poboljšanja (ili su stvarno rijetka ili to i nisu poboljšanja)
ovim ljudima u šumi nemaju šta oduzeti, sve si sami "zarade" tj. naprave-znači da rade za sebe
jerc1
jerc1
tipko
tipko

Male
Broj postova : 80
Godine : 34
Lokacija : Jastrebarsko
Datum registracije : 12.08.2010

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by damjan 15.01.11 18:41

Mornar je napisao/la:prije par mjeseci na forumu je neko napisao da je razgovarao sa zenom i da vise nece radit za nikog nego za sebe???? to po meni nije bas najnormalniji odgovor covjeka koji ima zenu i djecu.
ako nisi ni procitao tekst kako spada radije ga nemoj komentirat...

Mornar je napisao/la:imam takav posao da nisam pre cesto doma ...
...al obitelj na prvom mjestu
bas o tome sam pricao... kako ti moze obitelj bit na prvom mjestu ako ih ni ne vidis

..bolje se informiraj prije nego pocnes sa nebuloznim komentarima Život bez novca - Page 2 393492
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by maks1969 26.07.11 21:53

All you need is love.
John Lenon
Do prije 150 godina više od pola ljudi je živjelo tako.Pa šta im je nedostajalo.Nama nedostaje ono čehga oni imaju naretek:slobode.Oni pju kišnicu mi kloriranu vodu.mi imamo milion troškova oni nemaju.mi živomo pod stresom oni ne.A djete će svakakko ići u školu i rije tog sr družiti s vršnjacima.mislim da je to djete u prednosti od one koja će krišom u podrumu pljugat pit alkohol i tko zna šta sve ne...
Da li bi ja tako živio?Moždfa i bi alo moja žena baš ne diljeli moj entuzijazam-

maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 54
Lokacija : Istra
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by zoran 21.12.12 22:11

Samo nabrzaka da se nadovezem na ovu staru raspravu... Apsolutno se ne slazem niti u jednom pogledu prigovaranja ovoj mladoj obitelji, a kojoj svaka cast, ne samo radi takve "hrabre" odluke vec i na tome sto su svom djetetu takvo nesto omogucili.

Ovi sto im prigovaraju, da im odgovorim.

Prvo, cigani cesto zive u uzasnim nehumanim uvjetima, u prljavstini, u groznom/stetnom okruzenju njihovih obitelji (cesto neobrazovani roditelji koji djecu uce kradji i prosenju te ih iskoristavaju) i sta sve jos ne. Takva djeca ce vjerojatno zavrsiti kao i njihovi roditelji i tako u krug. Ne zelim generalizirati i reci da su Romi glupi ili nesto slicno, ali takva je situacija sa njima. Ono sto hocu reci je da nitko ne dize strku/dreku oko njih niti ih je briga za njih koji dokazano zive u UZASNIM UVJETIMA, a zbog dvoje obicnih "nasih" ljudi se odma dize panika i to bez icega konkretnog sto im se moze zamjeriti. Takodjer, ima hrpetina neromskih obitelji gdje djeca zive u "civilizaciji", no u odvratnim zivotnim uvjetima (siromastvo, roditelji losi, nehigijena itd), pa takodjer nikakva panika.

Drugo, njihovi "prijatelji" i obitelj koja ih prijavljuje je debilna. Preocito je da su roditelji nadprosjecno inteligentni i obrazovani (fakulteti itd.) i sasvim sposobni prosuditi sto i kako napraviti oko svog djeteta. Najbolje mi je dok neka debela babuskara od 60 godina s jedva zavrsenom osnovnom skolom i koja nikad nije sisla s betona misli kako je najpametnija i da zna sve na svijetu i da je kompetentnija odlucivati o necijoj sudbini. Komentari kao kako je/ce biti dijete neuhranjeno, nerazvijeno, nesocijalizirano itd. su doneseni ne znam iz cega? Totalno bezveze ispucani.

Trece, sto se tice doktora i imuniteta itd., zasto netko misli da ju ne vode povremeno doktoru na pregled? Sto se doktora i sve medicine tice, i bolje je ne ici im (osim ako je bas nuzno, tipa zubobolje i sl., te na redovne PREGLEDE) jer to su, iz gomile onog sto sam vidio iz svog i tudjih iskustava, obicni "drug dileri", sopaju ljude tabletama i svakvim sranjima i za najmanju sitnicu. Vidio sam hrpetinu ljudi koje su doktori pretvorili u teske ovisnike o antidepresivima i sl., a potpuno nepotrebno. Sto se samog imuniteta pak tice, za ljude (A POGOTOVO DJECU) je puno bolje da odrastaju u takvim "teskim" i "prljavim" uvjetima jer imunitet nevjerojatno ojaca i razvije se. Dapace, poznato je da djeca koja su odrastala u sterilnim uvjetima te nisu imali kontakta s prljavstinom, ZEMLJOM, travom, blatom, zivotinjama itd. imaju sjeban imunitet i obolijevaju od raznih glupavih bolesti, alergija itd.

