FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Moji prvi noževi

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Filip.H
bebač
bebač

Male
Broj postova : 18
Godine : 23
Datum registracije : 10.09.2016

PostajNaslov: Moji prvi noževi   18.09.16 2:18

Pozdrav!
Prošlo je 7 dana od registracije pa mogu staviti slike.
Ovo su prvi noževi koje sam napravio pa su bilo kakve kritike i savjeti dobro došli!

Ovo su mi prva dva noža: čelik je od stare pile od cirkulara, drvo na lijevom od kruške, na desnom hrast.

Nažalost, ta dva nisu funkcionalna, jako brzo se tupe. Ili kaljenje nije uspjelo ili čelik ne valja. Mislim da je problem u čeliku jer je ta pila imala završetke zubiju od vidia, i čelik je bio prilično mekan. Kalio sam na način da sam zagrijao nož do crvene boje (još sam malo držao u vatri nakon što više nije lovio magnet) i odmah stavio u prethodno zagrijano ulje. Možda sam skroz u krivu i problem je u nečem trećem, to je samo moje razmišljanje...

Ovo su treći i četvrti, snimao sam proces izrade pa ću staviti link na youtube:

Na ovom prvom mi je puknuo vrh nakon što sam išao isprobavati da li je fleksibilan nakon kaljenja i popuštanja... Bilo mi je žao baciti nakon toliko posla pa sam ga dovršio...
Od ta dva koristim ovaj kuhinjski i prilično je funkcionalan, radio sam od druge pile (ta nije imala zube od vidia i tvrđi je čelik) i kalio na isti način. Solidno drži oštrinu i lako se oštri.

Ovo je peti - njega sam napravio više za ukras nego za korištenje od 1cm debele federplate od kamiona.

Zadnja promjena: Filip.H; 26.09.16 22:11; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
WorldTraveler
bomber
bomber

Male
Broj postova : 103
Godine : 32
Datum registracije : 09.01.2014

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   18.09.16 12:16

Za prve su ispali odlično, najbolje tek slijedi. Zanimljiv ti je logo na noževima. A što se tiče zašto ti je pukao, moguće da ga nisi dovoljno popustio poslje kaljenja, kolika je bila temperatura u peći i koliko si vremena držao. Kad radiš sa nepoznatim čelikom onda je to igra i učenje jer zahtjeva puno vježbe sa kaljenjem, imao sam i ja takvih koje sam završio pa testirao pa lomio. Ovaj deblji ako si turpijao onda ti svaka čast jer znam koliko je potrebno vremena za tako nešto. Puno sreće u budućem radu.
[Vrh] Go down
Filip.H
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   18.09.16 12:32

Hvala!
Što se tiće loga, ovog pingvina, samo sam ga na taj jedan nož stavio jer je taj nož bio za curu, a ona jako voli pingvine Na druge nisam ništa stavio, ali razmišljam da mi jednom to i bude logo.
Ovog što je puknuo popuštao sam 2 sata na 200c.
Debelog nisam turpijao, većinu sam napravio brusilicom, a dobršio sam na onoj maloj tračnoj brusilici...
Kako ti kališ i popuštaš noževe od pile? (Vidio sam u temi malo niže da si onog lovačkog radio od pile) I kakvi su rezultati, jel dovoljno fleksibilan nož?
[Vrh] Go down
WorldTraveler
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   18.09.16 12:56

Onda ti je vjerovatno sastav čelika lošiji ili neki drugi faktor, isprobavaj pa šta bude najbolje. Slijedeći put napravi tako što kada isječeš nož prije ikakvih radova da ga ugriješ kao i za kaljenje i stavi ga u kantu sa pepelom i ostavi ga tako do slijedećeg dana da izgubi sva mehanička svojstava i naprezanja biće ti lakše za raditi jer je mekan i prije kaljenja ga još jednom ili više puta normaliziraj i vidjećeš da ispadne kako treba. Probaj drugi put da popuštaš dva puta na 150c po sat vremena. Ja kalim u plinskoj peći koju sam napravio. Popuštanje manjih noževa radim na otvorenom plameniku(manjem) ručnom I pratim boju kako se mijenje na čeliku, kreneš sa leđa noža i obavezno imaj posudu sa vodom pored to sam naučio od jednog kovača i pokazalo se jako dobro i dosta brže bude gotovo.
[Vrh] Go down
WorldTraveler
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   18.09.16 13:24

Sad sam pogledao onaj drugi video i vidim da si isprobavao sa magnetom pa onda u ulje. Probaj drugi put da radiš kaljenje u tamnijim uslovima da bi vidio boju čelika jer ćeš tako najbolje znati za ubuduće boju koja je potrebna za kaljenje i magnet je bolji veći jer manji izgubi brzo svojstva ako se drži blizo užarenog metala.
[Vrh] Go down
Filip.H
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   18.09.16 13:57

Da, kužim, uopće se nije vidjela boja po danu. Hvala na savjetu!
[Vrh] Go down
Filip.H
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   25.09.16 17:38

Tata je trebao neki manji nožić pa sam mu napravio ovo:

Čelik je ugljični od stare pile cirkulara. Nakon popuštanja nisam više brusio nož, ostavio sam tu bakreno-zlatnu boju (na prvoj slici se najbolje vidi) pa ću usput pitati Vas iskusnije - Da li je kod popuštanja dovoljno zagrijati do takve boje ili treba duže do ljubičaste ili plave?

