FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Zarastanje / zacjeljivanje

Go down 
Autor/icaPoruka
SmitoBona
lingua
lingua

Male
Broj postova : 462
Godine : 26
Datum registracije : 27.12.2014

PostajNaslov: Zarastanje / zacjeljivanje   14.08.15 1:59

Pozdrav drage kolege,

clan obitelji mi je imao nesrecu te nozem odsjekao dobar komad mesa sa kaziprsta. Dobio je antibioticku kremu i maze redovno i mjenja gaze. Zanima me postoji li neki prirodni (ili neki drugi) trik da rana brze zaraste?

Unaprijed hvala.

Da malo docaram kako to izgleda... ovako kao na slici samo puno vece, znaci sa strane prsta fali komad mesa...

Ovako nesto...

[Vrh] Go down
Born_Survivor
lingua
lingua

Male
Broj postova : 461
Godine : 19
Datum registracije : 25.10.2014

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   14.08.15 2:06

Neka ostavi ranu otvorenu znaci da nije zamotana ako moze bar na 2-3 sata dnevno da rana diše bilo bi jos bolje kada bi mogao citav dan tako i neka samo maže redovno kremama i neka cisti ranu betadinom,alkoholom cim god za čišćenje otvorenih rana i prije ce mu zacijelit nego onako zamotana...
[Vrh] Go down
SmitoBona
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   14.08.15 4:58

Born_Survivor je napisao/la:
Neka ostavi ranu otvorenu znaci da nije zamotana ako moze bar na 2-3 sata dnevno da rana diše bilo bi jos bolje kada bi mogao citav dan tako i neka samo maže redovno kremama i neka cisti ranu betadinom,alkoholom cim god za čišćenje otvorenih rana i prije ce mu zacijelit nego onako zamotana...

istina, ali sa otvorenom ranom tj ne pokrivenom rizikujes infekcije, upale i prljavistinu u otvorenoj rani... i onda mozes jos gore napraviti...
[Vrh] Go down
echelon
bomber
bomber

Male
Broj postova : 122
Godine : 38
Datum registracije : 11.02.2015

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   14.08.15 8:06

Nevenova mast.....ako je nemaš napravljene...kupi u apoteci......a radi se ovako: suhe ili friske nevenove latice preliti rastopljenom domaćom svinjskom masti i tako drzati tjedan dana...vodit racuna da mast mora biti čista bez ičega..nakon toga ponovo rastopiti sadržaj masti i procjediti kroz pamučnu gazu i pričekati da se mast stisne.....stavlja se direkt na ranu i previje gazom.....ukratko to ti je najjači prirodni ljek za otvorene rane, dekubituse i razno.
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4703
Godine : 38
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   14.08.15 8:45

Uz nevenovu i gavezova mast je izvrsna za ožiljke.

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
Born_Survivor
lingua
lingua

Male
Broj postova : 461
Godine : 19
Datum registracije : 25.10.2014

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   14.08.15 9:29

Znam zato kazem da pazi da ne radi s nista rukom.moze to raditi i dok gleda tv...

Zadnja promjena: Born_Survivor; 14.08.15 22:56; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6743
Godine : 32
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   14.08.15 10:20

Ako je zdravi muskarac neka jede jaja i jetrice!

[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 969
Godine : 55
Datum registracije : 30.07.2012

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   14.08.15 12:11

Fratt je napisao/la:
Uz nevenovu i gavezova mast je izvrsna za ožiljke.
... s tim da gavez ne smije doći u dodir sa otvorenom ranom.
[Vrh] Go down
vladomado10
spikač
spikač

Male
Broj postova : 501
Godine : 28
Datum registracije : 12.06.2013

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   14.08.15 12:21

Rane koje su otvorene, znaci da koža ne prekriva potpuno ranu (defekt tkiva, amputacije, previše vremena prošlo za šivanje, ulkusi, dekubitusi) ne smiju se ostaviti otvorene nego se pokušava postići vlažna toplina (rane bolje zarastaju u tropima nego na Artiku, zato tuljani, morski slonovi imaju tako izražene ožiljke, s druge strane hladnoća pospješuje zgrušavanje, pa se nekako kompenzira), redovitim previjanjem i mijenjanjem zavoja, obično jodna otopina (Betadine, Povidon), može i vazelinska gaza ispod, bar prvih nekoliko dana, nakon toga može i neka od antibiotskih krema. Otvorena rana ne smije se osušiti, jer je cilj da koža prekrije ozlijeđeno mjesto, tako da vlažnom toplinom potičemo biokemijski proces endogene upale koja to potiče.
Inače dosta je zanimljivo da prljavština pospješuje upalnu reakciju koja potiče cijeljenje, jer je taj pradavni evolucijski mehanizam stvoren za uvijete stalne opasnosti od bakterijemije i septikemije.
Biljke koje pomažu u tome su po mojem znaju trputac, ranarnik i gospina trava. Nevenova mast i gavez nisu za akutne otvorene rane (sve osim dekubitusa i ulkusa) koliko mi je poznato, jer su te dvije vrste kroničnih rana.

Moj posao, na sreću, ne obuhvaća ulkuse i dekubituse, dnevno stavim sigurno 30-50 šavova, bar u ljetnim mjesecima, radim jednostavnu plastiku. Nabavkom poluresorptivnih šavova počeo sam šivati i mišiće i tetive, tako da se unatoč kratkom radnom stažu smatram dosta iskusnim oko obrade i praćenja rana.

Izraze kao "disanje rane" i "čišćenje rane alkoholom" ne želim komentirati.
[Vrh] Go down
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3809
Godine : 37
Datum registracije : 17.11.2010

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   14.08.15 18:25

u budućnosti

http://www.techinsider.io/vetigel-future-band-aid-joe-landolina-2015-8#ooid=RxZG9ydjqgyK1IPZ_NkeN_yfKMvNeFQc
[Vrh] Go down
SmitoBona
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   14.08.15 18:45

Hvala svima
[Vrh] Go down
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 623
Godine : 32
Datum registracije : 06.11.2012

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   27.08.15 1:05

Ovih dana se uvjeria u moc zacjeljivanja nevenove masti. Cudo! Raspukla, upaljena, ostecena koza sa krvlju, crvenilo. Sve je jednostavno nestalo priko noci. Ide u kit definitivno!
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Zarastanje / zacjeljivanje   

[Vrh] Go down

Zarastanje / zacjeljivanje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Zarastanje / zacjeljivanje
» Opekline