Cetvrto, skolovanje i socijalizacija itd.. Nigdje ne pise da ce dijete cijeli zivot ostati u sumi, tj. da u skolskoj dobi nece krenuti u skolu. Mozda ce se kroz par godina radi djeteta roditelji vratiti totalno u "civilizaciju" ili ce iskombinirati zivot u prirodi + djetetov odlazak u obliznju osnovnu skolu itd. Sto se psihe tice, pa majka joj je PSIHOLOG i time van svake moguce kritike :-). A sto se skolovanja tice, da se vratim na to, postoji i mogucnost "skolovanja kod kuce", zar ne? Ako se ne varam, to je zakonito (barem vani, no ne znam kako je kod nas). Zna li netko? Ukoliko su roditelji inteligentni i obrazovni, sigurno ce mu sami dati bolje i kvalitetnije i brze obrazovanje nego nekakav javni sistem koji je kod nas ubi boze. I jos jedna stvar u vezi "socijalizacije" - pa dijete ce vrlo vjerojatno imati jos brace i sestara :-) + ima i druge djece u tom selu/okolici itd., nije da ce biti bez ikakvih vrsnjaka :-).

Peto, sto se tice djetetovog "nemogucnosti odabira" takvog zivota. Pa sto? Nitko vas ne pita hocete li biti vjernik ili ne kad ste mali. Nitko vas ne pita hocete li ici u skolu ili ne. Koje nacionalnosti zelite biti. Pa opet nitko ne radi strku oko svega toga zbog nekakvih "prava" + po cemu netko moze reci ili misliti da je jedan nacin bolji od drugog? Zasto netko misli da je zivot u "civilizaciji" gdje djecu od malih nogu bombardiraju svakakvim sranjima i uce ih kako je lova i moc itd. najbitnije u zivotu, bolje od zivota u prirodi gdje nema tih stetnih utjecaja i loseg odgoja takvog drustva. Primjerice, ja osobno bih puno vise volio da sam imao takve obrazovane roditelje i da sam zivio negdje u prirodi itd. nego zivio u gradu i bio odgojen s hrpom "modernih" sranja u glavi.

Po meni, to dijete ce biti fizicki i imunosno puno izdrzljivije i zdravije od prosjeka, biti ce blize s prirodom i imati ce vec "ugradjeno" u sebe svakakva znanja o prezivljavanju u prirodi kao sto je nama prirodno govoriti domaci jezik, nece biti optereceno modernim civilizacijskih sranjima kao trka za lovom, karijerom, poslom, strahom od gubitka posla, nenapredovanja itd. te ce psihicki biti puno opustenije i prirodnije i od malih nogu ce znati koje su stvari u zivotu vaznije i koje imaju prioritet (u to sam pogotovo siguran jer danasnje moderno drustvo cini ljude psihicki bolesnima, frustriranima, ostecenima, punih neuroza itd.; negdje sam procitao da bi cca 80% danasnjih ljudi trebalo ici na terapije psihijatrima, a da su pogotovo danasnja djeca sjebana, no sva ta, bespotrebno razvijena, lagana poremecenost ljudi se ignorira/ne lijeci vec se ljude s problemima eventualno kljuka lijekovima i to je to).
zoran
zoran
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 25
Godine : 124
Lokacija : HR
Datum registracije : 17.12.2012

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by duke 22.12.12 9:32

Amen to that!
duke
duke
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1239
Godine : 39
Lokacija : Sveti Ivan Zelina
Datum registracije : 04.04.2012

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by PJER 23.12.12 11:27

slažem se sa zoranom, dobar dio stvari stoji ali nema školovanja kod kuće, osnovna škola je obavezna
PJER
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1838
Godine : 55
Lokacija : BJELOVAR
Datum registracije : 12.02.2011

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Frenky 23.12.12 13:36

@zoran, ne razumijem to pljuvanje po medicini i negaivno generaliziranje liječnika kao nekih drog dilera koji u sprezi sa zlim farmaceutima stvaraju ovisnike od ljudi koji (sic!) idu na redovne preglede.

