FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Brusilica za oštrenje svega i svačega

+5
Born_Survivor
puls
Frenky
NAVIGATOR
franciscus
9 posters

Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by franciscus 05.11.16 10:00

Dobro, znam da brusilica definitivno nije alat neophodan za opstanak u prirodi, ali meni je neophodna za opstanak općenito. Ono za šta je ja koristim jeste održavanje ponajprije dlijeta, noževa ručnih blanja i sličnih oštrica, kojima nakon toliko i toliko oštrenja moraš srediti primarni grind (koji je manje-više, barem u mom slučaju - uvijek hollow) ili jednostavno popraviti nešto što je piuklo, odlomilo se i tako to. Ponekad moraš i napraviti poneko dlijeto ili mali nož, pa je bez brusilice to teško, a da budem iskren, i ne znam kako bih ručno izvukao hollow grind na bilo čemu. Ja imam nekakvu malu "hand crank" brusilicu, ali mi je, da budem iskren, uvijek nedostajala jedna ruka za sve operacije oko nje. Dakle, novaca baš i nemam puno, pa sam malo gledao kineske brusilice (Einhell, WorkersBest, kako se već sve ne zovu), ali bih volio čuti nekoga tko ima s tim stvarima iskustva, pa da mi kaže šta bi me od toga najbolje pokrilo - dva kola 150 mm, 150 mm za suho brušenje + 200 mm za mokro, ili 150 mm za suho brušenje + tračna.
Ovo su te stvari:
Brusilica za oštrenje svega i svačega Einhell-th-bg-150
Brusilica za oštrenje svega i svačega Einhell-bt-wd-150-200
Brusilica za oštrenje svega i svačega Einhel-tracna-brus.-TH-US-240
Eto. Ako ste se sretali sa nekom od ovih igračaka, volio bih čuti iskustva i/ili savjet.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by NAVIGATOR 05.11.16 14:16

od ove tri bi najradije onu drugu sa velikim sporim vodenim i malim suhim.
Idealno bi po meni bila kombinacija velikog sporog vodenog s druge fotke sa tračnom sa treće
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by franciscus 05.11.16 15:45

NAVIGATOR je napisao/la:od ove tri bi najradije onu drugu sa velikim sporim vodenim i malim suhim.
Idealno bi po meni bila kombinacija velikog sporog vodenog s druge fotke sa tračnom sa treće
Hvala za odgovor - ja sam na istom tragu, pa mi drago da nisam otišao jako ukrivo. Već bih je kupio, ali kako god sam je gledao (a jesam), nikako ne mogu skontat kako da naslonim alat dok ga oštrim na vodenom kolu, a da uhvatim neki fiksni kut. Na kraju se sve svede na "eyeballing", ili se to meni samo tako čini. Uz to, ono kolo koje Einhell isporuči u setu je jako grubo, tako da moram uračunati i kupovinu drugoga, a u komšiluku toga i nema, pa bih se morao drugačije snaći (i istovariti još nekih 30-tak eurića, koliko sam ja uspio vidjeti). Usput, volkio bih neku preporuku za to neko drugo kolo - svakakvih je na tržištu, a ja baš i nisam iskusan po tom pitanju.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by Frenky 05.11.16 18:32

Evo,kad se već mudruje, moje mišljenje je da je ova srednja brusilica sa trakom najpogodnija za kućne majstorluke. Znači na takvoj kombinaciji možeš nabrusiti borer, pobrusiti nešto što kaže fransoa što nemožeš sa kutnom ručnom brusilicom, a možeš nešto lijepo poravnati, grindati i polirati, zavisi od trake. što se šajbi i traka tiče kod nas su najpopularnije od austrijsko slovenske firme swaty comet,

http://web-trgovina.metal-kovis.hr/kategorije.asp?cat=brusilice-i-polirke&offset=0

S ovom šajbom na vodu ne znam kako bi išlo brušenje alata i oštrica. Treba nož na nešto nasloniti da bi dobio ujenačeni kut. Na ovu tračnu bi se već dalo nešto nadodati.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by franciscus 05.11.16 19:32

Frenky je napisao/la:Evo,kad se već mudruje, moje mišljenje je da je ova srednja brusilica sa trakom najpogodnija za kućne majstorluke. Znači na takvoj kombinaciji možeš nabrusiti borer, pobrusiti nešto što kaže fransoa što nemožeš sa kutnom ručnom brusilicom, a možeš nešto lijepo poravnati, grindati i polirati, zavisi od trake. što se šajbi i traka tiče kod nas su najpopularnije od austrijsko slovenske firme swaty comet,

http://web-trgovina.metal-kovis.hr/kategorije.asp?cat=brusilice-i-polirke&offset=0

