FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Pomoć oko vrste čelika...

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Stanky
lingua
lingua

Male
Broj postova : 217
Godine : 29
Datum registracije : 01.06.2012

PostajNaslov: Pomoć oko vrste čelika...   02.06.16 13:32

Zna netko možda od kojih se čelika prave dijamantne ploče za rezanje asfalta??? Naime,dokopao sam se jedne i uskoro ce biti jos...ali ne pise nista na njoj...nikakve oznake...a ja bih probao napraviti koji nož od njih...
[Vrh] Go down
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1446
Godine : 40
Datum registracije : 19.11.2012

PostajNaslov: Re: Pomoć oko vrste čelika...   03.06.16 14:31

Moguće da je u pitanju neki od alatnih čelika! Dakle trebao bi biti hrđajući što možeš lako testirati na način da ga posoliš i ostaviš prek noći..
Temperatura kaljenja bi u tom slučaju bila od 1000-1040°C. Savjet je izrezati par manjih komada, zakaliti i izmjeriti tvrdoću i pogledati strukturu loma...

[Vrh] Go down
http://www.g-knives.com
Stanky
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Pomoć oko vrste čelika...   03.06.16 14:35

Hrđajuci je sto posto,jer je hrđava... Izmjeriti tvrdoću nemam cime... Mislio sam izrezati jedan provizoran komad...popustiti ga,normalizirati i zakaliti sve kako ide po redu...i onda ga slomiti da vidim kakva je struktura...sve obaviti po đomlinoj temi... Jedino moram uganjati u firmi ove iz radionice da probam užicati malo starog ulja za kaljenje...
[Vrh] Go down
gorky
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Pomoć oko vrste čelika...   03.06.16 15:31

Oprosti, ja svemu pristupam studiozno i volim brojke To je valjda zato jer sam picajzla.

Veliš da ćeš ga zakaliti sam. Ulje ti je najmanji problem. Ako je alatni čelik onda ga možda niti ne trebaš - kali se na zraku! Problem ti je točno odrediti temperaturu. Magnet i boje zaboravi.
Ja kad bih se baš morao zezati s time, izrezao bih par komada, napravio bi normalizaciju i onda bi napravio kaljenje na različitim temperaturama. npr. 980, 1010, 1030-1040 i obavezno mjerenje tvrdoće po kaljenju. Ako si zadovoljan dobivenim imaš recept za taj čelik.

Napomena:
ja se ne bih zezao s tim. Kupi si komad čelika i napravi nož
[Vrh] Go down
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 288
Godine : 54
Datum registracije : 30.06.2013

PostajNaslov: Re: Pomoć oko vrste čelika...   03.06.16 16:21

Stanky je napisao/la:
Zna netko možda od kojih se čelika prave dijamantne ploče za rezanje asfalta??? Naime,dokopao sam se jedne i uskoro ce biti jos...ali ne pise nista na njoj...nikakve oznake...a ja bih probao napraviti koji nož od njih...
99% je to 15N20 celik .Izrezi oblik / pazi samo da ne pregrejes stranu gde ce biti ostrica / kvalitetna turpija ga lepo turpija i onda kali .Ako imas grinder jos bolje ....Sta ce ti normalizacije kad je vec to fin celik ne kovas ga ? Dovedi ga do nemagneticnost i u ulje , onda 2x saat na nekih 180 stepeni ............dobar celik , napravio sam nekoliko komada i solidno drzi ostrinu .....e hrdja pomalo jbg.......

PS .Kod pile koje imaju naljeplene zibe od carbida ili dijamanti celik je dosta mek da ne bi doslo do pucanja istog i zbog vece elasticnosti ...zato se i fino obradjuje turpijom .
[Vrh] Go down
Stanky
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Pomoć oko vrste čelika...   03.06.16 16:57

Temperaturu na čeliku prilikom kaljenja misliš???  Bili se to moglo izvesti onim infracrvenim termometrom?? Naime,u firmi ih imamo,koristimo ih za.mjerenje temperature asfalta,jer ako je prevruc asfalt ne mozes raditi markiranje... Probao sam ga turpijom,nije pretvrd,turpija skida materijal...hrđanje mi ne smeta... Nabaci se patina i malo održavas noz...i nema beda...

A gle,kupi komad čelika i napravi si nož...nisam to nikad radio....moram na nečemu malo probati... Sta kupim solidan komad čelika i sjebem ga?? Ovo je džabe...za učenje valjda valja... Kad naučim neke stvari,kako sta funkcionira,onda dolazi u obzir kupnja čelika...
[Vrh] Go down
gorky
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Pomoć oko vrste čelika...   04.06.16 12:22

Ako je 15n20 kako kaze Keltan onda ti ga je jednostavno zakalit. Za alatni celik moras imati kontroliranu temperaturu duze vrijeme pa ti onda taj laser ne pomaze
[Vrh] Go down
Stanky
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Pomoć oko vrste čelika...   04.06.16 17:27

Znaci u biti samo pec koja moze držati konstantnu temperaturu... Nista,probat cu ga kaliti kao 15n20 pa vidjeti sto sam dobio... A polako se baciti u potragu za federplatama...i slicno... Jer koliko sam skužio federplata je jednostavan čelik za početnike i oprašta greške...
[Vrh] Go down
gorky
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Pomoć oko vrste čelika...   10.06.16 18:15

@Stanky - kolega Zoki prodaje celik. Dakle za male novce moze se kupiti pristojan celik koji je spreman za obradu i kasnije za kaljenje
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Pomoć oko vrste čelika...   Today at 4:57

[Vrh] Go down

Pomoć oko vrste čelika...
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Vrste čelika
» Test noževa od opružnog čelika (5160)