na redovne preglede idu samo piloti, vozači autobusa i posjednici oružanog lista i oni koje firma šalje na sistematski.

a klinci idu na cijepljenje, a zahvaljujući tome danas nema dječje paralize i velikih boginja npr.

a što se tiče ovih što odrastaju u uvjetima radi kojih bi trebali imati maksimalni imunitet, upravo takvi, romi npr. rano oboljevaju i rano umiru. što radi nebrige za vlastito zdravlje, što radi loših i nehigijenskih uvjeta u kojima žive.

neznam koji su razlozi natjerali ovu obitelj, čiju odluku deklarativno podržavaš, da od vlastitog života rade performans, ali svakako nije uredu vlastito dijete izlagati uvjetima preživljavanja u nekakvom improviziranom skloništu u šumi.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by zoran 23.12.12 16:01

Frenky je napisao/la:@zoran, ne razumijem to pljuvanje po medicini i negaivno generaliziranje liječnika kao nekih drog dilera koji u sprezi sa zlim farmaceutima stvaraju ovisnike od ljudi koji (sic!) idu na redovne preglede.

na redovne preglede idu samo piloti, vozači autobusa i posjednici oružanog lista i oni koje firma šalje na sistematski.

a klinci idu na cijepljenje, a zahvaljujući tome danas nema dječje paralize i velikih boginja npr.

a što se tiče ovih što odrastaju u uvjetima radi kojih bi trebali imati maksimalni imunitet, upravo takvi, romi npr. rano oboljevaju i rano umiru. što radi nebrige za vlastito zdravlje, što radi loših i nehigijenskih uvjeta u kojima žive.

neznam koji su razlozi natjerali ovu obitelj, čiju odluku deklarativno podržavaš, da od vlastitog života rade performans, ali svakako nije uredu vlastito dijete izlagati uvjetima preživljavanja u nekakvom improviziranom skloništu u šumi.

Ne, krivo smo se razumjeli. Nisam i redovne preglede poistovjetio s necim losim. Redovne preglede (ne samo obavezne radi posla i sl.) treba obavljati svatko, predstroznosti radi. Ljudi cesto rade krivo, ne idu na redovne preglede iz lijenosti ili jer idu iz krajnosti u krajnost (totalno otkantaju medicinu sto je po meni pretjerano i stetno).

Ono sto hocu reci po onome sto sam vidio iz svog osobnog iskustva, ostalih clanova u obitelji te poznanika je da ti doktori za svaku sitnu pizdariju propisuju hrpetinu lijekova (antibiotika i sl.). Malo curi nos, ili blaza prehlada/gripa, roditelji odu doktoru i dobiju hrpetinu lijekova. Sve to ne samo da je nepotrebno (sve se to lako preboli samo od sebe) vec i stetno iz vise razloga - ljudski imunitet slabi jer se ne uci sam boriti protiv takvih sitnica, antibiotici cestim uzimanjem postaju manje djelotvorni tako da jednom kad ti doista zatrebaju nece biti djelotvorni itd. Primjera ima stvarno hrpetina.. Recimo, susjeda u selu kojoj je umro muz. Zena naravno u depresiji (NORMALNA STVAR), otisla doktoru, ovaj joj odmah prepisao gomilu tableta (Diapezeme i sta ja znam sta sve ne). Zena pocela piti ("valjda doktor zna najbolje") i na kraju su je te tablete totalno unistile. Pretvorila se u hodajuceg zombija, IQ joj se prepolovio, i totalno je ovisna o tabletama. Medicini svaka cast, ali treba biti oprezan sa njima..

I sto se tice ove moje karakterizacije da su "drug dileri", to doista stoji, ne samo zbog nemarnog prepisivanja tih suvisnih lijekova vec dosta njih to radi i namjerno jer dobivaju postotak (ili druge povlastice) od farmaceutskih kuca. Svako malo izleti u javnost nekakva afera gdje se otkrije potplacivanje doktora od farmaceutske industrije i nagrade/stimulacijama doktorima koji vise potrose njihovih lijekova, a zadnja je bila nedavno i kod nas.