S ovom šajbom na vodu ne znam kako bi išlo brušenje alata i oštrica. Treba nož na nešto nasloniti da bi dobio ujenačeni kut. Na ovu tračnu bi se već dalo nešto nadodati.
Hvala za analizu, i o tome svemu sam razmišljao: nabrusiti borer ne bih znao ni na jednioj brusilici, jer to ne znam napraviti Brusilica za oštrenje svega i svačega 747986 Vodeni brus me je privukao jer sam, ustvari, stalno pogledavao Tormek alate, ali za njihb njikad (pa ni sad) nisam imao novaca. A tračna Einhellova ima fini naslon, skroz upotrebljiv (malo uzak, ali tu je). Pročitao sam puno stvari po Internetu o tome kako je slab motor na toj tračnoj, ali opet, ako za to znaš, onda nećeš na njoj ići raditi velike operacije. Izvući sekundarni grind na dlijetu, siguran sam da može, a pobrusiti neku dršku - to može svaka (prije sat vremena sam vidio jednu takvu na oglasima za 30€, izgleda kao nova, pa sam se skroz zapalio).
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by puls 05.11.16 21:04

I ja glasam za tračnu.....

Inače, od četvrka će biti njihova (Parkside) u Lidlu.....a kada kupujem jeftini alat, moj favorit je Parkside, najbolji omjer cijene i kvalitete...
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by franciscus 05.11.16 21:14

puls je napisao/la:I ja glasam za tračnu.....

Inače, od četvrka će biti njihova (Parkside) u Lidlu.....a kada kupujem jeftini alat, moj favorit je Parkside, najbolji omjer cijene i kvalitete...
Pa ja neću moći iskoristiti tu akciju, jer sam tek povremeno u Hrvatskoj, ali mogu iskoristiti ovu pomudu sa oglasa (jeftino je, pa makar i da "ispušim") i mislim da hoću.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by Born_Survivor 05.11.16 21:59

Imam vec dvije godine ovu tračnu, odlično me služi jedino joj je mana sto je motor malo slab, čim malo više stisneš nesto na kamen ili traku odma usporava, a sto se tiče za oštrenje noževa, dlijeta i ostalih oštrica po meni je idealna jer možeš stavljati razne granulacije da bi dobio bolju oštrinu a na kamen možeš oštrit borere i neke preciznije dijelove koje treba naoštriti ili obrusiti...
Born_Survivor
Born_Survivor
lingua
lingua

Male
Broj postova : 449
Godine : 25
Lokacija : Gradačac,BiH
Datum registracije : 25.10.2014

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by gorky 06.11.16 8:25

Ako bih morao birati između ove tri onda bih definitivno uzeo zadnju. Mladi kolega Born je to lijepo objasnio. Dobiješ hollow i flat opciju s gradacijama kakvim želiš.

Prva ima pregrube kamene i na njoj ne bih niti kineze oštrio. Za borere to recimo 8mm bi još i prošla za ove veće je preslab motor.
Druga je s finijim kamenom koji se vrti kroz vodu i ima 'kvačilo' tako da kamen možeš zaustaviti rukom dok se motor još uvijek vrti. Kamen se vrti sporo što je ok ali isto tako nije onako fini da bih na njemu oštrio noževe.

Pulsirajući je spomenuo i parkside. Tračna u lidlu za prstojne novce. Bilo ih je s opcijom montiranja na stol tako da se lijepo učvrsti i imaš obje ruke free a što se tiče snage ako se dobro sjećam 600-900W! Ako ti njeni pogonski kotači mogu poslužiti za hollow eto ti prave stvari Brusilica za oštrenje svega i svačega 747986
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by zuzonja 06.11.16 12:57

puls je napisao/la:I ja glasam za tračnu.....

Inače, od četvrka će biti njihova (Parkside) u Lidlu.....a kada kupujem jeftini alat, moj favorit je Parkside, najbolji omjer cijene i kvalitete...
Kolega je li to objavljeno u papirnatome obliku ili tako nesto? Naime na stranici nema jos toga. Moze neki link ili fotografija sta ce sve bit u cetvrtak.
zuzonja
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 629
Godine : 38
Lokacija : obala
Datum registracije : 06.11.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by zuzonja 06.11.16 13:59

