FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 940
Godine : 28
Datum registracije : 12.04.2010

PostajNaslov: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    30.06.16 15:29

Ovo je skraćena verzija većeg istraživanja u koje je bila uključena i sjekira Fiskars X7, mačeta tramontina 400 g i lučna pila za drvo 53 cm... Te ću rezultate staviti nekom drugom prilikom u posebnu temu.

Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom iste mase by Mladen Puljić

[Vrh] Go down
https://habilisurvival.wordpress.com
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4658
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    30.06.16 19:00

Kao i uvijek,tekst par excelance.
Skidam kapu kolega.

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
djomla
knjižničar
knjižničar

Male

PostajNaslov: Re: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    30.06.16 23:47

Fratt je napisao/la:
Kao i uvijek,tekst par excelance.
Skidam kapu kolega.

Hvala kolega!
[Vrh] Go down
poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 379
Godine : 45
Datum registracije : 27.10.2011

PostajNaslov: Re: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    01.07.16 8:44

Skidam kapu, profesionalno.

Međutim, ne mogu se ne zapitati zašto u istraživanju niste koristili sjekiricu nešto kraću od mačete, nego znatno kraću od mačete?

Iskreno, bilo bi mi jako zanimljivo kada biste proveli isto istraživanje i u njega uključili i kosir duljine jednake mačeti, a i proveli testiranje na različitim materijalima.

Sve u svemu, užitak je vidjeti kako se netko ozbiljno bavi ovom problematikom.
[Vrh] Go down
djomla
knjižničar
knjižničar

Male

PostajNaslov: Re: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    01.07.16 20:33

poljičanin je napisao/la:
Skidam kapu, profesionalno.

Međutim, ne mogu se ne zapitati zašto u istraživanju niste koristili sjekiricu nešto kraću od mačete, nego znatno kraću od mačete?

Iskreno, bilo bi mi jako zanimljivo kada biste proveli isto istraživanje i u njega uključili i kosir duljine jednake mačeti, a i proveli testiranje na različitim materijalima.

Sve u svemu, užitak je vidjeti kako se netko ozbiljno bavi ovom problematikom.

Hvala!

U radu smo htjeli usporediti različite alate iste mase, a ovim sam alatom raspolagao u tom trenutku. Kao što je i navedeno u zaključku rada, rezultati bi bili bitno drugačiji da se radi o sjekirici s lakšom i duljom drškom. Mjereni su rezultati i Fiskarsice X7, ona je ukupne duljine 35,5 cm i težine 740 g.
[Vrh] Go down
Delete
lingua
lingua

Male
Broj postova : 262
Godine : 22
Datum registracije : 09.01.2012

PostajNaslov: Re: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    01.07.16 21:13

Ah ta večita borba između podbornika sjekire i mačete, obično se onda nađe i neki nesvrstani podbornik kosira. Šalim se, u svakom slučaju svaka pohvala na trudu i pristupu temi, mislim da je to tema za više od 5 strana, ali naravno ovo je dobar primjer izdvojenog slučaja. Sve pohvale.
[Vrh] Go down
djomla
knjižničar
knjižničar

Male

PostajNaslov: Re: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    01.07.16 22:46

Delete je napisao/la:
Ah ta večita borba između podbornika sjekire i mačete, obično se onda nađe i neki nesvrstani podbornik kosira. Šalim se, u svakom slučaju svaka pohvala na trudu i  pristupu temi, mislim da je to tema za više od 5 strana, ali naravno ovo je dobar primjer izdvojenog slučaja. Sve pohvale.

Hvala! Inače smo u ovom zborniku ograničeni na 6 stranica teksta, pa je iz tog razloga prilično sažeto..

evo i par fotki s terena

[Vrh] Go down
laredo
bomber
bomber

Male
Broj postova : 158
Godine : 42
Datum registracije : 19.02.2014

PostajNaslov: Re: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    02.07.16 0:27

Testni poligon je baš fora, svaka čast na testu i tekstu, profesionalno kao i uvijek.
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4658
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    02.07.16 2:46

U srazu sjekirice i mačete ja biram uvijek Ka-Bar-ov kukri,užitak je s njim raditi kad su u pitanju drvca od promjera 15-20 cm...

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
Salix
tipko
tipko

Male
Broj postova : 52
Godine : 45
Datum registracije : 08.09.2015

PostajNaslov: Re: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    02.07.16 20:16

Svaka čast na ideji i pristupu.

Po mom mišljenju sjekire su ovdje u dosta podređenom položaju.
Prvo zbog kratke držalice, drugo izabrane su sjekire koje po meni imaju dosta nedostataka zbog rasporeda težine.
Puno bolje ovo "rade " obične sjekirice i one koje su se nekad zvale izviđačke ( izlivene od metala teška glava u odnosu na ostatak). Od ovih se umorite od mahanja a sam udarac nema inerciju.

Ako možete napravite i usporedbu klasične sjekirice koja ima sasvim drugačije težište.
[Vrh] Go down
Stanky
lingua
lingua

Male
Broj postova : 218
Godine : 29
Datum registracije : 01.06.2012

PostajNaslov: Re: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    03.07.16 11:56

Ja se držim Ontariovog kukrija,kako za sječu,tako i za cijepanje...imam dvije sjekirice,manju i jednu vecu...recimo velicine poput Fiski X5 i X7...ali ih ne koristim bas...

Jos imam i Trail Hawk tomahawk,ali on je vise radi fore...nego sto je ozbiljan alat,uska silueta i mala oštrica da bi se mogao ozbiljno koristiti,ali i on zna poslužiti za sjecu drva,ali za cijepanje nije zbog preuske siluete,ne djeluje kao klin na drvo da ga raskoli...

Vjerujem da bi dobra sjekirica potukla moj kukri,ali ne daje mi se bas hrpa love za dobru sjekiru,kad sam zadovoljan s kukrijem...moje potrebe zadovoljava...
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom    Today at 14:33

[Vrh] Go down

Razlike u učinkovitosti sječe drveta mačetom i sjekirom
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Ručno rađeni Brada noževi
» Svijeća ili baklja od drveta
» Izrada kanu od drveta, traže se savjeti
» pomoc pri izboru drveta...
» Morakniv™ Erik Frost 162 - nož za obradu drveta