Sto se tice cjepiva, protiv njih takodjer nisam nista rekao i one spadaju u gore navedene redovne preglede koje smatram nuznima. Iako, u svijetu se sve vise medju znanstvenicima siri uvjerenje da se djeci daju prerano cjepiva i da rade djeci stetu jer su mala djeca izrazito osjetljiva na neke spojeve/otrove u tim cjepivima (ziva itd.) i dovode ih u izravnu vezu s hrpetinom modernih bolesti kao sto je recimo autizam, cerebralna paraliza itd. (ne sjecam se tocno koje sve). Svi oni govore da se djecu ni slucajno ne bi trebalo cijepiti kad su mala vec tek nakon 4-5-6 godina starosti. Da me se ne bi krivo shvatilo, nisam ja protivnik cijepljenja, dapace. Ukupno gledana korist cijepljenja na podrucju cijele drzave je veca od stetnosti koja cjepiva uzrokuju, no stetnosti ipak postoje, i svakog roditelja boli briga za nekakve uspjesne statistike kad njegovo dijete ostane invalid cijeli zivot (10-100 puta su povecane pojave autizma i jos nekih bolesti u odnosu na necijepljenu djecu).

Sto se Roma tice, tu smo se opet krivo skuzili. Nisam naveo kako su Romi primjer kako bi ljudi trebali zivjeti, vec naprotiv. Njih sam naveo kako zive u puno gorim uvjetima (u svim pogledima, zdravstvenim, obrazovnim, odgojnim itd.) no nitko ne radi nikakvu strku oko toga, ni drzava ni udruge ni drustvo, sto je licemjerno. Ali kad smo se vec dotakli njihovog zdravlja, da, oni su "prirodno" zdraviji/otporniji od "civliziranijih" gradjana. Treba razlikovati ekstreme kao zivot u stalnoj vlazi, prljavstini, boravak u prostorijama punih gljiva, nelijecenju spolnih bolesti itd. od kojih Romi najcesce tesko obolijevaju i posljedicno umiru itd. od onog o cemu ja pricam - o potrebi izbjegavanja totalnog sterilnog nacina zivota. Prava i optimalna ravnoteza je izmedju tog dvoje, izmedju totalno opasne okoline, nikakve higijene i zdravstven brige s jedne strane i totalne sterilne okoline ("zivot pod staklenim zvonom") s druge strane. Najzdravija djeca su ona koja nisu po cijele dane zatvorena u kucama, zgradama itd. vec se po cijele dane igraju vani, na zemlji i travi, u prasini, blatu itd. Poznato je da obicna ZEMLJA ima hrpu zdravih bakterija u sebi koje su nuzne covjeku. Takodjer, poznato je da su djeca koja su u kontaktu sa zivotinjama (mackama i psima itd.), pogotovo s njihovom dlakom, imaju puno manje alergija i otpornija su na bolesti karakteristicne modernom "civiliziranom" (gradskom) covjeku. Naravno, uvijek postoje oni extremi kao sto se djeca mogu zaraziti trakavicom, dobiti meningitis od krpelja itd., ali to su extremi i naravno da se njih treba lijeciti medicinom. Poanta je u balansu, u ravnotezi izmedju prirode i civilizacije, u svemu treba imati mjere i od svega treba uzeti ono sto je najbolje.

I da se za kraj vratim na ovo dvoje i njihovo dijete. To sto oni zive u prirodi ne povlaci automatski da zive u NEZDRAVIM UVJETIMA (kao i da uopce ne idu doktoru, cak ni kad bi im dijete recimo umiralo od previsoke temperature itd.). U prirodi mozes sasvim zdravo i normalno zivjeti, biti u suhom i cistom, odrzavati higijenu itd. Jesi li bio kad, recimo, na kampiranju tjedan-dva negdje u prirodi, ziveci u satoru, kolibi i sl.? Jesi li se smrtno razbolio? Vjerojatnost da se razbolis je minimalna, prakticki nikakva, pogotovo ako znas sta radis (kao sto ti roditelji znaju). A ako ti nista ne bude od dan-dva, tjedan-dva, onda ti vrlo vjerojatno nece biti nista niti ako zivis tako mjesec-dva, ili vise mjeseci.
zoran
zoran
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 25
Godine : 124
Lokacija : HR
Datum registracije : 17.12.2012

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by zoran 23.12.12 16:27

PJER je napisao/la:slažem se sa zoranom, dobar dio stvari stoji ali nema školovanja kod kuće, osnovna škola je obavezna

Ah, previse je bilo tako nesto ocekivati od Hrvatske... :-)

http://hr.wikipedia.org/wiki/Kućno_obrazovanje#Stanje_u_svijetu

U vecini drzava je takvo nesto sasvim normalno, a i u nasoj najblizoj okolici (Srbija, Crna Gora, Slovenija...).

