Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin
Share | 

koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
mali plavi
bebač
bebač

Broj postova: 6
Datum registracije: 15.06.2011

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   28.06.11 18:55

Ja znam za tu praćku naoravio mi ju je jedan čovijek praćka je stvarno dobra samo treba puno vježbe i rada ali ja sam vježbo jedno godinu dana da bi bio 100% precizan kamen leti preko 100ak metara
[Vrh] Go down
bullseye130
bebač
bebač

Male
Broj postova: 1
Godine: 20
Datum registracije: 12.09.2012

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   12.09.12 14:55

Pozdrav,

Novi sam ovdje na forumu pa neznam dali sam pogodio temu, zanimaju me samostreli. Nedavno sam si nabavio pistolj samostrel 80 lbs, po zakonu ja ga mogu imati jer je to malo snage natega. Sad si planiram uzeti nesto jace, negdje odprilike oko 150 - 175 lbs, e sad neznam kakav je zakon trenutno dali ja to smijem imati bez ikakvog prijavljivanja u PP i bez dozvole? Po netu sam trazio zakone o oruzju i samo sam uspijo naci zakone iz 2002. i 2007. godine nista novije, a po tim zakonima bi mogao imati te jacine samostrel. Pa ako neko zna nesto vise oko samostrela i oko zakona molio bi da se javi sto prije. Hvala unaprijed.
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova: 1697
Godine: 45
Datum registracije: 19.11.2011

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   12.09.12 20:47

Novi zakon o oružju vrijedi od 01.06.2012-koristi tražilicu na ovom forumu,ima dosta postova o njemu!

Fratt:A ti Maxina si prostak,galamđija,seksualni predator i onanist i kao takvog TE DUBOKO POŠTUJEM!!!
Oštrač:Nisam te razumeo gsp Flatt
Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
vuk
tipko
tipko

Male
Broj postova: 73
Godine: 17
Datum registracije: 01.09.2012

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   04.02.13 14:57

maxina je napisao/la:
vuk je napisao/la:
http://www.youtube.com/watch?v=FI9vSFaniy0
ako ovo nije potvrda da luk i strjela nisu ubojito oružje onda neznam šta je
vi bi sigurno lovili veprove i jelene sa praćkom(kad budete ubuduće išli u lov na veprove sa praćkom ponesite kameru i to snimite kad ste svi tako sigurni..) i ja nisam hvala bogu iz siska
kad vidim kakvih ljudi ima povraćam...

Da razjasnimo ovaj video iz lova-lukovi koji se vide na kraju snimke u compound ili složeni lukovi velike snage i probojne moći s ojačanim strijelama.
Većina odraslih ljudi u početku ne mogu uopće nategnuti takav luk jer zahtijeva snagu i tehniku!Snaga lovačkih lukova je oko 80-90 funti(libri) dok su sportski ograničeni do 60 funti.
Zamislite jednom rukom podići uteg 30-40 kila težine i držati mirno i ciljati-eto to je otprilike napor kod ovakvog jednog hi(t)ca.
Dakle to je daleko od home-made lukova koji izgledaju smiješno mada su i oni oružje ali ovdje pričamo o krupnoj divljači.Smatra se etičnim samo lov do 30 metara mada Ameri love uglavnom oko hranilišta pa je i to upitno jer divljač nema šanse.

S druge strane je cijela ova priča još uvijek nezakonita u RH (mada grupa streličara lobira) i takve priče treba srezati u startu kao i npr rasprave o borbama pasa,lova s psima,zamkarenja i slično.
da si ovo napisao na početku nebi bilo rasprave a ne ubjeđivati me..
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova: 3926
Godine: 35
Datum registracije: 30.09.2010

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   06.02.13 19:52

Tema je pročišćena od offtopica,sljedeći offtopic željno išćekujem.
Možda bolje da zaobilazite ovu temu par dana.

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova: 2001
Godine: 50
Datum registracije: 28.01.2009

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   06.02.13 20:12

Primitivni luk

I uporedbe lovnih primitivnih lukova-snaga i dobačaj (korištene su lagane "flight" strijele"), na kraju tablice su engleski-zaista smiješno djeluju snage Blackfoot, Sioux, Cree koji su korišteni u lovu na bizone, kao i afrički luk kakvim Hadze i danas love u usporedbi s dugim lukom , ali kod luka nije sve u snazi. Tehnike lova primitivnim lukom (a i bacačem koplja, uostalom) se razlikuju svjetlosnim godinama od modernog streličarstva i ne zahtijevaju samo luk i strijelu, nego daleko šire i složenije poznavanje i poimanje svijeta oko sebe.