I da, hvala na savjetu WorldTraveler - zagrijao sam čelik, ostavio u pepelu da se polako ohladi i nakon toga je bilo puno lakše raditi s njim, pogotovo bušiti rupe.
[Vrh] Go down
Tinko
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 22
Datum registracije : 18.09.2016

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   25.09.16 18:26

Baš je simpa ovaj zadnji, koje drvo si koristio?
[Vrh] Go down
Filip.H
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   25.09.16 19:15

Hvala, drvo je hrast. Stavio sam komad u pećnicu na 200c, oko 60 minuta pa je zato takve boje. Nakon toga je malo više krhko, nesmije se pre agresivno turpijati grubom turpijom za drvo jer se rubovi vole onako izlistati, ali kad se fino pobrusi ispadne ok. Nemam neko tamnije drvo pa se snalazim
[Vrh] Go down
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3723
Godine : 36
Datum registracije : 17.11.2010

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   25.09.16 20:07

hrvatski Jimmy DiResta lijepo. najviše mi se sviđa kuhinjski nož.
[Vrh] Go down
WorldTraveler
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   25.09.16 21:30

Ovaj je super ispao. Dovoljna je ta boja za taj čelik, ako voliš da testiraš stavi ga u škripac i malo potegni.
[Vrh] Go down
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2744
Godine : 22
Datum registracije : 26.06.2010

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   25.09.16 23:00

Uzivao u videu kuhinjskog.. Keep posting!
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6524
Godine : 30
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   26.09.16 7:39

Filipe, ako ti nije steta ovih koji "nisu funkcionalni" mogu ti predloziti jedan jednostavni test.

Uzmi BIC upaljac ili bilo sto tvrdo i okruglo, prisloni rezni brid na njega lateralno i stisni dok ne vidis da se lagano zaoblio. Ako pukne - ili je celik tokom TO pregrijan ili nedovoljno popusten. Ako ostane u tom savijenom polozaju, plastican je tj nedovoljno kalje . To napravi na vise mjesta diljem ostrice.

Zatim napravi istu stvar ali stisni dok ne pukne i promatraj chipove. Ako je povrsina siva i ne vidis nikakve granule, nije pregrijan. Ako ih ima - pregrijan je. Ako uopce ne uspijes napraviti chipove - plastican je tj. mekan. Chipovi trebaju biti polukruzni pravilnog oblika, ako nisu vjerovatno je prekaljen. Sada gledaj sami rub celika uz chipove, ako se vidi da je ostalo malo savijenog celika uz sami rub prije nego je puknuo to je pdlicno, znaci da je dovoljno elastican prije nego pukne. Ako nema te zone savijanja uz rub chipa znaci da nije elastican (ili je pregrijan pa je zrnat ili nedovoljno popustan).

Inace, za prve radove stvarno izgledaju super.

[Vrh] Go down
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1889
Godine : 47
Datum registracije : 12.02.2011

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   26.09.16 12:25

goxxon je napisao/la:

Goxx..ali tebi ne treba kuhinjski nož..kako mi veli tata Ivo..pečeš uglavnom jaja..
[Vrh] Go down
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1889
Godine : 47
Datum registracije : 12.02.2011

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   26.09.16 12:27

Odličan početak..nadam se da ce uskoro biti i novijih izdanja
[Vrh] Go down
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3723
Godine : 36
Datum registracije : 17.11.2010

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   26.09.16 15:20

PJER je napisao/la:
goxxon je napisao/la:

Goxx..ali tebi ne treba kuhinjski nož..kako mi veli tata Ivo..pečeš uglavnom jaja..

samo prepeličja
[Vrh] Go down
Filip.H
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   26.09.16 22:17

Hvala vam na komentarima.
Uskoro počnem raditi pa kad bude neka lova planiram kupiti bolju tračnu brusilicu, čelik, kydex i ostale potrepštine za izradu.
Do tada ću još vježbati na ovome što mi je ostalo od pile
Stavit ću kad napravim nešto.

Mraz, probao sam to s onim prvim nožem, vrh oštrice ostane u savijenom položaju i ne puca. Očito kaljenje nije uspjelo.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6524
Godine : 30
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   26.09.16 22:22

Nisi dovoljno zagrijao pred kaljenje, eh.

[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Moji prvi noževi   Today at 17:06

[Vrh] Go down

Moji prvi noževi
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Moji prvi ručni radovi..
» Moji prvi noževi
» PURGERIMA PRVI SNIJEG