Iz svog iskustva, mogu reci da je nase skolstvo zivi ocaj. Nekvalitetni programi uz preopterecene ucitelje i preopterecene ucenike + preveliki psihicki pritisak na djecu zbog kojeg djeca imaju odbojnost prema skoli te misle kako su glupa. Totalni fail.
zoran
zoran
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 25
Godine : 124
Lokacija : HR
Datum registracije : 17.12.2012

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Ikarus 23.12.12 17:17

@Zoran kao prvo neznam od kuda ti volje pisati takve romane???

Drugo, kada izjaviš nešto tipa "...pa majka joj je PSIHOLOG i time van svake moguce kritike..."

Zašto bi bila van kritike? zašto misliš da osoba koja je provela pola svog života po školama i faxovima zna nešto o životu?

Kako ti je to uopče palo na pamet...

Treče....shvati da se MISAO nikad ne prenese na papir ili slova onakva kakva je u glavi tako da si tu tu (možda u najboljoj namjeri) napiso hrpenu gluposti i praktički ih postavio kao činjenicu...

Šta ti npr misliš kako bi se jedno takvo dijete osiječalo da odrasta tako sa roditeljima u "šumi" bez ikakvih blagodati modernog svijeta, i onda da mora provest mjesec dana u gradu, cure ili dečki ovi kojeg je spola dijete, prijatelji, mobiteli, kompjuteri, svi živi i neživi sportovi kojima se može bavit...

Nemoj mi samo reći da se time može bavit i u šumi jer ko če ju/ga trenirat???

Kako bi se dijete snalazilo u komunikaciji sa većim brojem ljudi???

Ti koj imaš 112g vjerojatno znaš sve ali da mi je znat ko bi to dijete sve naučio... od matematike, fizike,kemije itd itd...

Malo si zastranio po ovom pitanju, jer stvar je života u harmoniji a ne u extremu...

A to šta se tiće školsta uopće neču komentirat jer lako je reč da je ono ovakvo ili onakvo kad ga barem donekle razumiješ a kad ga uopče ne razumiješ to je druga stvar...

Prelaziš u neke totalne extreme...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by zoran 23.12.12 22:33


ikarus je napisao/la:@Zoran kao prvo neznam od kuda ti volje pisati takve romane???

Trenutno sam bogu iza nogu van ikakve civilizacije (laptop mi je na Internet spojen GPRS-om, prek mobitela) i povremeno zna biti dosadno, a ovaj forum i teme su mi jako zanimljive :-). A i brzo pisem, napisem taj "roman" (kobasicu) u 5-10 minuta :-).

Drugo, kada izjaviš nešto tipa "...pa majka joj je PSIHOLOG i time van svake moguce kritike..."

Zašto bi bila van kritike? zašto misliš da osoba koja je provela pola svog života po školama i faxovima zna nešto o životu?

Kako ti je to uopče palo na pamet...

OK, ajmo pogledat s druge strane. Danas svaka budala moze roditi/napraviti dijete, i s 15 godina, bez ikakvog testa ili tecaja za roditeljstvo, bas nista. Cure se znaju udat sa 17-18 godina, ne imati ikakvu skolu ni odgovrnost i nikakvog posla i novaca, a u 3 godine nastanacaju troje djece i postanu socijalni slucaj i nitko im nista ne da ne moze nego niti ne prigovara (ni drzava, ni socijalne sluzbe ni drustvo itd.). Ako pratis vijesti, prije nekoliko dana je bio primjer neke zenske (stara 20 godina) iz Bjelovara koja se zalila kako nema djeci za jesti (ima ih troje). Drugi dan se ispostavilo da mjesecno ona i njena obitelj dobivaju hrpe naknada i pomoci itd., no zenska je propalitet koja umjesto da kupi djeci hranu trosi na alkohol i cigarete itd. Takvih primjera ima tisuce, gdje roditelji OCITO nisu sposobni brinuti o djeci (a o odgoju i njihovoj buducnosti da ne pricamo), no nikome nista. A u ovom primjeru imamo dvoje odavno odraslih ljudi (imaju cca 30 godina), akademski obrazovanih i jos majka psiholog (!). Usporedi te 2 obitelji i ako se smatra da je ova zena iz Bjelovara sposobna za odgoj svoje djece, pa sta onda tek treba reci za ovo dvoje "nomada"? Oni su "space shuttle" za tu bjelovarcanku. Koji je njihov grijeh? Jedino to sto zive u prirodi, a sto je po meni PLUS, a ne nekakav potencijalni nedostatak.