Ispitivanje lukova zabilježio Saxton Pope, strijelac Ishi

Weight Distance Shot
Alaskan....................... 80 pounds 180 yards
Apache........................ 28 " 120 "
Blackfoot..................... 45 " 145 "
Cheyenne...................... 65 " 156 "
Cree.......................... 38 " 150 "
Esquimaux..................... 80 " 200 "
Hupa.......................... 40 " 148 "
Luiseno....................... 48 " 125 "
Navajo........................ 45 " 150 "
Mojave........................ 40 " 110 "
Osage......................... 40 " 92 "
Sioux......................... 45 " 165 "
Tomawata...................... 40 " 148 "
Yurok......................... 30 " 140 "
Yukon......................... 60 " 125 "
Yaki.......................... 70 " 210 "
Yana.......................... 48 " 205 "
The list of
foreign bows is as follows:

Weight Distance Shot
Paraguay...................... 60 pounds 170 yards
Polynesian.................... 49 " 172 "
Nigrito....................... 56 " 176 "
Andaman Islands................ 45 " 142 "
Japanese....................... 48 " 175 "
Africa......................... 54 " 107 "
Tartar......................... 98 " 175 "
South American................. 50 " 98 "
Igorrote....................... 26 " 100 "
Solomon Islands................ 56 " 148 "
English target bow (imported).. 48 " 220 "
English yew flight bow......... 65 " 300 "
Old English hunting bow........ 75 " 250 "

Sad, zašto su primitivna oružja (koplje, bacač koplja, luk) ipak bili i ostali učinkoviti, lijepo je objašnjeno, ako se nekome da čitati, u članku
HOW Hard Does It Hit? A Study of Atlatl and Dart Ballistics

Zadnja promjena: mariobab; 06.02.13 20:14; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : sintaksa)
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
neko69
lingua
lingua

Male
Broj postova: 403
Godine: 45
Datum registracije: 31.01.2011

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   07.02.13 0:15

@Mariobab

Iako nisam vrstan poznavalac "primitivnog" oružja apsolutno se slažem sa Tobom.

Mislim da je to išlo nekako ovako (Kraljević Marko):

"Ne bije boj svijetlo oružje, nego srce u junaka..." (i još ponešto...)

Uz to uvijek mi je drago pročitati Tvoj "osvrt" na neku temu, jer doista se može nešto iz njega i naučiti.

Lijepi pozdrav,
[Vrh] Go down
http://netko69.blogspot.com/
dodsonification
bebač
bebač

Male
Broj postova: 8
Godine: 25
Datum registracije: 16.08.2012

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   15.03.13 13:53

Pozdrav!
pitanjce..

cim se snijeg otopi, odo u sumu makar se smrzo!
i za samoobranu od krupne divljaci (divljih svinja, ljudi etc. bi napravio luk i strijele...
zanima me samo koje drvo je dobro za jedno i drugo, jer nemam nikakvih iskustava do sada.
unaprijed zahvaljujem!

btw. ako je netko iz os-a i okolice zainteresiran za otici na papuk kada se vrijeme malkoc popravi, slobodno neka se javi! ja imam samo teoretsko znanje i ogromnu zelju, tako da bi mi tutor, bez sumnje, dobro dosao...

Houg!
[Vrh] Go down
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova: 3159
Godine: 40
Datum registracije: 06.08.2010

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   15.03.13 13:58

nadam se da je ovo sa lukom i strjelom kao sredstvom za samoobranu od navedenog šala!

“You never know how strong you are,
until being strong is the only choice you have.”
[Vrh] Go down
dodsonification
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   15.03.13 14:51

hehe... pa naravno da je! .. nisam imao srca upucat ni svinju, iako sam imao s cime i zivot mi je bio poprilicno ugrozen, vec sam odbacio isto te zbrisao na drvo...

nego, znas za dobar materijal?
[Vrh] Go down
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova: 3159
Godine: 40
Datum registracije: 06.08.2010

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   15.03.13 14:57

nemam ti ja takva znanja.... imaš na na forumu nekoliko takvih tema, jedna od njih;

http://survival.aforumfree.com/t6094-tradicionalno-strelicarstvo-izrada-lukova?highlight=izrada+luka+i+strjele

za ostale malo preleti po forumu ili koristi tražilicu!

“You never know how strong you are,
until being strong is the only choice you have.”
[Vrh] Go down
dodsonification
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   15.03.13 15:00

U! U! TO MI TREBA! ... Hvala buddy! CHEARS!
[Vrh] Go down
poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova: 276
Godine: 43
Datum registracije: 27.10.2011

PostajNaslov: Re: koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu   14.06.14 10:34

Ma vidi od kada je ova tema zamrla! U SAS-ovom priručniku za preživljavanje nalazi se slika nekakvog bacača koplja. Onako, informativno sam zapazio tu sliku, i nisam joj pridavao neku pozornost, niti mi se to činilo nešto učinkovito.

Onda sam naltetio na ovaj zanimljiv video, u kojem jedan, tako britanskog izgleda, postariji gospodin, zna kako s tim:

https://www.youtube.com/watch?v=INRy63Vf-OU

[Vrh] Go down

koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2

Similar topics

-
» koplje, praćka i ostala primitivnija oružja u lovu
» Koplje
» Loginove reportaže
» Koje je najefikasnije primitivno oruzije
» kako napraviti harpun