Ne mogu brisat ni minjat post. Ugl rijeseno. Nasa san on line katalog. Svakome preporuka da pogleda za ovaj cetvrtak!
Franciscus - ja san svoju nozinu odradia sa parkside tracnon. Slabija je. Zagrije se relativno brzo i triba je stedit i ostavljat da se oladi. Ne pritiskat. I na kraju se samo svede da slabijoj uz taj rezim triba vise vrimena. Triba precizno nariktat valjak gornji da traka ne bizi s njega. Najveci problem je sta s live strane radi metala nemos doc do kraja ostrice. Sve se to da rijesit, ali standardno ne. Takve su i ove einhell i sl. Takodjer kolo s live strane zna zaustavit kad upres jace. Mene sluzi dobro, ali za rad nozeva mozda bi isto nesto skrojia na trofaznu.
zuzonja
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 629
Godine : 38
Lokacija : obala
Datum registracije : 06.11.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by franciscus 06.11.16 17:42

Hvala, narode! Ovaj Lidlov Parkside je, koliko ja vidim, isti kao Einhell kojeg sam gledao ovdje, osim što mu je cijena sada na akciji stvarno fina. A nije mi strano da ponešto promijenim na alatu, odstranim šta mi smeta ili dodam šta mi fali. Ne namjeravam praviti noževe, na tom polju vrhunski mi je domet napraviti sebi nožić za posao, a najveći kojeg sam napravio ime oštricu široku 12 mm i dogačku max oko 40 mm, a napravio sam ga od stare britve. Taj nožić se u poslu oko violina zapravo smatra nožinom. Svi ostali su manji. Najmanji je širok ni 3 mm, tako da mislim da me skroz dobro pokrije i slabiji motor.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by ivo 06.11.16 18:05

Šjor Frane, imam i ja tog Ajnhela s tračnom.
Slabašan alatić, kojim se čovjek u mnogo zgoda može pomoći.
No, ja sam za tehniku kompletan idiot, a spretniji su forumiti, poput kolege Dartza, znali čuda s tim napravit.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by franciscus 06.11.16 19:03

ivo je napisao/la:Šjor Frane, imam i ja tog Ajnhela s tračnom.
Slabašan alatić, kojim se čovjek u mnogo zgoda može pomoći.
No, ja sam za tehniku kompletan idiot, a spretniji su forumiti, poput kolege Dartza, znali čuda s tim napravit.
Pa dobro, koliko ja vidim, dosta je raćirena ta igračka i lijepe stvari su nkome napravljene. Meni i treba za sitne stvari, a taman se uklapa u moj ostali alat koji je sav iz te klase - kupljen jer sam imao toliko novaca, odradi posao nekako i koji god komad tog alata uzmem u ruke, uvijek pomislim kako bi bilo vrijeme da si kupim nešto bolje (ali, kako to već biva sa
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by franciscus 06.11.16 19:05

(gdje nestade opcija za editiranje posta ?)... privremenim rješenjima, ona traju beskonačno (u skladu sa jednim od zakona iz Murphy-jeve zbirke).
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by franciscus 08.11.16 18:24

Kupio - onaj sa treće slike, samo žuti (čovjek ga kupio u PX-u, po nekakvoj povlaštenoj cijeni kad se razduživao iz NATO postrojbe i nije ga koristio). Prodao mi ga za 30 € (plus nekih 3-4 € za gorivo do njega i natrag). Eto, taman otprilike cijena sa Lidlove akcije. Hvala još jednom za savjete, ako šta pametno na njemu napravim stavit ću poneku sličicu - prva mi je namjera od borera napraviti nož za kobilicu (opet za violinu), 2,5-3,5 mm široke oštrice, ovako nešto )ovaj najtanji, što izgleda kao igla):
Brusilica za oštrenje svega i svačega Bridgetools
Za to mi još fali neki plamenik, a mislim da ću kupiti najjeftiniji, pa šta mi Bog da.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by Shank 12.04.18 21:45

Pozdrav,
Zanima me što mislite o ovoj  Holzmann NTS250 PRO stolnoj brusilici? Vidim ima hlađenje vodom i regulaciju broja okretaja, osim kamenog kola ima i kolo za poliranje. Strojček je opremljem držačem za obradak koji olakšava kut oštrenja i kutomjerom za određivanje kuta oštrenja.
Dali netko ima iskustva brušenja noževa na ovakvom strojčeku? Muči me možda malo slab motor od svega 200 W ? Svaka informacija je dobrodošla Brusilica za oštrenje svega i svačega 747986

https://2img.net/h/i1079.photobucket.com/albums/w518/shank989/down_zpsjefplpbk.jpg

Shank
bebač
bebač

Male
Broj postova : 8
Godine : 34
Lokacija : Istra
Datum registracije : 28.11.2013

[Vrh] Go down

Brusilica za oštrenje svega i svačega Empty Re: Brusilica za oštrenje svega i svačega

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.