Treče....shvati da se MISAO nikad ne prenese na papir ili slova onakva kakva je u glavi tako da si tu tu (možda u najboljoj namjeri) napiso hrpenu gluposti i praktički ih postavio kao činjenicu...

Pa sto je tocno glupost? Ovo su stvari koje znam, bilo iz citanja hrpe strucnih tekstova i citanja tudjih iskustava, bilo iz stvarnog zivota iz osobnog i tudjih iskustava (primjerice ovo za edukaciju, imunitet itd.).

Šta ti npr misliš kako bi se jedno takvo dijete osiječalo da odrasta tako sa roditeljima u "šumi" bez ikakvih blagodati modernog svijeta, i onda da mora provest mjesec dana u gradu, cure ili dečki ovi kojeg je spola dijete, prijatelji, mobiteli, kompjuteri, svi živi i neživi sportovi kojima se može bavit...

Nemoj mi samo reći da se time može bavit i u šumi jer ko če ju/ga trenirat???

Ne znam zasto mislis da jedno iskljucuje drugo, tj. da zivot u prirodi automatski iskljucuje sve ostalo, da je djetetu nedostupno ili da bi mu roditelji branili? Tko kaze da, recimo, dijete nece ici u skolu? U mojim krajevima ima sela koja su 5, 10, 15 km itd. i sva su rasirena na sve strane. Skolski bus prolazi kroz sva ta mjesta i vozi ih do skola. Isto tako i ova klinka moze pohadjati skolu (putovati do nje) gdje god zivila. Ili ici vjezbati neki sport u gradu itd.

Kako bi se dijete snalazilo u komunikaciji sa većim brojem ljudi???

Mislis na socijalizaciju koja se "razvija u skoli" (uoci navodnike)? Ovo je prica za sebe, no mogu ti pojasniti, ako zelis. Ljudi su u totalnoj zabludi sto se tog tice da su djeca bez skole asocijalna itd.

Ti koj imaš 112g vjerojatno znaš sve ali da mi je znat ko bi to dijete sve naučio... od matematike, fizike,kemije itd itd...

Edukacija kod kuce je kvalitetnija nego ona u skoli, znam to i iz nekih osobnih iskustva, a i iz istrazivanja cije rezultate mozes naci na Internetu. Djeca se kod kuce uce do srednje skole ili fakulteta, ovisno o sposobnosti i volji roditelja, i ta djeca ostvaruju puno bolje rezultate na testovima znanja + nisu maltretirana kao u skoli (strebanjem itd.).

Malo si zastranio po ovom pitanju, jer stvar je života u harmoniji a ne u extremu...

Potpuno se slazem s tim da treba postici harmoniju.

A to šta se tiće školsta uopće neču komentirat jer lako je reč da je ono ovakvo ili onakvo kad ga barem donekle razumiješ a kad ga uopče ne razumiješ to je druga stvar...

Prelaziš u neke totalne extreme...

Pa zelis li reci da je nase skolovanje kvalitetno? Mogao bih napisati mali esej o tome. Nase obrazovanje je jako lose, sto pokazuju i istrazivanja, djeca imaju ogromne rupe u znanju.
zoran
zoran
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 25
Godine : 124
Lokacija : HR
Datum registracije : 17.12.2012

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by glock 23.12.12 23:43

kakve tek rupe imaju mali(a i veliki) Ameri,pa i Australci koji u 4tom razredu uče tek ono što naši klinci prođu u prvom ili drugom.Kod nas su možda preopterečeni,možda ali naspram ostalih...pa zašto mladi stručnjaci nalaze bez problema poslove vani ako nam je školstvo toliko sjebano,sjebani su političari i ministri sa svojim nadobudnim novotarijama i kopiranjem gluposti sa zapada,zadnja je Bolonja.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Ikarus 24.12.12 0:43

Dali je moguče da ti tako usko gledaš situaciju?

Ako kako će si to dijete moć apsolutno išta priuštit?

Od kuda odjeća? i opet ti tu brkaš par pojmova? jedno je život na selu a drugo život u "divljini" solo daleko od ičega...

A to za akademski obrazovane mi nemoj molim te govorit, jer će iduće piatnje bit kolko takvih imaš u familiji i koliko takvih poznaješ a vjeruj mi ne više od mene jer mi je neko iz obitelji čak i osnivač jedne akademije tako da pusti prazne priće...

A ovo sa školom opet "tipkas" šta si negdje pročitao... dali npr znaš koliko uče djeca u japanu i koliko su ona naprednija od nas???

Kakvo učenje u kući da citiram sam sebe " ....da mi je znat ko bi to dijete sve naučio... od matematike, fizike,kemije itd itd..."

Nemoj opet samo mješat pojmove pa reć... pa deđe im profesor doma... oni žive usred ničega u šumi... nigdje ničega, znači ne dođe niko...

Na šta će pisat? nema kemiske, nema papira nema gumice, oće palit štap pa sa njim?

Oče uvijek hodat bosa, donje rublje, tamponi, mjesečnice, a da ne ulazim u bolesti?

Ti pišeš o nekim prehladama, a šta je sa šećernom bolestim,tuberkolozom, vodom u plučima itd itd itd itd itd....zubari....

Spominješ cigane? i njihovu otpornost???

Kod mene na kvartu u Zg je bilo cigansko naselje, dijeca od 3-5 god su gola i bosa trčala po ulici po snijegu, svako malo bi auto pobro nekoga ali nije to bio problem nego ona tako odrastu, a kolki im je životni vijek?

Kolko cigana znaš od 80+ godina???

I kakva socijalizacija u školi??? Mogučnost primanja informacija verbalnih sa više strana od jednom, upravljanjem sa istima i komunikacija.... ona živi samo sa roditeljima...

Ja ne kažem da je to loše za nekoga od nas, za nas je to odlićno ali ne za dijecu koja se tek rode pa neznaju drugu stanu priće, gradsku, seosku, sve jedno ali civiliziranu...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Frenky 24.12.12 7:51

@zoran, ti si kod upisa godina u profil upisao krivo stoljeće, čini mi se. prema onome što pišeš, rekao bi da nemaš više od 12 godina.

i da si sklon guglanju i tipkanju.

međutim, moraš znati i to shvati ozbiljno, da guglanjem ne možeš niti zamjeniti, niti nadoknaditi dugogodišnji i mukotrpan način stjecanja znanja kroz školovanje.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Koaksijalac 24.12.12 8:21

@zoran

Dragi kolega, iz procitanoga se da zakljuciti da nikada nisi zivio bez novca ili vodio malo dijete kod doktora ili jos gore oboje odjednom.


Koaksijalac
lingua
lingua

Male
Broj postova : 243
Godine : 47
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.03.2011

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by duke 24.12.12 12:35

ikarus je napisao/la:

Spominješ cigane? i njihovu otpornost???

Kod mene na kvartu u Zg je bilo cigansko naselje, dijeca od 3-5 god su gola i bosa trčala po ulici po snijegu, svako malo bi auto pobro nekoga ali nije to bio problem nego ona tako odrastu, a kolki im je životni vijek?

Kolko cigana znaš od 80+ godina???

ovo sad izgleda koda su "civilizirana" djeca otporna na udarce automobila....
malo zajebavam,al upalo mi je oko... hhehhe bez ljutnje molim! Život bez novca - Page 2 368870
duke
duke
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1239
Godine : 39
Lokacija : Sveti Ivan Zelina
Datum registracije : 04.04.2012

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by neven 24.12.12 17:44

Mislim da bi ova tema trebala iči pod lock jer kako stvari stoje može doći do piz...
Međutim ono što je Zoran napisao o "štancanju" djece stoji.
neven
neven
lingua
lingua

Male
Broj postova : 394
Godine : 56
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 21.09.2009

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Hombre 24.12.12 19:55

neven je napisao/la:Mislim da bi ova tema trebala iči pod lock jer kako stvari stoje može doći do piz...
Međutim ono što je Zoran napisao o "štancanju" djece stoji.
Ljudi malo suprostavljaju mišljenja, a ti odmah misliš da će doć do problema.
Djeca su se oduvijek štancala i to u pravilu po sistemu što manje novca to više djece.
I tako izumiremo ali je i problem što takva djeca nisu radno produktivna pa se pretvaraju u socijalu i kriminal.

Što se same teme tiče moje mišljenje je da svak ima svoj izbor, a da je istina kao i uvijek između dvaju krajnjih stavova.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by neven 24.12.12 21:24

da hombre mislim nebi bilo prvi put da se tako nešto dogodi
neven
neven
lingua
lingua

Male
Broj postova : 394
Godine : 56
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 21.09.2009

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Hombre 24.12.12 23:23

neven je napisao/la:da hombre mislim nebi bilo prvi put da se tako nešto dogodi
Shvaćam ja da ne vrtimo svi isti film u glavi ali bi ljudi trebali voditi računa da je ovo ipak virtualni svijet u kojem se ne možeš baš lako uhvatiti u fizički obračun, a onima koji se poznaju takvo nešto i ne pada na pamet.
Čemu onda ne dopustiti malo oprečnih mišljenja i stavova pa ako netko postane baš naporan ili vulgaran modovi mu zbrišu post, a ako nastavi onda dobije ban...

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Mad Max 25.12.12 15:05

Svi ljudi smo otprilike tako obrazovani, da vidimo odmah sve što krivo rade drugi ljudi a nikad ne primjetimo svojih greški ... Vidimo trunku u oku drugoga a ne balvan u oku svom kako je pjevao Johny Štulič ...
Oko Zoranovog označavanja tih ljudi koji su nazvani doktori mogu reči da su u Sloveniji rijetki koji rade to što treba - možda kirurzi u Bolnici Valdoltri .
A s ostalima s kojima sam se susreo u životu - ovi koji su mi poslije udesa s autom kad sam izletio sa autoputa i prevrtao se još 180 m dali poslije pet dana diagnozu da možem iči raditi, jer poslijedica osim napuknutih rebara i otvorene grodnice zbog sigurnostnog pojasa nemam ...
Šest mjeseci kasnije sam imao nužnu intervenciju s operacijom na kralježnici da ne bih ostao paralitičar ... ljeva noga mi se suši jer mi je živac bio presječen ...
Mog doktora koji mi je svakih par mjeseci davao četrnaest dana bolovanja i tri kutije tableta protiv bolova i grčenja mišiča i koji nikada nije pokušao saznati zašto mi se stvari ponavljaju, postaju bolnije , doktora koji mi je kod isplačivanja odštete od osiguravajučeg društva rekao da sve moje probleme imam zbog posla ( dizaličar u Luki Kopar ) i prisiljenog položaja tjela dok radim, kasnije je drugi doktor utvrdio kada sam tražio premještaj i radio preglede za invalidsku komisiju, da je sve to bilo od udesa autom a da mogu još raditi bez problma poslije operacije kralježnice na takvom radnom mjestu !
Imam susjeda koji je završio obrazovanje za medicinskog tehničara i zaposlio se na Novartis-u kao prodajni agenat - koji živi od provizije prodanih ljekova ... poslije deset godina posla kupi parcelu na ljepom mjestu i napravio je kuču od 300 četvornih metara a vozi Audi ili Volvo sve vreme i svake godine zamjeni model ! Kada sam išao u privatne apoteke sam primjetijo da mi nikada nisu davali to što je napisano na receptu nego su mi turali ljekove drugog imena istih osobina ( kao ) pa idem od tada još samo u glavnu apoteku koja je još uvjek pod državom i gdje mi umjesto Tramal-a ne nude Zaldijar ili Tramundin retard ...

Znači o doktorima koji su najviše plačeni ljudi u mojoj sjebanoj zemlji ne mogu da kažem ništa dobro - plačaju ih da spavaju , uzimaju preko reda pacijente u ordinaciju na sporedna vrata dok svetinja čeka u redu, imaju plačena dežurstva i kad ih trebaš ih nigdje nema - pokrivaju mnoštvo službi i imaju preko 10000 eura plate mjesečno a svake godine sve se više priča o smrtima bez potrebe kad ljudi zbog nekih nevinih intervencija umiru ili im daju pogrešne ljekove ili tretmane - u zadnjih pet godina tri su ljudi iz bolnica vračeni doma gdje su umrli pošto nisu imali socijalnog plačenog uredno ... dok medicinske sestre crkuju i jebu se s narodom bez sredstava u loše opremljenim prenatrpanim bolnicama sa zastarijelkom opremom gdje objekti dok je kiša prokišnjavaju i sve to za pišljivih 800 eura ( Slovenija ) moja umazana dežela !

Ljep pozdrav,
Max
Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Igsy 25.12.12 20:59

Max mene čudi jedino to što u Hr, a o BiH ili Srbiji da ne pričam je stanje XY puta gore nego u Slo, a ljudi se po ulicama ne bune i nema nekih značajnijih masovnih prosvjeda osim bivših radnika propalih (čitaj namjerno uništenih i opljačkanih) firmi. Kao da smo se pomirili s činjenicom da nam je loše, da nam državu vode kriminalci, mafijaši i korumpirani neradnici, te da mi (narod) tu ne možemo ama baš ništa napraviti da bi se to promijenilo.
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Život bez novca - Page 2 Empty Re: Život bez novca

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 3. Previous  1, 2, 3  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.